Euroleague sertliği / CAN İŞBAKAN
07.11.2016 - 23:20

Çok sert; mücadelenin zirve yaptığı bir derbi yaşandı Volkwagen Arena’da…

Beklendiği gibi maç bir Euroleague karşılaşması agresifliğinde geçti ve iki coachun yaptığı müdahalerle, galibin kim olacağı son topa kadar belli olmadı.

Darüşşafaka Doğuş ribaunt sorununu çözmek için maçı uzun süre iki uzunla oynarken bir ara Slaughter-Furkan ikilisini beraber bile kullandı. Sonunda 15 hücum ribaundu alıp toplamda 37-32 üstün gelseler de Fenerbahçe savunmada öyle anlarda vites yükseltti ki potayı bile görmek zordu Daçka için…

Üçüncü çeyrek ile son bölümü kapsayan 8 dakikada Fenerbahçe sayı şansı vermedi Darüşşafaka Doğuş’a… Fenerbahçe; Dixon, Nunnaly, Kalinic, Vesely ve Udoh 5’i adam değişip, dışarıyı riske ederek getirdiği yardımlarla içeriyi karartıp 14-0’lık seriyle 68-60 öne geçti.

Ancak Daçka pes etmedi. Euroleague’de geriye düştüğü maçlarda olduğu gibi geri dönmek için bir yol buldu. Oğuz’u içeride denediler, Fenerbahçe 5 kısayla yanıt verince hücum ribauntlarına girdiler ve bir şekilde oyunu dengelediler. Direksiyona Wanamaker ile Clyburn geçince yine bir geri dönüş daha gerçekleştirmeyi başardılar. Son çeyrekte 5 dakikalık bölümde Clyburn ve Wanamaker ikilisi 13 sayı üretti. Fenerbahçelilerin hücumda da bir şeyler beklediği Nunnaly dışarıdan alev alıp tekrar ibreyi takımına geçirse de yine yanıt vermeyi başardı Darüşşafaka Doğuş…

Sonunda Wilbekin kritik bir üçlük isabeti buldu bulmasına ama Dixon’ı tutamayınca öne geçen Fenerbahçe, Wanamaker’ın son topu kaçırmasıyla kazanmayı bildi.

Belki 12 asist/11 top kaybı oranıyla oynadı, belki 15 hücum ribaundu verip 7 kişilik rotasyonla oynadı Fenerbahçe ama kazanma alışkanlığını hiç bozmuyor. Sloukas’tan fayda alamadıkları, Datome’yi faul sorunu nedeniyle ritme sokamadığı maçta Nunnaly’i buldular, 5 oyuncudan çift hanede katkı aldılar.

8 dakikada yaptıkları savunma ise görülmeye değer, nefes aldırmayan bir baskıydı, bu da kazanmalarına yol açan ritmi ve son noktayı koymalarını sağladı.

Darüşşafaka Doğuş, Wilbekin’e direksiyonu emanet edince çok fazla driplingde kalırken alan paylaşımında sorun yaşıyor ve içeriden bir isim çıkaramamak oyunu tamamen dış oyuncuların insiyatifine bırakıyor. Wanamaker son atışı soksa kazanacaklardı belki ama uzun vadede paylaşım ve içeriden de katkı alabilmek değerli olacak.

Yorumlar


beyaz golge Son yillarda seyrettigim en keyifli maclardan biriydi.Muthis bir mucadele oldu.Iki tane EL ust duzey takiminin maciydi aslinda.Onlarda bu unvana yakisir guzellikte basketbol severlere bir mac izlettiler.Izleyemeyenler bence cok sanssiz !
08-11-2016 15:36
ballokum Semih gelince Daçka'da bazı sorunlar çözülecek.. Daha bir takım olacaklar.
08-11-2016 14:16
sedat şengel Yazınız Maçı çok güzel özetlemiş.Bence daçka da takım kurulurken yanlış kurulmuş bu kadar atletik oyuncuların yanında gerçek bir pivot alınmaması çok büyük bir hata her mevkiide fazla fazla oyuncu varken bunun sıkıntısı sezon sonuna doğru daha çok ortaya çıkar
08-11-2016 08:11
Hopsin Güzel bir yazı gayet net. Maçı izleyemedim ama sert geçtiği belli. Bogdanoviç'in biran önce takıma dönmesi gerekli. Ayrıca Datome sezonun ilerleyen bölümlerinde açılacaktır dert etmeye gerek yok.
08-11-2016 00:30

Yorum Yazın