Efe Aydan: Bizi bu hale getirenlere lanet ediyorum
20.05.2019 - 21:29

Türk basketbolunun duayenlerinden eski milli basketbolcu ve kulüp başkanı Efe Aydan, EuroLeague finalinde yaşanan Fenerbahçe taraftarları - Ergin Ataman gerginliği ile ilgili görüşlerini kişisel Facebook sayfası üzerinden paylaştı.

"Bu ülkenin bir vatandaşı olarak içine düştüğümüz bu günkü duruma üzülüyor ve bizi bu hale getirenlere lanet ediyorum.
Dün Fenerbahçeliliğimden utandım, Avrupa şampiyonlar ligi final maçı oynanıyor bir başka Türk takımının, Anadolu Efes’in koçu kendilerinden olmadığı veya onları elediği için Fenerbahçeli seyirciler tarafından rencide ediliyor. Üstelik, 200 küsur ülkenin seyrettiği bu maçta birde, birbirlerine girip kavga çıkartıyorlar. Ne acıdır ki, durumu düzeltmek için araya başkan Ali Koç giriyor. İçine düştüğümüz durum rezillik değil mi?

Başka bir duyum aldım. Bu durum daha da vahim. Yine basketbol camiamızı ilgilendiren bir konu. Turgay Demirel’i seversiniz veya sevmezsiniz, basketbolumuz için yaptıklarını takdir eder yada etmezsiniz bunlar hepimizin kişisel düşünceleridir. Ancak yurt dışında önemli bir konumda uluslar arası bir görevi vardır. Bilmeyenler için yazayım FiBA Avrupa başkanlığı görevini yürütmektedir. Yakında FİBA başkanlık seçimleri olacak, Türkiye Basketbol Federasyonu Turgay Demirel’i desteklemeyeceğini söylemekteymiş. Çok acı değil mi? Kendi ayağımıza sıkmak değil de nedir bu durum?

Televizyonda reytinglerde üst sıralarda olan Türkiye-Yunanistan survivor yarışması var. Yarışma dışında kişilerin bir birleriyle olan ilişkileri gösteren ekstra yayınlar var. Orada yarışan Türk yarışmacıların aralarında devamlı kavga sürtüşme ve iğrenç kulisler olurken, Yunanlı yarışmacıların dinginliği birbirlerine olan destekleri de gözden kaçmıyor. Acun Ilıcalı’da bu duruma dikkat çekiyor. Gelin görün ki yarışmacılarımızdan gelen cevap ilginç “ biz yurdumuzda da devamlı sinir ve kavga içersinde yaşıyoruz burada da aynı davranışları sergiliyoruz”. Acun Ilıcalı da böyle bir cevap beklemediği için, önce gak guk deyip, sonra doğru yolu göstermeye çalışıyor.

Şimdi oturup düşünüyorum, bizi bu hale getiren “ya bizdensin ya da sonuçlarına katlanırsın” felsefesini ortaya atıp ülkemizi bizden yada bizden değil diye ayrıştıranlara ne demeliyim?"

Yorumlar


Space Jam @Xse 2009'da fener seyircisi Aris'liler gibi sahaya dalip Efes'lilere saldirmisti durum bu kadar net. FB once holiganligi biraksin. Yoksa ister CSKA destekler ister Olympiakos'u bu onun kendileri bilir mesele bu degil.
23-05-2019 17:09
Space Jam Utanmiyorsunuz degil mi ortada küfür yok demeye? Yalan söylemeye...Yaptiginiz tecavüzcüyü, ama o da mini etek giydi diyen zihniyetten farksiz.
23-05-2019 17:04
salih Türkyılmaz Efe aydan neyse Egin de odur. Efe aydan ın yaşıtları ya yönetici yada bir yerleşde önemli yerlere geldiler Efenin kompleksi bu .
23-05-2019 08:48
Careca ÇÖzüme yavaş yavaş ulaşacağız. Önce ilk adım 23 Haziran'da.
22-05-2019 11:39
Orhan ÖZERHAN Sn. Aydan , Türk Basketboluna yaptığınız katkılardan dolayı sizi hep takdir ettim ama Ergin Ataman konusunda size birşey sormak istiyorum: Hiç düşündünüz mü? Niye KSK , Banvit, Fenerbahçe taraftarları Ataman'a karşı her zaman tepki gösteriyor. Niye bu seneki Euroleague play off maçları sırasında Barcelona coach'u Ergin Ataman ile dalaştı? Niye hep aynı adam tepki görüyor? Saygılarımla
22-05-2019 08:43
jojo Kendimi tutayım dedim de dayanamadım yazacağım. Sanırım mecaz değil gerçek olarak Efe Aydan yazıyor. Şimdi efendim bakınız Aydan bakınca dünya şöyle görünmekte: Önce survivor'a odaklanıyoruz, ardından bir zoom yapıp Türk ve Yunan sosyolojisine giriyoruz. Bir de ne görelim? Yunanlılar öyle dingin, öyle zahit, asude, karmaşadan uzak mübarek bir toplum ki... Sanırım fazla dinginlik saat 2'de paydos etmeye ve siastanın suyunu çıkarmaya varıyor. Ve bizim Türkler, hey gidi çılgın Türkler. Bir de ne görüyoruz? Her biri ayrı bir kaos, ayrı bir fitne fücur peşinde hey hat. Tabi bir de Türkiye'den Yunanistana bakıyoruz, vay anam vay: Dimitris Giannakapoulos kişisi nasıl bir ruh dinginliğine ulaşmışsa artık, -sanırım Platon diyaloglarını çok okumaktandır- bir hastanede bel-üstü çıplak, ağzında tütün poz veriyor basına. Olimpiakos ve Pana, fazla ruh asaletinden olsa gerektir, bir hakem olayına dalmışlar ki hey hat, iş küme düşmeye varmış. O ona, öbürü berikisine şey yapıyor, dostluk ve barış
22-05-2019 05:46
Ozan Sen bırak basketbolu Survivor izle.Survivor izleyen biri ne kadar ciddiye alınır bu arada :)
21-05-2019 15:36
Abertug Efe Aydan iki konuda da haksız. İkiliği, düşmanlığı yaratan isimler Ataman ve Demirel ama ne hikmetse Efe Aydan suçluları aklama peşinde. Salondaydım ve FB seyircisi gayet olgun davrandı. Büyük kısmı Ergin Ataman'a rağmen Efes'e büyük destek verdi. "Mola alsana' tezahüratı Efes'in maçı kaybettiği belli olduktan sonra yapıldı. Ataman'ın küfrü ise kendisine gösterilen ve gösterilecek tepkilerin ne kadar haklı olduğunu bir kez daha ispatladı. Bir basketbolsever olarak federasyonun Demirel'i desteklememesini ise çok doğru buluyorum. Demirel, başkanı olduğu organizasyonlarda Türk takımlarına gösterilen olumsuz tavrı açıklasın önce. Asıl Demirel seçilirse Türk basketbolunun ayağına kurşun sıkılmış olur.
21-05-2019 15:12
ALİBABA Efe kardeşim, olayları tam bilmiyorsun sanırım.Fener'in Real Madrid'le maçı esnasında Fener basket yedikçe Efes'li seyirciler sevinç gösterilerinde bulundu.Fenerliler de Efes maçının sonunda "Ergin Ataman mola alsana" dalgasını geçtiler.Ortada küfür yok.Küfür eden tek kişi Ergin Ataman.Bu konuda Ali Koç'un verdiği demeci okumanızı rica ediyorum.
21-05-2019 13:54
Seyit ARSLAN Sayın Efe AYDAN Fenerbahçe taraftarı Efesi desteklemek için zaten salondaydı. Maçın son 55 - 60 saniyesinde CSKA'nın kazanacağı netleşmeye başladığında Fener seyircisi küfür etmedi Mola alsana Ergin ATAMAN mola alsana diye tezahurat yapmaya başladı, keşke yapmasaydılar. Ardından dikkat ettiyseniz televizyona da yansıdı tiribünlere dönüp O.pu çocukları diye küfür etti tabiki yakında olanlar duyunca ortalık gerildi. Ergin ATAMAN ortalığı germek için elinden geleni yapıyor sonrada mağduru oynamaya çalışıyor. Fenerbahçenin Efesle bu güne kadar hiç bir sürtüşmesini gördünüz mü. Az önce okudum. Ali KOÇ başkan zaten gerekli açıklamayı yapmış bunun üzerine daha fazla yazmanın bir anlamı yok. Ağzına sağlık başkan
21-05-2019 12:13
ceyhun bartu Ataman'ın küfürlerini görmezden gelirseniz, kaostan beslenen bu adam bunu hep yapacaktır.Dünyada taraftara küfür eden bir başka basketbol koçu var mıdır bilemiyorum. Finalde sahaya çıkamayan ve kaçan, sporun rekabet ruhunu, provokasyon sanan bu adamı sadece Fenerliler değil, BJK, Karşıyaka, Banvit, Uşak, Gaziantep taraftarları da benimsemiyor ki...
21-05-2019 11:16
Devotion Sayın Efe Aydan, bunca yıllık tecrübe ve birikiminize rağmen sanki başka bir dünyada yaşıyor gibi konuşmuşsunuz. Ergin Ataman gerginliği Efes in dopingli şampiyonluk, Ataman ın son saniye molları dönemlerinden başlar ve kendisinin sürekli devam eden söylev ve hareketleriyle devam eder. Karşılığında aldığı tepki de mola alsana dır. Konunun yenilgiyle alakası yoktur. F4 deki maçta da Efes zaten desteklenmiştir. Siz de eminin ki bütün bunları biliyorsunuz. O nedenle bu tip eyyama dönük yorumlar size yakışmıyor. Eğer kouyu hiç bilmiyorsanız da basketboldan baya uzak kalmışsınız demekteir. Belki dinlenmelisiniz yavaş yavaş. Ataman ın küfürlerine ise hiç girmiyorum, sürpriz değil.
21-05-2019 11:12
Beyaz gölge Olanlar tabiki hoş değil,ama bu olayı sadece İspanya da olanlarla değerlendirmek bence çok sığ bir görüş ! Hiç bir zaman bir koç,yönetici ve parkedeki basketbolcu seyirciyle muhatap olmaz ! Ataman maalesef yıllardır bu hatayı yaptı ve yapmayada devam ediyor ! Yunanistan da liglerde olanlardan sanırım Efe nin haberi yok ! Survivor programıda kusura bakmasın onun yaşındaki ve seviyesindeki insanların seyredip yorum yapacağı bir program değil ! Ayrıca bu tv programı Türkiye içinde bir kriter değil !
21-05-2019 11:01
miller Efe abi sence Ergin'in yaptıkları doğru mu? Nerede kaos,olay orada o değil mi? Basketbol tarihinde böyle olay başka bir adam var mı? Mesela Fb eurolig'i alınca Obradovic'i Türk oyuncuları oynatmamakla suçlamıştı kendisi ne yaptı,kimi,kaç dakika oynattı? Bir koç rakip taraftarla polemik içine girip,küfreder mi? Gs'de hocayken taraftarlara tepki verdiği ve takımı borç batağına sokup,sonuncu yaptığı için gönderilmedi mi? Gs taraftarı Obradovic'e tükürünce, o tükürük değil ayran demedi mi? Yaz yaz bitmez de biraz da bunlardan bahsetsen nasıl olur?
21-05-2019 11:01
sbx tribünleri dönüp küfür edenden niye bahsetmiyorsunuz. fenerbahçe taraftarı ile atamanın arasındaki sorun elenmek ile alakası yok. ayrıca atamanın eski çalışıtığı takım taraftarları ile yaşadığı sorunlar ortada.
21-05-2019 08:36
erdem Efe Aydan bilinçsiz bir yorum yapmış. Ballokum adındaki kişi de fanatik Fenerbahçe karşıtı olduğundan üstüne saçmalama gereği duymuş. Kısaca böyle diyeyim. Cevap hakkı doğarsa detayına da inerim.
21-05-2019 08:10
Hector Aydan karnından konuşmuş.atamanın yaptıklarını unutmuş.siz bu adama ne yapıyorsun sen demediğiniz için,camiaların dinamiklerini kullanarak bu hale geldi.neyse Ali koç sonunda söyledi.
21-05-2019 01:46
Hicri Turgay’dan görev falan bekliyorsun herhalde. Turgay Fiba Avrupa Başkanıyken Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanına yaptıklarını internetten bulabilirsin. Fenerbahçe taraftarları ile ilgili yorumun içinde Ali Koç’un Açıklamalarını okuyabilirsin. Bilgiye dayanmayan boş lakırdı söylediklerin hamaset edebiyatı. Sen en iyisi survivor izlemeye devam et.
21-05-2019 00:47
Mertbaba Yok hocam küfür falan yok, sütte leke var bunlarda yok zaten hatırla Aziz'in de tokatı yoktu makas almıştı!?!?!?!
20-05-2019 23:54
Salih Taha Aydan da dahil atamanın yanında yer alanların hiçbiri samimi değil çünkü hepsi esasında bu işlerin sebebinin atamanın kendisi olduğu olayları bu hale getirende kendisi olduğunu biliyorlar.Ama basketbol camiası samimiyetsiz insanlar dolu olduğu için gerçek yerine işine geleni konuşmayı günü günlük çıkarlara koşmayı seviyorlar. Sormazlarmı adama yerli yerli diye savunan siz yazarlar atamanı neden eleştiremediniz yerlileri adeta yok sayıp gömerken.Samimiyetsiz olanların düşünceleride dikkate alınmaz. Fenerbahçe li değilim ama dışarıdan tarafsız gözle baktığımda basketbol camiasında içeride kümelenmiş garip bir grup var ataman dahil bazı isimleri kollayan onların büyük ayıplarını örten öyle olmasa yerli yerli diye ateşli savunanlar ataman yerlileri yerin dibine sokarken iki satır yazarlardı kayıplara kaybolmak yerine veya isim vericek kadar cesur olurlardı eleştirmiş gibi yaparlarken.KİM NEDİR ARTIK HEPİMİZ BİLİYORUZ FENERBAHÇE Lİ DEĞİLİM GENE SÖYLÜYORUM AMA FENERBAHÇE ALERJİSİ İLE YANAN
20-05-2019 22:24
Hande Gürsel (Koyu bir Beşiktaş taraftarıyım)Hiç biriniz samimi değilsiniz bu işlerin kaynağı atamanın kendisi olduğunu bile bile kime şirin gözümmeye çalışıyorsunuz.Yani aydan ayrı bir komedi yazdığına kendi inanıyormu acaba.Bu işleri 2009 dan bu yana kaşıya kaşıya bu hale getiren atamanın kendisi.Sormazlarmı adama Karşıyaka seyircisi ile sorunlu Beşiktaş seyircisi ile sorunlu enson Gaziantep te yaptıklarından sonra o bölgenin seyircisi ile bile sorunlu hale gelen Fenerbahçe yi ve Fenerbahçelileri kışkırtıcak oyunu ile değil polimiklerle gündem olmaya çalışan birinin neyini savunuyorsunuz. AYDAN ACABA ATAMANIN YERLİLERİ YOK SAYAN MEŞUR ACIKLAMASINDAN SONRADA BÖYLE YAZILAR YAZDIMI? VEYA YAZANIZIN OLDUMU NEYİ KAYNATMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ ATAMANIN SÖZDE EKOL OLAN EFESTE FİNAL SERİSİNDE HİÇ YERLİ OYNATMAMASINI GÜNDEME GETİRMEDEN GÜNDEMİ OLUŞTURMA ÇABANIZ OLMASIN BU? YAHU SİZE GEREK YOK ATAMAN BUNU OLASI HER YENİLGİDEN SONRA ISITIP ISITIP GÜNDEM DEĞİŞTİRMEK İÇİN KULLANICAKTIR SİZ ZAHMET ETMEYİN.
20-05-2019 22:17
Gokyuzu Xse nikli arkadaşım sana katılıyorum...bu şahıs sözde Fenerliyim diyerek her Tofaş_fener maçında tribünleri germiyorum.aziz yıldırım bile bu şahsa kaç kere tribünde tepki göstermişti.bu şahıs Mirsad Türkcanın fenere idari menajer olduğu günden beri husumetli...bunlar feneri kendi hegemonyasına alıp Bursa kökenli kim varsa doldurma peşindeydiler ,allahtan Aziz yıldırım ve Mirsad türkcan bunun önüne geçti.bunlara bir kasa soda lazımmmm anca iyi gelirrr
20-05-2019 21:59
ballokum Bir de şu var yalnız. Bugün öğrendim, Ali Koç'un demecinden. FB'lilerin bir kısmı son 20 saniye kalmışken, "Ataman, mola alsana" tezahüratı yapmış. O ana kadar birçok FB'li Efes'i desteklemiş. Ataman bunun üzerine, "tribünlere dönerek, küfür etmiş!". Bir spor adamına bu yakışıyor mu? Seyircinin tezahüratında da bir şey göremedim. Küfür yoksa, bu tür bir tezahürat yapılamaz mı? Tamam, Ataman'la dalga geçiyorlar ama küfürsüz dalga geçmeyi de yasaklarsanız, insanlar nasıl eğlenecekler? Ataman için özel yasa çıkartsınlar bari ve onunla dalga geçen, hapse girsin. Ataman, neden bu kadar narin bir çiçek?
20-05-2019 21:57
ballokum Efe Aydan son derece haklı, FB'Li seyirciler hakkında söyledikleri ve de Survivor gözlemleri konusunda. Ne yazı ki, ülkemiz insanları birbirlerine karşı düşmanlaştırıldılar. Belli değil mi bunu yapanlar?. Zillet, terörist, beka meka derken kendimizi nerede bulduk. Burası artık hurma devleti oldu. Ne yasa kaldı, ne anayasa. Ama şu T.Demirel de bu hale gelmemizde az çaba harcamadı, basketbol söz konusu olduğunda. Böyle bir şahsa salt Türk olduğu için destek olsan ne olacak? Bu şahıs bildiğim kadarıyla, geçen şampiyonalarda, Türkiye'nin aleyhine olan gelişmelerde, hiç yardımcı olmadı.
20-05-2019 21:47
Xse Bu nasıl bir yorumdur? Kendilerinden olmadığı ve elediği içinmiş. Atamanın fenerbahçe ile olan 2009 yılına ait sorununu göz ardı edip ne güzel yorumlamış. Asıl sizlerin ikiyüzlülüğü insanları bu hale getirdi, farkında değilsiniz.
20-05-2019 21:41

Yorum Yazın