Erdem Can: Elimizden gelen her şeyi yapacağız
17.05.2018 - 20:08

Turkish Airlines EuroLeague 2017-2018 Sezonu Final Four mücadelesinde yarın Zalgiris Kaunas ile karşılaşacak Fenerbahçe Doğuş'ta yardımcı antrenör Erdem Can, Basket Dergisi'ne konuştu.

-Sizce Fenerbahçe Doğuş'un Zalgiris Kaunas'a karşı en büyük avantajı nedir?

Tüm sezon boyunca güçlü olan tarafımız, savunmamızda agresifliğimizi ve atletizmimizi kullanarak oynamamızdı. Bunu da sadece 1 oyuncuyla değil, 5 oyuncuyla yaptık ve geçmişe kıyasla bu sezon tam sahada baskılı oynamaya çalıştık. Bu da sadece Zalgiris'e değil, tüm sezon boyunca karşılaştığımız her takıma karşı avantaj yakaladığımız yön oldu.

-Takımın sağlığı ve motivasyonu ne durumda?

4. Final Four'umuzdayız, bu kadar yılda tecrübe ettiğimiz en önemli şey buraya gelindiğinde hem fiziksel hem de mental açıdan sağlıklı olmak. Ekip ve arkadaşlık kimyası olarak çocuklar çok iyi seviyede. Fiziksel olarakta sağlıklı ve motive durumdayız. Her açıdan sağlıklıyız, bu dönemde en önemli olan şey de bu.

-Zalgiris Kaunas uzun bir aradan sorna Final Four'da, Fenerbahçe ise buralarda artık tecrübeli bir takım. Bu yarın oynanacak maçta bir etken olabilir mi? 

Benim tecrübeden kastım, buralarda oynayınca nelerin gerektiğini görüp, sonrasında buraya gelmeden önceki süreci iyi yönetmek. O anlamda tecrübe çok önemli. Ama bu noktaya geldikten sonra iş, aç olmaya, agresif olmaya, konsantre olmaya kalıyor. Dolayısıyla yarınki maç kimin ne kadar tecrübeli olduğundan çok, kimin daha aç ve agresif olduğuyla ilgili olacak.

-Zorlu bir sezon geride kaldı, sezon içerisinde unutmadığınız bir an veya kırılma anı olarak tanımlanabilecek bir dönem yaşandı mı?

Aslında geçen sezon yaşanan sakatlıklardan dolayı daha dramatik anlarımız oldu. Bogdanovic'in sakatlık süreci, Kalinic'in sakatlığı gibi olaylar dramatikti. Bu sezon kadro derinliğimiz ve yerli oyuncuların Türkiye Ligi'nde bize kattıklarıyla daha istikrarlı bir şekilde ilerledik. Şu an acayip bir kırılma anı yaşandığından öte diğer sezonlara göre daha istikararlı ve kararlı bir sezonu geride bıraktığımızı söyleyebilirim.

-Fenerbahçe taraftarı özellikle EuroLeague'de sezon boyunca yanınızda oldu ve Belgrad biletlerini çok önceden alarak takıma olan güvenini gösterdi. Onlara ne söylemek istersiniz?

Bizi gönülden desteklemeye devam edeceklerdir. Burada olmayan herkesin de TV başında bizi desteklemelerini istiyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapacağız.


Röportaj: Kaan Baytur / Basket Dergisi

Yorumlar


Özgüreda F.bahçeyi olası başarılarından dolayı şimdiden kutlamakla beraber bu başarıda Türk katkısı olarak en büyük payı olan yardımcı hocamızla gurur duyuyorum.
17-05-2018 23:01

Yorum Yazın