Ümitsizim!
11.05.2017 - 09:32

Son senelerde ülkemizde yapılan şampiyolarda önemli dereceler aldık.

2001’de Avrupa Şampiyonası’nda 12 Dev Adam şarkısı ile kazanılan gümüş madalyayı hala konuşuyoruz.

2010 Dünya Şampiyonası’nda Kerem Tunçeri'nin  turnikesini ve gümüş madalyayı unutan var mı?

Peki bu başarıları elde ederken liglerdeki yabancı sayısı kaçtı, hiç düşündünüz mü?

Şimdi liglerde neredeyse Türk oyuncusu yok.

Avrupa kupalarında başarıdan başarıya koşarken sahada neredeyse oyuncumuz yok.

Peki önümüzde ülkemizde yapılacak  2017 Avrupa Şampiyonası var.

Liglerde süre almayan oyuncularımızla nasıl bir derece almayı bekliyoruz.

Benim fikrimi soruyorsanız ümitsizim.

Buradan bir kez daha yetkililere sesleniyorum.

Ay-Yıldız, milli formanın başarısı için gerekli tedbirleri alın.

İş işten geçtikten sonra söylemler geçersiz olacak.

Yorumlar


fbli Yabnacı çöplüğü mü türkiye ? gaziantepten cska ya giden mi ararsın uşaktan olympiakosa mı yoksa yeşil giresundan baskonia ya mı ? büyük takımlardan nba e gidenleri hiç saymıyoruz. türk oyuncularda ısrar edenlerin hedefleri küçük. milli takım başarılar kazandığında nba deki oyuncular gelmeseydi, yerli takımlarda oynayanlarla o başarılar gelir miydi?
15-05-2017 13:51
fbli Yabnacı çöplüğü mü türkiye ? gaziantepten cska ya giden mi ararsın uşaktan olympiakosa mı yoksa yeşil giresundan baskonia ya mı ? büyük takımlardan nba e gidenleri hiç saymıyoruz. türk oyuncularda ısrar edenlerin hedefleri küçük. milli takım başarılar kazandığında nba deki oyuncular gelmeseydi, yerli takımlarda oynayanlarla o başarılar gelir miydi?
15-05-2017 13:51
Sporsever Cahilin cesareti böyle. Koskoca tarih gibi adama cevap yetiştirmeye çalışıyorlar. Hayran olduğunuz simsar Obradoviç'in getirdiği Luka Zoriç'ler nerede şimdi? Onların yüzünden Türkiye'yi dünya ikinciliğine taşıyan Kadro bençe oturtulup dağıtıldı, köreltildi. Savunma üstadı Aydın Örs okulunun son kuşağıydı onlar, Avrupa'nın skorer yıldızlarını söndürdüler 2010'da. Türkiye yabancı çöplüğü oldu. Aklı olan yerli oyuncu bu ülkeden gitmeye bakmalı, NBA falan değil neresi olursa olsun. Hayatımda kendi takımındaki yerli oyuncuları 6 ayda bir suçlayan koç tanımamıştım. Şimdi bir de onun iftiralarını alıntılayıp cevap yetiştirmeye çalişan hayranları çıktı. Yazmayı birakın, okuyun öğrenin biraz bu ülkeyi ve sporcusunu önce.
11-05-2017 19:26
Serenity_81 Altyapılarda Türk oyuncularımız müthiş oynuyorlar, canavar gibiler ama üst yapıya geçtikleri zaman daha çok para alan yere gidip kolayı seçip benchte oturmayı tercih ediyorlar. Burada bence eksik olan şey altyapıda sporcularımızı teknik olarak üst yapıya hazırlarken mental olarak onlara hiçbir şey sunmamaktır. Potansiyeli yüksek ama bu potansiyeli ortaya koymak için yeterli çabayı sarfetmeyen bireyler ortaya çıkartıyoruz altyapıda. İşin mental kısmına biraz önem verilirse daha komplike sporcular yetiştirir ve onları üst yapılarda da keyifle izleme imkanımız olur.
11-05-2017 18:52
Erdem türkiye'de düzenlenen turnuvalarda 2. turda neredeyse maç kazanamadan elenen, eksik gedik gelen almanya'ya falan paspas olan, polonya'ya yenilip, ingiltere polonya'yı yenince 1. turda elenmekten kurtulan bir milli takım için epey iddialı sözler. getirin 3 yabancı kuralını, yine tüm eli top tutan yerliler 4-5 takımda toplansın, onlar euroleague'de playoff yapamadan elensin, bütçesi düşük hiçbir takımın asla şampiyonluk hayali olmasın, lig play off finaline kadar palavradan oynansın, ama bir tek yerli oyuncuların ve menajerlerinin bol sıfırları eksilmesin. sezon başı bakın nasıl azimli çocuklar dedikleri emircan "amerikalılara sınır gelsin, fiziksel dezavantajımız var" diyordu, okben de giresun'da 5 ay dayandı, bu azimle yabancılar giderse allah muhafaza tüm avrupa şampiyonalarına ambargo koyabiliriz. doğan hakyemez türkiye'yi herkesten fazla düşündüğü için hemen tespit etmiş tabii bu durumu.
11-05-2017 18:52
Don'tHurryBeNappy Sayın Hakyemez'in ve Aydın Örs'ün, 1999 Avrupa Basketbol Şampiyonası sonrası Erman Kunter'in açtığı yolun önünü keserek, genç oyuncuların gelişimini ne hale getirdikleri düşünülürse, burada belirttikleri oldukça sırıtıyor. 99 senesinin parlayan yıldızı Kerem Tunçeri'yi oturtup yerine Orhun Ene'yi oynattıkları (benzer konumdaki oyuncuları da unutmayalım) 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası ikinciliği de iyi göz boyamıştır. Gerçi kendi ülkemizde düzenlenen turnuvalar dışında hiçbir başarımız da olamıyor, o da ayrı konu.
11-05-2017 17:58
suat ne zaman bu yabancı-yerli muhabbetleri gelse aklıma aydın örs hocamızın şu sözleri gelir: "Türk oyuncularının da artık rekabete girmesi gerekli. Oynadıkları dakikaları kendi emekleriyle çalışmalarıyla hak ederek kazanmalılar. Ben hep Mirsad örneğini veriyorum. Efes’teyken Mirsad 17 yaşındaydı, ben formayı vermedim Mirsad benden formayı çeke çeke aldı. Kaldı ki, önünde müthiş kariyerli oyuncular vardı. Gençlerin de o rekabete girmesi gerekir. 5 yabancı kuralı oldu bana dakika vermezler demeyip o rekabete girmeliler."
11-05-2017 15:58
yener_Gs Yerlilerin tek sorunu forma şansı bulamamaksa, bu oyuncular neden oynayabilecekleri takımlarda kendilerini kanıtlama yolunu seçmiyorlar? Çok ama çok yetenekli olduklarını ve buna rağmen kenarda köreltildiklerini varsayalım. Bu yeteneklerine rağmen neden hiç biri Luka Doncic gibi havada kapılmıyor? Acaba gerçekten şuç oynatmayan koçlarda mı, yoksa maddiyata kariyerlerinden daha fazla önem veriyormuş görüntüsü veren bu oyuncularda mı? Doğan bey bu işleri bizden daha iyi bilir tabi ama benim Mirsad, İbo, Hido, Memo, Kerem gibi isimlerde gördüğüm basketbol aşkı sanki yeni nesil oyuncularda da varmış gibi durmuyor. Asıl problem de bu olabilir. İnsan aşkı için azmeder, mücadele verir, gerekirse kendini geliştirir. Bizdeki yerliler ise yerinde sayıp maaşını almayı kendilerine yeterli görüyorlar sanki. Sinan Güler hariç, tüm yerlilerde gördüğüm bizzat budur açıkçası...
11-05-2017 15:10
ozan Bazı yerlerde kulüp haksız bazı yerlerde koç bazı yerlerde oyuncu misal okben giresunda iyiydi daçka resmen adamı baltalayıp kandırdı wilbekin e gösterilen sabır okbene gösterilmiyor okben iyi oynamasına rağmen.Kenan sipahi giresuna gitmek varken paraya tapıp bjk giderek kendini bitirdi.Egemen süre almak için maaşından indirime gitti fakat genç oyuncu düşmanı markoviç egemen iyi oynasa bile formayı ona vermedi.
11-05-2017 15:02
mvp aday adayı fitipaldo sayın hakyemez çok haklı. mesela kalinic'in aldığı süreleri barış hersek daha çok hakediyor. barış hersek her maç ortalama 35-36 dakika süre almalı ki türk basketbolu tekrar şahlansın. obra efendi bu işleri bıraksın da fenerbahçe berk ve barış önderliğinde efes'in 96'daki ruhunu yakalasın. formayı haketmişler, haketmemişler hiç önemi yok. yeter ki duayenlerimiz üzülmesin.
11-05-2017 14:59
bull hep ezbere söylemler... süre alamıyorlar o yüzden gelişemiyorlar deniyor da, ben süre aldıklarında da çok fazla bir şey yaptıklarını görmüyorum. yeni nesilde en çok sivrilen cedi'de bile stabil bir performans söz konusu değil. yani öyle bir algı yaratılıyor ki sen bir oyuncuyu kötü de oynasa her maç oynatırsan bir süre sonra o oyuncu kesin elit seviyeye ulaşır. yahu fener zamanında emir'e bu şekilde yaklaştı da ne oldu? emir'in içinden bir diamantidis, bir lull veya bir fernandez mi fışkırdı? oyuncu kendisi oynamak isteyecek önce. kenan sipahi fb'nin ilk f4 senesinde süreler aldı ama iyi yaptığı işler bir elin parmaklarını geçmez. bjk'de de iyi süreler almasına rağmen şu anki durumu ortada. yani hep yanlış argümanların peşinde koşuluyor. önce eleştiri yapanlar kendi argümanlarındaki hatayı görmeli. sonra zaten gerisi gelir.
11-05-2017 14:49
pusat öncelikle türk oyuncuların büyük hedefler adına yetersiz kaldıkları gerçeğiyle yüzleşmek zorundayız. bu yetersizliğin kaynağında da bana göre mental gelişim eksiklikleri yatmaktadır. bu sorunun çözümünün aranacağı yer ise a takım seviyesi değil, altyap seviyesidir. herkes 90lardaki efes'in yerlilerine özlem duyuyor ama unutulmasın ki o zamanlar nba'e gitmek bu kadar kolay olmadığı için, yerlilerin aklını bulandıran bir "nba'e hemen kapağı atayım da, sonra gerekirse havlu sallarım ama en azından cukkam dolar" hedefi söz konusu değildi. ayrıca oyuncular oynadıkları takımlara daha çok aidiyet hissediyordu. yani siz duayenler olarak türk basketbolcuları bu kadar çok seviyorsanız, öncelikle mevcut zihniyetlerinin değiştirilmesi adına çalışmalar yapmalısınız.
11-05-2017 14:42
winslow Bu yazıya tek örnek vereceğim. Cedi. En çok oynayan Türk oyuncu ve EL'de önemli süreler alıyor. Peki takıma katkısı nedir 3 sene sonunda? Kim bu oyuncuyu mesela bir Hido gibi bir İbo gibi bir Mehmet gibi yıldız sayabilir? Altyapılardan en olanı Cedi iken hangi Türk oyuncunun oynaması?! Hakeden oynar bu kadar basit.
11-05-2017 14:08
Taboo Parayı kariyerine seçenler olduğu müddetçe bir adım ileri gidilmez. Suç yabancıların değil bizzat yerli oyuncularındır.
11-05-2017 14:03
Ariel Türkiye'de sadece basketbol değil, tüm sporlarlar da başarısızlığın nedeni işte bu, yani sayın hakyemez gibi düşüncede olanlar. Real Madrid'in 12 kişilik maç kadrosunda sadece 2 İspanyol var. Yarışmacı takımların görevi Ulusal takımlara oyuncu yetiştirmek değildir. Bu devletin görevidir, ve ilk, orta ve yüksek eğitim kurumlarında uygulanır. Ve 1970'li yıllarda Yunanistan yetenekli çocukları belirleyerek onları devlet bursu ile USA lise ve üniversitelerine gönderdi basketbol eğitimi almaları için ve aldıkları sonuç ortada.
11-05-2017 13:47
Tolga Arkadaşlar sadece iş çalışmakla da bitmiyor, bu kabul edilen bir durum Türk oyuncular yeteri kadar çalışsalar yabancılardan formayı alıp oynayabilirler amma velakin bazı oyuncular vardır antrenmanda randıman alamazsın ama maçlarda yıldız olur şans vermeden oyuncuyu geliştiremezsin sadece antrenman performansı tek başına yetmez zaten fundemantal'i iyi olan oyuncu süre aldığında performansını geliştirebilir bunun da çözümü lokal lig de limitli yabancı oynamasıdır veya sadece yerlilerin oynayabileceği bir lig kurulmasıdır burada kendini geliştirenler rekabete dahil olabilirler bir bakıma Milli Takım'mıza oyuncu yetişmiş olur.
11-05-2017 13:03
sabutay artık yabancı sınırında değişiklik yapılamaz, ispanya örneğinde olduğu gibi eurolique oynayan takımlar avrupa da mevcut durumda haddinden fazla maç yapıyoruz ve bu sayı seneye de artacak o nedenle ulusal ligden çekiliyoruz tehditin de bulunabilir, kaldı ki daçka o kadar yerli oyuncu aldı ama adamlara milyon euroları alıp bizim gibi seyirci olarak tribünde oturmak yeterli ve baksanıza berk uğurlu şimdiden gelişimi durdu, birde ilk 11 oynatsak bu haliyle kendini jordan zanneder
11-05-2017 12:44
Basketsever O kadar sene basketbol içinde ol ve böyle bir açıklama yap...yazık. türk basketbolu hali hazirdakileri oynatarak geliştirilemez. Oynayacak adam zaten oynar. Mukemmel yetenekler var da biz mi bilmiyoruz. Kardesim daha yeni yeni euroleague de yüzümüz gülmeye başladı. Nasıl ? Şeyini yaya yaya oynayan astronomik fiyat ćeken türklerden kurtulunca oldu. Genclerde avrupa sampiyonu olup sayi krali oluyorlar...sonra lige gelince fıss....o kadar yeteneklilerse yabancıdan forma calsinlar....yatacaklarına 7/24 calissinlar. Avrupada basari geldi...hemen birilerine batmaya basladi. Yazik ya...
11-05-2017 12:17
armendo sonuuna kadar katılıyorum,5 devşirme stastüsüyle belki bi iş yaparız:)))
11-05-2017 12:04
selim Doğan Hakyemez çok haklı... Kadın basketbolunda da yabancıların egemenliği var, ama milli takım düzeyinde durum bu kadar ümitsiz değil. Oysa erkek basketbolunda Türk oyuncular "seyirci" durumunda... Fenerbahçe, Efes, Daçka, Galatasaray'ın Avrupa'da başarıları ise yabancılara dayalı... Bu büyük bir yanılsama... 2017 Avrupa Şampiyonası'nda "takke düşecek, kel görünecek." Ne Avrupa'ya ne NBA'ye basketbolcu ihraç edebiliyoruz. Aksine Türkiye "yabancı" oyuncu ve "yabancı koç" cenneti oldu. Hakyemez, "iş işten geçtikten sonra..." demiş. Şu anda bile aslında çok geç kalmış durumdayız...
11-05-2017 11:49
İlker Gelecekten ben de ümitsizim ancak Türk oyuncular bu konuda ne kadar sorumlu onu sormak gerek. Yeteri kadar çalışıyorlar mı, kendilerini basketbola adıyorlar mı, koçun düşüncelerini anında kavrayabiliyorlar mı bunları sormak gerek. Avrupa liglerinde de bazı kısıtlamalar var ama yabancı oyuncular orada da var. Ancak üst düzey takımlarda yerli oyuncuların performansları çok yüksek. 2000 li yıllarda iyi bir jenerasyon yakaladık başarı geldi. Ancak şu andaki durumun sadece yabancı oyuncuların fazlalığından kaynaklandığını düşünmüyorum. Özellikle genç oyuncularımız yeteneklerinin farkına varmalı ve başka hiç bir işle uğraşmadan kendilerini bu spora adamalı.
11-05-2017 11:45
Yorum Aaaa...olur mu hiç? Devşirme varken, yabancı menejerlere hizmet varken bu da nereden çıktı şimdi?? Bizimkiler zaten topyekun tembel. Yorumlarda zaten herkes söylüyor. En iyisi hiç sporcu yetiştirmeyelim.
11-05-2017 11:26
kadir sıktı artık önüne gelen herkesin şu yabancı sayısından feryat figan etmesi... bu sene en basit örneği giresunda oynayan okben ulubay ....giresunda maçta 15 maçta 33,9 dakika 12,9 sayı 3,7 rb. 3,1 as. naptı darüşşafakaya gitti kaç maç oynadı ne yaptı ? bu kadar süre aldığı ve iyi oynadığı takımdan neden ayrıldı ? tutturdunuz bir altın nesil altın nesil .... kuroko diye bir japon basketbol animesi var orada mucize nesil diyorlar siz de altın nesil diye tutturdunuz... bir bak bakalım madrid de doncice laso mu oynatıyor doncici yoksa doncic kendini mi oynatıyor çalışarak gelişerek ? çalışmak isteyen çabalayan gayret gösteren istediğine kavuşur o formayı da bileğinin hakkıyla alır yabancı sınırlamasıyla kıyak olarak oynamaz...hani derler ya koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler işte bu durum olur....
11-05-2017 11:15
Yunus Kendi evimizde aldığımız iki 2.liği yıllardır konuşuyoruz şimdi de yabancı sınırının az olmasına bağladık... Türk oyuncularının süre alamama nedenleri bizzat kendileridir. 2 sene boyunca hedefsiz takımlarda yüksek süreler alıp yüksek özgüvenle gelişmek yerine final four hedefli 3 takımımızda benchte oturup yüksek ücretler kazanmayı tercih eden oyuncu için yabancı sayısını azaltmak final four oynayan Fenerbahçe'ye ihanettir; kıyısından dönen Daçka'ya, Efes'e ihanettir; Şampiyonlar Ligi finali oynayan Banvit'e ihanettir...
11-05-2017 10:52
ERSÖZ Sayın Hakyemez çok güzel belirtmişsiniz.Şimdi Fb F4'e kaldı gerçekten çok gururlandık.Ama iş o aşamaya gelinene kadar türk oyuncuların nerdeyse hiç katkısı olmadı desek yalan olmaz zaten sizde bu konuyu yazınızda belirtmişsiniz.Obradovic büyük koç diyorlar ona saygımız var kabul,ancak takımda oynayan yabancılara bir bakın milli takımlarının nerdeyse ilk beşlerine çıkan banko oyuncular.Obradovıç aslında takımı sadece psikolojik olarak maçlara hazırlıyor.Yapması gerekenleri oyuncular zaten yapabilme kapasitesinde oyuncular.F4'e kalan diğer üç takıma dikkat ederseniz oly banka dört yunan oyuncu,çsk banko üç rus oyuncu,real yine banko üç İspanyol oyuncu ile oynuyor.çekirdek oyuncular hep kendi ulus takımının oyuncuları, bu sebeple başarı daha anlamlı itibarlı oluyor.Şunu herkes bilmeliki,bu ülkeye en anlamlı kupayı 1996 yılında efes getirmiştir.iki yabancı dışında hepsi alt yapıdan gelen oyunculardı.Onun için o başarı hiç unutulmuyor.
11-05-2017 10:29
Efes Fan Peki sana soruyorum: Türk oyuncular turnike atamıyor, zeki değiller,cok top kaybı yapıyor, tembeller. Maçlarda süre alanlara bak: Kenan, Melih, Cedi. Bu oyuncular devamlı oynuyor ama oldukca cok hata yapıyorlar. Türk oyuncuları kayırmayı bırakın da çalışmalarını saglayacak rekabete hazır olmalarını saglayın
11-05-2017 10:07
AtKafası Obradovic'in ilk geldiğinde yabancı kuralından söz açıldığında şöyle bir lafı var; '' Ben Diamantidis'i Yunan olduğu için değil, en iyisi olduğu için oynatıyordum.'' Eğer bahsetmek istenilen tedbirlerden biri yabancı sınırıysa bence aklınızdan bile geçirmeyin. Biraz Türk oyuncular suçu kendilerinde arasınlar. Hiçbir koç bir oyuncu daha iyi seviyedeyken daha kötüsünü sıf milliyetinden dolayı oynatmak istemez veya tam tersi. Burada oyuncular adamakıllı çalışacaklar. Vizyon, ideal ve motivasyon sahibi olacaklar ve ona göre çalışacaklar. Gerisi zaten gelir. Basketbol Federasyonunun alacağı yegane tedbir ancak ve ancak oyuncu ve profesyonel oyuncu adaylarına bunları kazandırmak olacaktır. Bunlar olursa zaten geleceğin Diamantidis'leri bizde de var.
11-05-2017 09:49

Yorum Yazın