Bileğinin hakkıyla
21.05.2017 - 21:58

Obradovic, yarı finale başladığı 5'le maça girdi. Olimpiakos tarafında ise tahmin ettiğim gibi bir oyun planı kurulmuştu. Skorda oyunda kalmak, Fenerbahçe'nin tribün avantajını uzun sürede aleyhe çevirmek... 

Spanoulis'in çok çabuk 2 faul alması Olimpiakos'un hücumunu etkiledi. Savunmada ikili ve üçlü adam değiştiren Olimpiakos ters eşleşmelerde ikili sıkıştırma yaptı. Fenerbahçe'nin buradaki çok iyi hücumu ve ters taraftaki boş oyuncuyu (Kalinic) bulmasıyla temsilcimiz, ciddi bir skor avantajı elde etti. Olimpiakos koçu Sfairopoulos işler kötü gidince 2 faullü Spanoulis'i büyük bir risk alarak sahaya sürmek zorunda kaldı ve koruyamadı.

Ve İşin aslına bakarsak ilk devredeki 5 sayılık Fenerbahçe üstünlüğü Olimpiakos için kabul edilebilir bir skordu... 
Özellikle ilk devrenin sonunda Bogdanovic'in 3. faulünü alması 2. devre işlerin çok kolay gitmeyeceği görüntüsünü verdi. 

Ama Fenerbahçe ikinci yarıda daha evvel de bahsettiğimiz takım olma özelliğini tekrar ön plana çıkardı. 

İkinci devre Obradovic, 3 faullü Bogdanovic'i hiç riske etmedi. Savunmada topa yapılan baskı içeri yapılan penetrelerde Udoh'un yine o müthiş top kesme özelliği devreye girdi. Hücumda yine top paylaşıldı, boş adam bulunulana kadar sabredildi. Ve bir yerde de Olimpiakos'u kendi sabır silahıyla vurduk. 

Ve yavaş yavaş araya açılmaya başladı. Üçüncü periyotta Olimpiakos'un 14 sayıda kalışı, aradaki farkın çift rakamlara çıkışı şampiyonluğun bir sinyali oldu. 

Takım kazanır derken benim daha evvel de kastettiğim de buydu. Topu paylaşmak, en önemli skorerinden faul problemi yüzünden katkı alamamasına rağmen Fenerbahçe savunmadaki direnci ve takım disiplini sayesinde kupaya ulaştı.
Burada kuşkusuz en büyük pay koç Obradovic'indir. Bu disiplini ancak koç sağlar.

Maçın ikinci devresini kontrol ettik, tuzağa düşmedik. Hak eden ve iyi oynayan Fenerbahçe bileğinin hakkıyla kupayı kazandı.
İlk kez bir Türk takımı Avrupa'nın en üst organizasyonunda şampiyon oldu. 

Arka arkaya üçüncü kez final-four, ikinci final, sonunda tarihi zafer... 

Yorumlar


Sidu Erman Kunter'e yazmak da yakisiyor
23-05-2017 08:07

Yorum Yazın


Tweetlerimiz