Ergin Ataman: Stefan Kuntz'a çok şaşırdım
15.09.2021 - 14:46

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, A Mili Futbol Takımı'nın başına Almanya 21 Yaş Altı Milli Takımı'nı çalıştıran Stefan Kuntz'un adının geçmesini eleştirdi.

Tecrübeli başantrenör, Şenol Güneş'ten boşalan A Milli Takım Teknik Direktörlüğü için basında Stefan Kuntz'un adını okuduğunu dile getirdi.

Bir dönem Beşiktaş'ta da futbol oynayan Kuntz'un kulüp veya A Milli Takım seviyesinde kendisini ispat etmediğini aktaran Ataman, "Futbol milli takımımızda Şenol Güneş ayrıldı. Kimin antrenör olacağı konuşuluyor. Dün internette gezinirken çok şaşırdım. Türkiye'de bu kadar değerli futbol hocaları varken Almanya'dan hiçbir birinci lig başarısı olmayan, Almanya Ümit Milli Takımı'nda 5 senedir hocalık yapan Stefan Kuntz'un adı geçiyor. Merak edip kim olduğuna baktım ve çok şaşırdım. Kulüpler düzeyinde 1. lig seviyesinde, Avrupa kupalarında bir başarısı olmayan bir antrenörün Türk Milli Futbol Takımı'nın başına geçeceği yazılıyor. Şaşkınlık içindeyim. Futbol dünyası tuhaf bir dünya, tuhaf bir yönetimi var. İyi ki basketbol hocası olmuşum. İyi ki basketbolda bu kariyeri elde etmişim." diye konuştu.

Yabancı teknik adama karşı olmadığını dile getiren Ergin Ataman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Futbol antrenörlerimizin de buna sesleri çıkmıyor. Açıkçası şaşırıyorum. Yabancı antrenöre hiçbir zaman karşı değilim. Löw, Guardiola, Mourinho gibi Avrupa'da 20-30 antrenör var. Türkiye'yi çok seven, gücüne çok inanan bir kişiyim. Türk insanının çok şeyler başaracağına inanan birisiyim. Türk Milli Takımı da tarihin en iyi jenerasyonu yakalamış durumda. Şenol hoca ile bir uyumsuzluk ve şanssızlık oldu ama bu takımın başına mutlaka çok kariyerli, bütün oyunların ona ve başarılarına saygı duyacağı, tüm oyuncuların üzerinde bir teknik direktör getirilmesinden yanayım. Futbol hocalarından ve futbol kamuoyundan ses gelmesini de bekliyorum."

Lacivert-beyazlı takımın başantrenörü, ay-yıldızlı takımı çalıştırma kapasitesine sahip birçok Türk teknik adamın olduğuna değinerek, "Türkiye'de milli takımı çalıştıracak seviyede en az 5-6 değerli hocamız var. Bu hocalarımızın hepsinin de kariyeri şu anda konuşulan hocadan çok daha önde. Her Türk antrenörün Türk Milli Takımı'nda çalışmaktan gurur duyacağını düşünüyorum. Türk Milli Takımı'nın başında Türk hoca olması gerektiğini düşünüyorum. Ancak kaliteli, milli takımlar veya kulüpler düzeyinde kendisini ispat etmiş yabancı bir hoca da olabilir. Giovanni Guidetti örneğinde olduğu gibi... Ancak bir ümit milli takımı teknik direktörünün gelip Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın başına geçmesi bana göre Türk futbolunun aşağılanmasıdır." ifadelerini kullandı.

Ergin Ataman, eski Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal'ın 6-7 yıl önce kendisine futbol takımını çalıştırıp çalıştıramayacağını sorduğunu söyledi.

Ataman, "Futbol takımı teknik direktörlüğü için hiç teklif aldınız mı?" şeklindeki soru üzerine, "Basketbolda Avrupa'nın en iyi ve elit antrenörleri arasına girdikten sonra futbol takımı çalıştırmak gibi bir düşüncem olamaz. Bu hep konuşuldu. Bir basketbol antrenörü 1-2 sene eğitim alırsam futbolda teknik direktörlük yapabilir. Bundan 6-7 sene önce Galatasaray Basketbol Takımı'nı çalıştırırken başkanımız Ünal Aysal, Galatasaray Futbol Takımı'nı da çalıştırıp çalıştıramayacağımı sordu. Resmi bir teklif değildi ama bir görüşme geçti. Ancak o dönemde, 1-2 yıllık bir eğitimden sonra bunu yapabileceğimi söylemiştim. Zaten başkan Ünal Aysal da bu tekliften 1-2 ay sonra başkanlığı bırakmıştı. İyi ki o yola girmemişiz çünkü şu anda 3. Lig'de sürünüyor olabilirdik." şeklinde görüş belirtti.

Yorumlar


Tolga Sidu kardeşim kendi düşüncelerimi ifade ettiğim doğrudur lakin hoca'nın hayat görüşü ile ilgili düşüncelerim çok kaotik ve popülist bu da ister istemez hoca'ya karşı negatif bir algı oluşturmakta bunları gündeme gelmeyi çok sevdiğinden yaptığını düşünüyorum lakin bu da onun lehinde bir durum oluşturmuyor nacizhane fikrim hocayı seven biriyim lakin olumlu tarafları konuştuğumuz gibi olumsuz tarafları da konuşmalıyız sürekli tek taraflı düşündüğümüz için arpa boyu yol alamıyoruz maalesef...
16-09-2021 14:54
Sidü O konuşmayacak ama sen konuşabileceksin, öyle mi? Sorulmuş, düşüncelerini dile getirmiş. Sen de ilk cümlen haricinde konuyla ilgili düşüncelerini ifade etmişsin.
16-09-2021 08:50
Tolga Ergin Hoca kusura bakma da bildiğin mecralardan konuş daha önce Guus Hiddink,Mircea Lucescu,Fatih Terim,Şenol Güneş ve Mustafa Denizli gibi Tedrisatlı antrenörler Futbol dünyasında harcandı vizyon bakış açısı kendimizi bir yer de görmeyelim Stefan Kuntz TR de top oynadı Almanya Ümit Milli takımı ile Avrupa Şampiyonu oldu genç takımlardan oyuncu yetiştirip Alman Milli takımının iskelet kadrosunun kurulmasında rol aldı Türkiye Fedarasyonda şuan da Hamit Altıntop var o da Almanya kültürünü iyi bilen bir isim tercihinin de doğru olduğunu düşünüyorum Kuntz gelecek yılların kadrosunu oluşturacak 4 maçta başarı için değil geleceğin kurtulması için atılmış bir adım ülke de yaşayan insanlar olarak kendimizi yenileyip geliştirmediğimiz müddet bu tarz onur kırıcı seçimler yapmamız olasıdır öncelikle sabır ve uzun vade başarı dolayısıyla gelecektir umarım bu yorumu okuma fırsatın olur.
15-09-2021 15:45

Yorum Yazın


Tweetlerimiz