Euroleague ve FIBA kavgası oyuncuları etkiliyor / DOĞAN HAKYEMEZ
07.11.2017 - 12:15

Önümüzde Dünya Kupası eleme maçları var. Litvanya dışında tüm ülkeler Dünya Kupası eleme maçları için açıkladıkları geniş kadrolarında Euroleauge oyuncularına yer verdiler.
 
Fenerbahçe Milli takıma çağrılan oyuncularını Euroleauge maç takvimi dolayısı ile gönderemeyeceğini açıkladı.  
 
Bakalım İspanya, İtalya, Fransa ve İtalya gibi Avrupa basketbolunun güçlü ülkelerin Euroleauge'de yer alan takımları oyuncularını Milli Takımlarına yollayacaklar mı, yollamayacaklar mı...
 
Gördüğümüz kadarıyla Euroleague'de yer alan takımlar Euroleague organizasyonunun yanında yer alıyor. 
 
Ülke Federasyonları ise FIBA şemsiyesi altında ve FIBA kurallarıyla kendi organinasyonlarını yönetiyorlar. 
 
Avrupa ve Dünya Kupası,  FIBA tarafından organize edildiğine göre ortaya büyük bir problem çıkıyor. 
 
Bir çok kulüp Euroleague'in yanında yer aldığına göre  Dünya Kupası eleme maçları için kadroya gelmeyen oyuncular için  ülke federasyonları nasıl bir karar alacaklar?
 
Sonuç olarak Euroleague ve FIBA arasındaki sen-ben kavgası Avrupa Basketbolunu çözümsüz bir noktaya getirdi.
 
dogan hakyemez ile ilgili görsel sonucu

Yorumlar


Kamil Mataracı Bayılıyorsunuz kutsal da kutsal, kutsal da kutsal... Umuyorum bu yüzyıl içerisinde bu tür hamaset yapıştırılan değerleriniz siz fark etmeden dünyada yok olmaya yüz tutacak. Siz hayat hep böyle sürüp gidecek sanıyorsunuz, ama çoook şey değişecek. Bilmeyenler biraz okusun, araştırsın.
08-11-2017 10:06
suat bir gun once milli mac oynayip ertesi gun euroleague macina cikmasini gerektiren bir sistemi kabul etmeyen oyuncuya vatan haini muamelesi yapan arkadaslarin basketbolu degil de eyyam yapmayi sevdiklerini anlamak pek de zor olmuyor acikcasi :) bir de bu sacma argumanlarini saglamlastirma adina olayi alinan sureler uzerinden dallayip budakliyorlar, ne kadar da tatli :)
07-11-2017 22:28
Xyz Bu konuda kulüpler tarafsız davranıp oyuncuların olası sakatlıkları ve uğrayacakları hak kayiplarinda her iki kuruma da tazminat davası acarsa fiba ve euroleague ortak bir fikstürde anlaşmak zorunda kalır. Ama bazı kulüpler euroleague destekliyor, federasyonlarda genelde fibayi. Zaten bir oyuncu milli takimi secim listesine koyuyorsa hic gelmesin. Milli takım herkesin kosa kosa hic sorgulamadan gitmesi gereken bir yer.
07-11-2017 21:09
elit 4 numara barış hersek FIBA da, ULEB de mevcut çekişmeleri dahilinde Avrupa basketbolunun adeta içini oymuşlardır. Biz basketbolseverlerin ne suçu vardı da, böyle bir savaşın ortasında kalmak ile cezalandırıldık ey faniler? Sn. Ufuk Sarıca'nın, A Mlli Basketbol Takımı'nın ne suçu vardı da; bir anda Melih, Sinan, Trakya'nın Yaramaz Çocuğu Barış Hersek gibi kilit isimlerden yoksun bir kadro ile elemelerde mücadele etme zaruriyetine mahkum edildi? Haydi Melih ile Sinan'ı bir şekilde ikame ettik diyelim. Peki Ersan İlyasova'nın affını isteyişinden beri 4 numara rotasyonumuz zaten sıkıntılı durumdayken; şimdi üstüne bir de Barış Reis "Ben bu av mevsimine yem olmam babaerenler!" diyip raconu kestiğine göre, bu bölgenin artık milli mücadele adına çok daha zayıf durumda kalmasını ne yapacağız? Yazıklar olsun koca koca kurumlara... Yazıklar olsun ki, bir tanecik problemi çözmek yerine herkesleri elim bir kaosun içerisine atıp kaçtılar.
07-11-2017 20:16
bull bugün litvanya milli takımı'nda euroleague oyuncularının olmayacağı açıklandı. bunun gibi başka sonuçlara rastlamaya devam edilecek gibi duruyor. ama bu durum görmezden gelinecek, fiba'nın yarattığı saçmalık görmezden gelinecek ve ortam yine holiganların algıcılık oyunlarından geçilmeyecek. çünkü bu ülkede işler hep algıyla yürür.
07-11-2017 19:35
selim Euroleauge oyuncuları milli takıma katılmalı mı, katılmamalı mı? BASKET DERGİSİ bu konuda kamuoyunun görüşünü ölçecek bir anket düzenlese ne güzel olur...
07-11-2017 18:22
hakikat İŞİN İÇİN FB LİLER OLUNCA YORUM YUMUŞUYOR. HANİ İLK ÖNCE MİLLİ TAKIM GELİYORDU. HANİ HEPİNİZ MİLLİ TAKIM İÇİN CANINIZI VERİRDİNİZ. BASKETBOLCULAR GİBİ, YORUMCULAR VE FEDERASYONDA TARAFLI HER ZAMANKİ GİBİ.
07-11-2017 16:42
yedi Gelmeyen oyunculara ceza vermek gibi yanlış bir yol izlenmemeli. Çünkü bu sorun FIBA ile EL arasındaki bir problem ve oyuncuların problemi gibi aksettirilmemeli. Sorunu çözecek olanda oyuncular değil, FIBA ve EL' dir.
07-11-2017 15:27
Fibacı Ragıp FIBA'nın kararlarını sorgulamak yersiz. Adamlar basketbolun patronu. Onlar be derse o olur. Ne demezse de o olmaz. Uleb gibi geçmişi genç kurumlar yerine FIBA gibi çok daha uzun maziye sahip global kurumların yanında durmak herkesin lehine bir tutum olacaktır. Neymiş efendim FIBA tehditle iş yapıyormuş. E buna hakkı yok mu? Bence var. Kendi bütünlüğünü ve otoritesini koruyor. Bunu da kendisi için değil, sadece ve sadece basketbol için, basketbolun menfaatleri için yapıyor. Büyük resmi göremeyen hayalperestler de gelip burada FIBA'ya laf söylüyor. Yazık, çok yazık...
07-11-2017 15:01
Birol Karşısındakini dinlemeyi bilmeyen, "gücünü yeteceğine" inandıklarına karşı ben yaptım oldu zihniyetine güdenlere karşı başkaldıran, ucuz demagoji ve mahalle baskılarına boyun eğmeyen tüm oyunculara helal olsun.
07-11-2017 14:57
suat @mete zaten federasyonun da bu konuda net bir tavir gosterdigini soylemek zor. kendi belirsizlikleri yuzunden kulupler de kendi insiyatiflerine gore karar alacaklardir muhtemelen.
07-11-2017 14:06
mete FIBA ile Euroleague'in uzlaşmayacağı, fikstürün değişmeyeceği haftalar öncesinden belliydi. Peki bizim federasyon milli takım aday kadrosu açıklanmadan önce Euroleague kulüpleri ve oyuncularla bu konuyu görüştü mü? Eğer federasyon "görüşmek zorunda değiliz, milli takıma çağrılan oyuncu gelmezse yaptırımı olur" diyorsa, o halde yaptırımı bekleyip görmemiz gerekecek. Çünkü başka bir seçenek kalmıyor geriye..
07-11-2017 13:42

Yorum Yazın


Tweetlerimiz