Efe Güven: Galatasaray'lı genç oyuncular geleceği domine edecek
21.05.2018 - 14:13

Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi takımlarından Galatasaray'ın başarılı asistan koçu Efe Güven, sitemize özel açıklamalarda bulundu. İşte koçun sezon değerlendirmesi;


*Sizin için 2017-2018 sezonu nasıl geçti?
-2017/2018 sezonu benim adıma çok başarılı, keyifli ve aynı zamanda çok yorucu bir yıl oldu. Öncelikle A takımımız ile ligde istediğimiz sonuçları alamadık ve ligi bitirdiğimiz sıra bize yakışmadı. Ancak bu sezon kulüp tarihimize kazandırdığımız üçüncü kupamız olan 2.Eurocup Woman zaferi benim için en unutulmaz anlardan biriydi. Umarım asistan antrenör olarak kazandığım bu kupayı ilerde baş antrenör olarak da kazanırım. 

Sezon başında hayata geçirdiğimiz Galatasaray Gelişim Takımı projesi ile birlikte yoğun bir sezon geçirdim. KBBL’de en büyüğü 20, en küçüğü 16 yaşında olan oyunculardan kurulu bir takımla mücadele ettik. Amacımız öncelikle gençlerimizin maç tecrübelerini arttırmak, sertlik seviyesini yukarı çekmek, A takımlarda süre alamayan ya da az süre alan oyuncularımızın maç açığını kapatmaktı. 

Sezonun ilerleyen dönemlerinde ise takımımızın gösterdiği performans ile TKBL’ye çıkmak en büyük hedefimiz oldu. Çok değerli, ciddi yatırım yapan takımların bulunduğu bu ligde, toplamda 31 maç yaptık ve sadece 3 tane maçı kaybettik. Sezon içinde yaşadığımız en büyük sıkıntı ise bazı maçlarımızın, özellikle deplasmanlarımızın A takımımız ile çakışması oldu. Kulübümüzle ve A takım antrenörümuzle sene başı yaptığımız planlamalar sayesinde bu durumdan az hasarla çıkmayı başardık.

Özellikle KBBL final grubunda oynadığımız basketbol, bir genç takımın oynayacağı basketbol kalitesinin çok üzerindeydi. Aldiğımız skorlar her ne kadar rahat kazandığımızı gösterse de, kızlarımızın konsantrasyonu ve kalitesinin bir göstergesiydi. Aslında zor olanı kolaya çevirdiler. Elimizde bulunan çok değerli oyuncu grubunun ilerleyen yıllarda Türk basketbolunu çok ciddi anlamda domine edeceğini düşünmekteyim. Galatasaray taraftarına bayan basketbolunda gururdan ve mutluluktan başka bir his yaşatmayacaklardır. Benim ve oyuncularımın hedefi, ilerleyen yıllarda süper ligde Galatasaray tarihine altın harflerle geçmektir. 

KBBL şampiyonluğu ise benim için Avrupa kupasına nazaran çok daha farklı bir anlam içermektedir. Tamamen kendi altyapınızdan yetişen ve eli top tutmayı bilmeyen bir oyuncu topluluğunun, seneler sonra birçok antrenör arkadaşımızın emekleri sonrası profesyonel lig kupası kazanması tarifsiz bir duyguydu. Bu da altyapı ekibimizin ve eğitimlerinin ne kadar doğru bir yolda olduğunun göstergesi.

Şu anda İstanbul’da Gençler Ligi'ni namağlup şampiyon olarak bitirerek, Ordu’da düzenlenecek Türkiye Şampiyonası'na katılmaya hak kazandık. Ordu’da hedefimiz bu turnuvanın son şampiyonu olarak tekrar final oynamak. Sakatlık ve şanssızlık olmadığı sürece bunu da yapabileceğimizi düşünüyorum.


*Kişisel hedefleriniz nelerdir?
-Kişisel hedeflerim açısından da artık zamanımın yaklaştığını düşünmekteyim. Ancak önemli olan, sabırlı bir şekilde doğru adımlarla ilerleyip doğru zamanda doğru yerde olmak. Tabii ki de en büyük hedefim 12 sezon her kategorisinde çalıştığım ve birçok başarı yakaladığım kulübümün A takımının baş antrenörü olarak büyük Galatasaray taraftarının karşısına çıkmak ve büyük başarılar elde etmek.


*Kadın basketbolumuzun geleceği hakkında düşünceleriniz neler?
-Kadın basketbolunun geleceğinin çok parlak olduğunu düşünüyorum. Elimizde çok yetenekli ve potansiyelli bir oyuncu grubu var. Altyapı milli takımlar bazında, her ne kadar iki takımımızın bir alt lige düşmüş olması bunu farklı yönde gösterse de, ben bu yaşananları şöyle değerlendiriyorum; bazen kazanmak için kaybetmek de gerekli ki bunlardan doğru dersler çıkartıldığında çok daha başarılı olalım. Beş sene milli takımlar düzeyinde U18 ve U20 takımlarında asistanlık görevimi yerine getirdim. Bundan üç sene önce oğlumun erken doğumundan dolayı affımı istemiştim. Milli takımlar düzeyinde de baş antrenör olarak görev almak en büyük hedeflerimden biri.
Basket Dergisi özel içeriğidir, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz