ETİK-ET / HAKAN YAVUZ
19.10.2020 - 23:25

Pandemiden dolayı bilhassa maç günleri evimizde izole bir yaşam sürerken EL, BSL, TBL maçları adeta can kurtaran oluyor. Her kademede bazı maçlar pandemi dönemindeki şartlardan dolayı beklenenin altında geçsede iyi ki basketbol var diyoruz.

Bence en önemlisi pandemi sürecinde kimin hangi şartlarda çalıştığını, seyahat imkanlarının ne olduğunu bilmiyoruz. Yinede kulüp yönetimleri, takım kadroları, hakemler, federasyon görevlileri, salon görevlileri, sağlıkçılar, tv ekipleri, basın mensuplari ve sponsorlar her türlü şarta rağmen basketbolun oynanması için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Hepsine teşekkür ederiz.

Bilhassa seyrettigim bazı TBL maçlarinda ( fed.kupasi maçları dahil ) hakem arkadaşlarla koçlar arasında anlaşmazlıkların çoğu hücum fundamentali üzerine oldu. Oyuncuların bilhassa topla yaptığı bazı hücum hareketleri hakemler tarafından hatalı olarak değerlendirildi. Örnek vermek gerekirse tek ve çift zamanlı stop ve feyk atıp adım hareketlenmelerinde standart yok. Karar olarak bazıları doğru bazıları yanlıştı. Ancak bir standart açısından o hareketlerin paydaşlar tarafından iyi bilinmesi gerekir. Tabiki hata yapılacaktır. Oyuncu da, koç da, hakem de hata yapacaktır. Seyircinin olmadığı böyle bir dönemde hem antrenörlerin hem hakem arkadaşların sessiz bir ortamda konuşarak anlaşmaları daha kolay olur diye düşünüyorum. Antrenör arkadaşlar da antrenmanlarda defalarca çalıştırdıkları bir hareketin hata olarak değerlendirilmesine haliyle tepki veriyorlar. Ancak ETİK olarak o kararı çalana da yapılacak olan itiraz düzgün bir şekilde yapılmalıdır.

ETİK dedim de...
Birkaç gün önce eski milli takım ve Fenerbahçe Beko koçu Bogdan Tanjevic Besiktaş basketbol takımını ziyaret edip çalışmasını izlemiş.
Büyük ihtimalle İstanbul'da bulunan doktoruna kontrole geldiğini tahmin ediyorum. Zaten İstanbul'da da bir evi olduğunu biliyoruz.  Koçun bu arada bir BSL takımını bilhassa Beşiktaş'ı ziyareti bana normal gelmişti. Buna karşın Beşiktaş koçu Burak Bıyıktay'ın onu kabulü gayet güzel ve hoş olmuş.
Ancak açıklamalarının başında Beşiktaş organizasyonundan bahseden koç, keşke sonlara doğru "burada bedava çalışırım" gibi bir söylemde bulunmasaydı. Belki de öyle demek istemedi. Ne anlamı var diye düşünmedim değil. Hiçbir Türk koça verilmeyen imkanlar kendisine veridi. Türkiye'de uzun bir süre çalıştı ancak bana göre bir iz birakmadi.Tanjevic'in Türkiye'de kulüp takımi çalıştırdığı yıllarda Emir Predzic ( Türk yapilarak ) Türk basketboluna kazandırılmak istensede aşı pek tutmadı.
Keşke yabancı oyuncuya göre Türk oyuncu yetiştirme konusunda cimri davranan Tanjeviç'i ülkemizde kaldığı yıllarda da bugün ki " heyecanın" da görebilseydik.
Evet Tanjevic'in eline Fenerbahçe'de ve milli takimda gelen bütün Türk oyuncularını, Türk antrenörler ve üst seviye Türk koçlar yetiştirmiştir. Çünkü üst seviye bir oyuncu oralara gelene kadar birçok bilenin elinden geçer. Muhakkak onunda katkıları olmuştur.

Acaba sayın Tanjevic, bu sezon Beşiktaş'ta oynayan oyuncular daha önce Banvit, Bandırma Kırmızı, Teksüt Bandırma'da oynarlar iken hiç ziyaret edip "yönetim istesin bedava çalışırım " dediniz mi ?

Evet sayın Tanjevic yaptığınız açıklama bence ETIK olmamış ama bir yerlere ETIKET olarak  yapışacaktir.

HAKAN YAVUZ

Yorumlar


sporsever Çok severiz asıp kesmeyi. Ortayolculuk da hiç hoş değil ama bu kadar Obradoviç, Sırp ve ABD'lı hayranının Türk oyunculara yağdırdığı ülkemizde bu Karadağlı'nın hakkında yukarıdaki eleştiride somut hiçbir şey yok. Aslında gelişi Turgay Demirel'in Aziz Yıldırım'ı aldatmasıyla oldu, komplo gibi. Aydın Örs gibi bir duayeni kızağa çekmek gibi affedilmez bir cinayet işledi, başka nedenlerle saygı duyduğum Aziz Yıldırım. FB'nin EL şampiyonluğu bir 5 yıl kadar ötelendi, pasta Sırplara yedirildi. Koç da Mehmet Okur'u çizerek Milli Takımı zayıflattı. O müthiş FB ve Okur'lu bir milli takımla elbette daha büyük işler yapılırdı. Ama bu saatten sonra "gel de yap" derler adama. Geldiği yerlerde imzası olan odur. Öyle ya da böyle, kabul etmek gerek. Ayrıca "FB Obra sayesinde şampiyon oldu" diyenlerin de dünya ikinciliğimize toz kondurma hakları yok.
22-10-2020 10:20
FİKRET ÖZKURT körler sağırlar birbrini ağırlar
20-10-2020 12:28

Yorum Yazın


Tweetlerimiz