Ergin Ataman Farkı
19.02.2018 - 12:30

Tofaş-Anadolu Efes Finalinde ağır basan taraf Efes oldu ve hak ederek kupanın sahibi oldu. 
İlk önce Tofaş’ı analiz edelim. Sezon başından bu yana bütçesi oranında ligde, Avrupa'da ve son olarak da Türkiye Kupası'nda Sakarya ve Beşiktaş’ı eleyerek final oynamaları başarı. 
 
Oyun kurucu Barış’ın sakatlığında Orhun  Ene takımını Henry ve Mejia'ya yönettirdi. İlk iki maçta Sakarya ve Beşiktaş’ı saf  dışı ederlerken bu iki oyuncu  hücüm ve savunmada çok yoruldu. 
 
Finalde Ergin Ataman Henry ve Mejia’nın üzerinde Doğuş, Birkan ve Simon değişerek yaptıkları sert savunma Tofaş’ı oyundan düşürdü ve farka gitti. 
 
Tofaş takımında Barış sakat olmasaydı final daha çekişmeli geçerdi. 
 
Orhun Ene’ye burdan bir pragraf açmak gerekir. Üç sezondur Tofaş’ta büyük işler yapıyor. Ligde şampiyonluğa oynayan takımlar arasında en düşük bütçeyle zirve mücadelesi vermesi ve alt yapıdan yetişen oyuncularına şans vemesini takdir etmemek insafsızlık olur. 
 
Gelelim Anadolu Efes’e... Senelerdir büyük bütçelerle lig ve Avrupa'da başarı ararken nerdeyse  devamlı antrenör ve oyuncu değiştiren ve hayal kırıklığı yaşayan Efes  için Tuncay Özilhan artık dayanamaz takımı kapatır diye düşünüyordum. Bu sezon bütçeyi küçültmesi sanki bunun bir sinyali gibiydi. Sezona çok kötü başlangıç yapmaları, Euroleauge'de dibe oturmaları takımın başına Ergin Ataman’ı getirmelerine neden oldu. İlk haftalarda silik, güvenini kaybetmiş Efes’i Ergin ligde  son anda ilk sekize soktu ve Türkiye Kupası Finallerine girmesini sağladı. 
 
Bu arada bugüne kadar rol oyuncusu Doğuş’un savunma özelliklerini zirveye çıkarttı ve ilk beş oyuncu yaptı. Daha önce sahada gezinen Simon’a güven aşıladı ve takımın sayı, asist lideri yaptı. Oyunun kritik bölümlerde  takımı yönetme görevini  Simon’a verdi. Rakipler Doğuş ve Simon’la boğuşurken Mc Collum skorer oyununu rahatlıkla ortaya koyması takımı rahatlattı. 
 
Ancak her şeyden önemlisi takım savunması çok sertleşti ve yardımlaşma en üst seviyeye çıktı. Efes’e karşı potaya yönelmek bir kabus haline geldi. 
Ergin Ataman’ın yukardaki hamleleri Türkiye Kupasında sırasıyla Fenerbahçe Doğuş, Darüşafaka ve Tofaş karşısında eksiksiz yerine gelince Türkiye Kupası Anadolu Efes’in oldu. 
 
Şu andan itibaren Anadolu Efes şampiyonluk yarışında en iddalı takımlar içine girmiştir. 
 
Ergin Ataman’ı kısa bir süre içinde Anadolu Efes’i eski günlerine doğru götürme çabasını alkışlıyorum.

Yorumlar


winslow Niyeyse bu fark Edirne'den çıkınca etkisini yitiriyor.
20-02-2018 12:33
Gokyuzu Sertbaba pardon mertbaba sen ve senin gibi basket topunu görünce dur bir röveşata yapayım diyen sözde basketseverlerin ısrarla anlamadığı olay şu,Fenerbahçe için Türkiye kupasının eurolig ve Türkiye Ligi şampiyonluklarının yanında esamesi bile okunmaz.tek maç usülü oynanan maçlarda finalde CSKA maçında 22 sayı geriden gelerek kim olduğunu zaten göstermişti fener.seri oynanan maçlara değinmiyorum bile.yani senin anlıyacağın fener Efes’i küçümsemenin cezasını çekti.efesin olağanüstü şut performansınıda unutmamak lazım.dilerimki Türkiye Ligi şampiyonluğunda karşılaşsınlar ve saha avantajıda feste olsun.tüm Fenerlilerin tek dileği emin ol budur
20-02-2018 12:32
BoyalıKuş Bence artık Efes Beşiktaş birleşmesinin zamanı geldi de geçiyor bile. Ne kadar ekol olduğunuzu iddia ederseniz edin, hiçbir zaman köklü bir kulübün seyircisi gibi kalabalık ve kemik bir kitleye sahip olamazsınız. Türk basketbolu, Efes ve Beşiktaş için bu birleşme harika olur. Kazan kazan olarak düşünmek lazım...
20-02-2018 10:02
efesli Eski günlere dönüş için muhakkak katkı sağlayacak yerliler şart gençlerden ses yok şimdiye kadar,seneye en azından tolga,kartal,metecan,metin gibi oynayan gençler alınmalı ama guard faciası var mccollum keskin bıçak douglasda avrupa oyuncusu değil ,seneye sert 1 beş numara,skorer bir guard yada 2 no,ve kesinlikle assistçi avrupalı bir guard alınmalı dragıc sımon doğuş dunston hariç kimse kalmamalı ama her sene yap boz nereye kadar ,en azından bu sene 1-2 genç piyasaya çıkabilseydi her maç 20 dakika oynasaydılar şu anda onnur,muhaymin yada yiğitden biri oyuncu olmuştu unutmayalım cedi oynayarak buralara geldi okben yada furkan daha geride kaldı ,
19-02-2018 17:46
Mertbaba Yok canım Ataman ne yaptı hep sallabol...Hep el üstü şutların girmesi.Simon bunları Eurolig'de atabiliyor mu? Hakemler zaten Efesli har har hör hör.!!! Orhun sen anca yabancı oynat yerlileri kenara at ülkenin skor lideri Melih'i ay pardon Yiğit'i paslandır, geçen sene ki Türk MVP Sinan'ın ay pardon Barış'ı rezil ettin zaten... Neymiş yabancı ordenaryus koçlarımız varken iki TÜRK Koç'un final oynamış!? Bu tamamen ALGI OPERASYONUDUR!!!
19-02-2018 14:06

Yorum Yazın


Tweetlerimiz