Ersan Rio için umutlu
03.03.2016 - 17:14

A Milli Erkek Takımımızın yıldızı Ersan İlyasova FIBA.com’a açıklamalarda bulundu.

FIBA.com’da yer alan haber şu şekilde:

Japonya'da düzenlenen 2006 FIBA Basketbol Dünya Şampiyonası’nda ilk kez A Milli Takım formasını giyen Ersan İlyasova, üst düzey bir sıçrama yaptı. İlyasova o zamandan beri hem NBA’de, hem de 12 Dev Adam ile Türkiye’yi gururlandırmaya devam ediyor.

Temmuz ayında Filipinler’in Manila şehrinde düzenlenecek olan FIBA Olimpiyat Elemelerinde mücadele edecek olan Ersan, takımı için kilit rol üstlenebilir. Olimpiyat Elemeleri oyuncunun en önemli Milli organizasyonu olabilir. Ersan 6 takımın katılacağı turnuvayı kazanmak, Rio Olimpiyatları vizesi almak ve Olimpiyatlar’da boy göstermek için sabırsızlanıyor.

FIBA.com’a konuşan Ersan “Yıllardır  Türkiye için farklı organizasyonlarda mücadelede ediyorum. Bir basketbolcu olarak Olimpiyatlarda mücadele etmek ve bu deneyimi yaşamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Olimpiyat vizesi almak için Türkiye’nin en az diğer takımlar kadar şansı var. Daha önce Türkiye birçok organizasyonda kendisini ispatladı. Özellikle de 2010 FIBA Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’nin ev sahibi olduğu turnuva… Ersan bu turnuvada 13.4 sayı, 7.6 ribaund ortalamalarıyla oynayarak takımını finale çıkarmıştı.

4 yıl sonra İspanya’da düzenlenen FIBA Dünya Şampiyonası’nda Amerikalılar, Ersan’ın olmamasına rağmen karşılarında beklenmedik şekilde mücadeleci ve kendilerine kafa tutan bir Türkiye buldular. İlk çeyrekte 40-35’lik bir skor vardı. Devre arasında Amerika tekrar kontrolü eline alarak 3. çeyrekteki oyunuyla karşılaşmayı 98-77 kazanmayı başardı.
Türkiye Son 16 turunda Avustralya’ya karşı geriden gelerek unutulmaz bir iş çıkardı ve çeyrek finale yükseldi.

2015 FIBA Avrupa Şampiyonası’nda Ersan maç başına 15.2 sayı ortalamasıyla takımın en skorer oyuncusuydu. Kritik İtalya maçında 17 sayılık heyecan verici bir performans gösterdi. Maçın son 45 saniyesinde kritik basketfaul’u tamamlayarak takımına zaferi getiren isimlerden birisi oldu.

Türkiye’yi Son 16’da turnuvanın ev sahibi ve favorilerinden Fransa bekliyordu. Ama maalesef bu maçtan galibiyetle ayrılamayarak turnuvadan elendiler.

İlyasova, “Şimdiye kadar katıldığımız bütün turnuvalara baktığımızda, her zaman kendimize bir şans yarattığımızı söyleyebiliriz. Takımda kimlerin oynadığı önemli değil. Biz sadece kendi oyunumuzu oynuyoruz” dedi.

İlyasova “Son Avrupa Şampiyonası’na baktığımızda takımımız çok iyi formdaydı. Ama kaybettiğimiz maçlar sebebiyle ne yazık ki grubu 4. sırada bitirdik ve Fransa ile karşılaşarak elendik. Yapmamız gereken İspanya’nın yaptığı gibi turnuva boyunca kendimizi geliştirip oyunumuzu daha yüksek seviyelere taşımak, yavaş başlamak ve turnuva devam ettikçe ileriye gitmek” diye devam etti.

İlyasova “Önümüzde zorlu bir yol var bunu biliyoruz. Olimpiyatlar’a katılma hedefiyle sağlam bir karakterde olmalıyız. Bizim için Olimpiyatlara katılmak tarihi bir şey olur” dedi.

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz