Ergin Ataman: Kenarda ızdırap çektim
07.07.2016 - 15:40

Türkiye başantrenörü Ergin Ataman, Senegal galibiyeti ardından samimi açıklamalarda bulundu. Maçın ardından sıcağı sıcağına NTVSpor mikrofonuna konuşan Ataman: "Bu kadar kötü oynayınca kimle oynarsan oyna zor olacak. Senegal atletik bir takım, savunmada iyiler ama hücumda onlar da kötüydü. Ben kenarda koç olarak izlerken ızdırap çektim ama sonuçta kazandık. Fransa maçını daha iyi oynamamız lazım yoksa şansımız olmaz. Sonunda Dixon kendine geldi, pota altında Semhi ve Ömer ile etkili olmaya çalıştık. Bu basketbol Olimpiyatlara gitmek için yeterli değil, 2 günde ne yapabilirz bakacağız." dedi.

Karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında ise Ergin Ataman, kötü oynadıkları bir maçın ardından basketbol konuşmanın zor olduğunu, antrenörlük kariyerinde ilk defa böyle bir basketbol gördüğünü söyledi. Maçı izleyen herkesten özür dileyen Ataman, "Atletik bir takım olan Senegal elinden geleni yapmaya çalıştı ancak hücumda kapasiteleri yeterli değildi. Çok şut kaçırdılar. Çok kötü hücum ettik ve çok kötü faul attık. Ömer ve Semih'i birlikte kullanmak yaptığımız en iyi işti. Bugün basketbol oynamadan kazanmanın yolunu bulduk." diye konuştu. Takım olarak bazı problemlerinin bulunduğunu kaydeden Ataman: "Kadromuzdaki sadece 3-4 oyuncu, takımlarında devamlı süre alıyor. Diğer oyuncular fazla forma şansı bulamıyor. İstatistiklere bakıldığında bu oyuncular da müsabakalarda 5-6 dakika süre alabiliyor ve sayı ortalamaları da düşük. Böyle önemli bir turnuvada bu bizim için önemli bir handikap. Sakatlığı olan Cedi Osman'ın yokluğu da bizim için sorun." dedi.

"BEKLEMEK ZORUNDAYDIM"

Başantrenör Ergin Ataman, Bobby Dixon'ın performansıyla ilgili bir soruya "Dixon ikinci yarıda açıldı. Bobby aslında bu, THY Euroleague'deki önemli oyun kuruculardan birisi. Bu turnuvada 6 çeyrek çok kötüydü. Beklemek zorundaydım, çünkü onun kadar kaliteli bir oyuncum yok. Son çeyrekte istediği şutları buldu. Onun hücumdaki performansına gerçekten ihtiyacımız var." şeklinde cevap verdi.

Yorumlar


Şaşkın Ördek Yakında paralele bağlar ATAMAN. Muhtemelen de Boby e dava açarlar.
08-07-2016 11:46
Murat "Izdırap" değil. Istırap!!!
08-07-2016 11:24
lokum Takımın hiçbir isteği yok. Buna bazıları motivasyonsuzluk diyor. İsteksizlik, iştahsızlık... Bu durumu hiç olmazsa bu maçlarda giderecek olan takımın başındakiler. Kolay değil, ülke çok kötü bir bataklık içinde... Havalarda uçuşan ceset parçaları, sokağa çıkmaya korkar olmamız, adam sigara içti diye sokakta dayak atmalar, sanat galerilerini basmalar... Yakılan köyler... Diktatörlük baskısı.... Bunlar 'normal' olan herkesde bir isteksizlik yaratır. Ama işin ilginç yanı Ataman'ın ülke yöneticileriyle aynı frekansdan konuşuyor olması... Olanları normal karşılaması... Yani GS kafası... Bu kafa oyuncuları istekli kılamaz. Belki de kimse istekli kılamaz... Bu ülke hiçbir şey üretemiyor. Başka yerlerden adam devşirerek yol almaya çalışıyoruz. Baksanız ya atletizme; yarışçıların yarıdan fazlası devşirme... Yetişmesinde hiçbir katkıda bulunmadığın adamlara para vererek kendi adına yarışlara sokuyorsun. Utanmak lazım.
08-07-2016 10:39
Hakan Çelik Ataman'ı eleştirenler kulüpçülük yapıyor. Başka bir açıklaması yok. Yaptıkları eleştirilerin tamamı içi boş sözler. Eldeki malzeme belli. Son 20 yılın en düşük profilli oyuncu havuzu varken Ataman ne yapsın? Yarın Ataman istifa etse kim gelecek? Kariyerli hiç bir yabancı koç bu Milli takıma hoca olmak istemediği için TBF yerli koça döndü zaten. En iyi yerli koç da Ataman, buna itiraz eden yoktur heralde? Sanki Blatt, İvkoviç, Messina gibi koçlar Türk Milli takımı için sırada bekliyor da, onlar duruken Ataman koçluk ediyor. Hey allahım... Bir basketbol uleması da Tanjeviç'ten bahsetmiş. 10 sene koçluk yaptı Tanjeviç ve bu süre zarfında elinde ülke basketbol tarihinin "altın" jenerasyonu vardı. 2010'da evimizdeki turnuvada elde ettiğimiz gümüş madalya hariç madalyası yok. Geri kalan tüm yılları hüsrandır Tanjeviç'in... Azıcık mantık...
08-07-2016 08:11
winslow İnsanın tek taktiği, bireysel perfonmasa dayalı üçlük atmak olunca böyle konuşması doğal. Uyduruk Filipinler bile Fransa'ya kök söktürürken hadi Kanada neyse ama Senegal'e bile anca bu perfonmas için sadece oyuncuları hedef göstermek kendi başarısızlığını da örtmekten başka anlam taşımıyor. Miili takımı kendisi istedi, oyuncu portföyü de belliydi, yutamayacağın lokmayı yemeyeceksin derler.
08-07-2016 01:07
Şaşkın Ördek Lütfen üfürmeyelim millet. Milli takımda oynayan oyuncuların bsl.org.tr adresinden sezon istatistiklerine bakın. Birde NBA de oynayan (hayretler içindeyim) fiyasko var. Bu bir ATAMAN rezaletidir. Göksenin olsaydı iyi olurdu ya!!! (sakatlanmasa onuda alacaktı) Kenan Sipahi-Melih-Birkan ne ya.... DERHAL YABANCI SINIRI KALDIRILMALI.
08-07-2016 00:40
Serenity_81 Oynadığımız oyun kötü ama dahada kötüsü aynı milletin mensubu vatandaşlar kutuplaşmış, kendilerinin kutuplaştırılmasına da boyun eğmişler. Tek kelimeyle yazık, bu ortamda Olimpiyatlara kalsak nolur, olimpiyat şampiyonu olsak nolur.
08-07-2016 00:11
Ertan Ürkmez Türk-İslam sentezinden sonra bir de Türko-GS ideolojisi çıktı karşımıza. Ey fanatizmden gözleri körelmiş kardeşim; hakkında salladığın adamlar bugünkü 68 sayının 31 ini attı. Sen Fenerbahçeden oyuncu alınmamasını teklif etmeden önce basketbol maçlarını takip etmeyi bırak. Futbolun içine ettiniz şimdi de basketbola el attınız. Bugün Sinan sakatlandığında Dixon ın yanına koşuşu ve yerden kaldırışı vardı. Gözlerini aç da bu güzellikleri gör...
07-07-2016 23:05
DrFeneriusComplexus BU BİR CEVAP YAZISI DEĞİLDİR. 2010 yılı dünya 2.cisi Milli Takım Dünya 31.cisi (otuzbirinci) Senegal'i zar zor yenerken buna razı olup boyun eğmek sporun ve rekabetin ruhuna aykırıdır. Bunu kabullenmiyorsan sakın basketbol konuşma...
07-07-2016 22:04
Ertan Ürkmez Bir Fenerbahçeli olarak yazıyorum Ergin Ataman'ın yapabileceği hiçbir şey yok bu takıma. İki maçtaki serbest atış yüzdeleri her şeyi yansıtıyor. Yüzde elliyi zar zor geçen bir takım motive değil demektir. Zaten takımın yapabilecekleri kısıtlı. Motivasyon da olmayınca durum böyle olur. Bir de milli takım üzerinden FB-GS savaşı yapmasak olmaz mı?
07-07-2016 21:48
KupaBeyi Melih Mahmutoglu ve Boby Dıxon takımı açık açık sabote edıyorlar.. fenerbahceden mıllı takıma oyuncu almayacaksın arkadaş.. adamlardaki Ergın Ataman düşmanlığı neler yaptırıyor.. Milli Takıma fenerbahce'den oyuncu alınmasını İstemiyoruz!
07-07-2016 20:36
bleda Tanjevic'in elindeki kadrolar tarihimizin en kapasiteli kadrolarıydı. 4 Avrupa Şampiyonası'nda en iyi derecemiz 8.lik oldu. Kendi sahamızda Dünya 2.liği ve birde wildcardla gittiğimiz şampiyonada dünya 6.lığı diğer başarılarımızdı. 9 sene en iyi kadrolarla çalışan Tanjevic'in bizi Olimpiyata götürdüğünü duyan var mı?
07-07-2016 20:00
mertbaba Vay cahillerim bayramlık pardon Atamanfobik ağızlarını açmışlar.O kadar cahiller ki nereden başlasak bilemedim.İlk olarak Sinan faul problemine girince 3.periyot başı kenara geldi ve o oyuna 4. periyotortası girdiğin de 2/3 sayı kalmıştı 10 sayılık averajdan...Zaten o girince farkı hemen 5+da tuttuk. Melih tek periyotluk oyuncudur bir 5dk çoşar üstüste sayı atar sonra maç boyu eline top bile deymez savunmada da bolbol adam kaçırır.(faul hakkımız dolmadı fast/break yedik ben tvden duydum faul yapın diye Erginin bağırdığını ama bir tek Melih duymadı!!! Dixon sayı atamıyor tamam ama savunmada kolaya kaçıp alttan geçip aynı kenan ve melih gibi bol bol sayı yememize neden oluyorlar. Ama Ataman zaten bunları biliyor bende takımdaki herkesin elinden geleni yaptığıbı görüyorum ama kapasite bu zırvalayanlar var kadro kalitesi hakkında evet ortalama 10 dk oynayan oyuncular avrupa yı katsak 5dk olur mu acaba!!!
07-07-2016 17:46
Yunus Tabii ki de buradaki Ergin Ataman düşmanları gibi saçma sapan yorumlar yapmayacağım. Ama yine de koça ve koç seçimine eleştirilerim var. Bir kere Türkiye 94-95-96-97 jenerasyonuyla Avrupa'nın Sırbistan ve Hırvatistan ile beraber en iyi altyapısına sahip ülke. Bu yıllardır biliniyorken genç oyuncu riskini almak yerine daha hazır oyuncularla yarışmacı bir antrenör seçilmesi bence yanlıştı. Ayrıca Ergin Hoca takımları genelde sağlam birebircilerden oluşan hücum takımları olur fakat milli takımın kısa vadede böyle bir şansı yoktu. Ergin Ataman'ın eleştirilecek konusu da kanımca şudur: Elinde skorerin yoksa Furkan Korkmaz maç başına en az 10 top kullanacak. Ona o yetkiyi vereceksin. Bu takımda çıkıp 30 sayı atabilecek 2 oyuncun var biri devşirmen diğeri de Furkan Korkmaz. Bu girilen dar boğazdan çıkmanın tek yönü genç ve gerçekten yetenekli oyunculara öz güveni vermektir.
07-07-2016 17:32
efess dr fenerius. yazdığın şeylere tek tek bakalım şimdi. Çözüm şu, kahraman yaratmayacaksın gerisi gelir demişsin. böyle yazmayacaksın kardeş. Fanatik duygularını bir kenara bırakıp objektif yazacaksın. Tek tek dereceleri yazmışsın. nba draft mraft diye. Kadronun çok iyi mi olduğunu iddia ediyorsun? Yani diyorsun ki Ergin ataman, sinan ve birkan bu takımda olmasın veya herhangi bir kahraman olmasın onların yerine olacak herhangi birileri ile olimpiyat şampiyonu oluruz mu diyorsun kardeş? daha açık yaz daha açık. Kem küm ile geçirme cümleleri. Beğenmediğin Senegal dün kanada'ya ucu ucuna yenildi. Muhtemelen beğenmeyeceğin Yeni Zelanda şu dakikalarda Fransa'ya kök söktürüyor. Belki de yenecek. Ayrıca hangi 500 milyon euro dan bahsediyorsun. Hangi takımın veya takımların bütçesi bu? kaynağın nedir? açıkla bakalım hadi hepsini bekliyorum.
07-07-2016 17:28
je t'aime b'6s iddaa dan bir ricam var türkiye-fransa basketbol maçına tek maçlık bahis açsınlar ne var yani bizde bayram bayram yolumuzu bulsak...........
07-07-2016 16:56
bull of kadıköy Dünyada basketbolun devleri arasında yer alan senegali!!!!!!! yenmede büyük coachluk yapan ergin atamanı tebrik ediyor!!!!!!! bu büyük coachluğunu gelecek yıl sadece galatasarayda göstermesini beklediğimizi cümle aleme ilan ediyorum.
07-07-2016 16:55
DrFeneriusComplexus Çözüm şu; Önce sahte kahraman falan yaratmayacaksın, gerisi gelir. Elinde kim varmış? 1 NBA, 1 NBA draft, 1 Eurocup şampiyonu, iki Euroleague finalisti. Senegal'de kim var acaba zar zor yeniyorsun? Senin kafan basketbolu iki adım ileri götüremiyor, tuttuğun takım gibi... Bu ülkede 500 milyon Euro'yu çöpe atanların kafası oldukça bir adım ilerleyemeyiz. Anladın mı? Yeter be...
07-07-2016 16:50
efess Dr Fenerius kardeş. Şu fanatizm duygularınızı geride bırakın artık. saçmalamayı kesin. Övdüğün oyuncular fenerli, yerdiğin oyuncular farklı takımlardan. Ergin'i yerin dibine sokmuşsun. kim var elinde. kiminle oynayacak bu adam demiyorsun, birkan a sinan a yükleniyorsun. Nedir kardeşim çözüm önerin, var mı elinde alternatif kadro. kimi alsınlar vesely ile udoh'u mu? bırakın artık bu işleri be.
07-07-2016 16:24
ballokum Ah efendim, kenarda ızdırap çekmiş. Adam bir de suçu başkalarına atmaz mı? Sensin koç. Onları oynatacak sensin. Oynatamıyorsan ızdırap çekmen yetmez. İntihar et. Veya en azından bırak... BECEREMİYORSUN!. Boby ve Melih, eh biraz da Semih olmasa; gelen geçenden fark yersiniz.
07-07-2016 16:17
şuursuz bu takımdan bi cacık olmaz.. fransadan 25-30 sayı fark yerler.. gençler kendilerini geliştirebilecekleri ülkelere kaçmaları gerekiyor.. aksi halde hep yeteneksiz uyuz kalmaya devam edecekler.
07-07-2016 15:58
DrFeneriusComplexus Yazdıklarımızı yayınlama cesaretiniz olmadığını biliyoruz. Fenerlilere küfür, hakaret serbest. Ergin'e laf söyletmeyin sakın. Sanki gazeteci mübarek, ne yapsanız Ergin'le OLMAYACAK...
07-07-2016 15:48
DrFeneriusComplexus Bobby Dixon'un ölüsü yetiyor. Melih 2/2 üçlük atmış, sonraki 6 topu Birkan ve Sinan 5. saniyede kaldırıp atıyor 6/0 tabii... Ergin Ataman yerine herhangi bir koç bu takımı daha iyi oynatır. Tanjevic'in kulakları çınlıyor. Hiç olmazsa bir damla basketbol seyrediyorduk...
07-07-2016 15:42
DrFeneriusComplexus NBA hayranları sapır sapır dökülüyor... Gönder NBA'ye gerilesin gelsin. Ömer Aşık'a Neptunas dayanamaz...
07-07-2016 15:39
EZD Kolayı var, bırak ve git, BECEREMİYORSUN...
07-07-2016 15:37

Yorum Yazın