Milli Takımımızın geleceği karanlık!
08.10.2016 - 10:34

Önümüzde 2017 Avrupa Şampiyonası var. 
Basketbol camiası, yetkililer ve basındaki arkadaşlar bu konuya hiç düşünüyor musunuz acaba? 
Bence hayır. 
Aşağıdadaki bilgileri 2001 ekibinin içinde olduğum için yazıyorum. 
2001 Avrupa Şampiyonası için 2000 yılı yaz döneminde plan ve program yaparak çalışmalara başlanmıştık. İki yıl süren kamplar ve hazırlık dönemi ve milli maçlar sayesinde 2001 Avrupa 2.'si olmuştuk. 
Önümüzde 2017 Avrupa Şampiyonası var. Antrenörümüz belli değil. 
Dolayısı ile bu şampiyona ile bir plan ve program da yok. 
Bir de liglerimizdeki yabancı sayısı dolayısı ile milli takımımızı teşkil eden oyuncularımız takımlarında süre alamamaları varki bu en büyük sorunumuz. 
Bu durumda 2017'de ülkemizdeki Avrupa Şampiyonası'nda başarılı olmamız çok az bir ihtimal. 
Varsa yoksa THY Euroleague ve Spor Toto Basketbol Süper Ligi. 
Basınımız da bu düşünceyi körüklüyor. 
Ben önümüzdeki tehlikeli tabloyu son kez gündeme getirdim. 
Bugün konuşmayanlar 2017 Avrupa Şampiyonası'nda olası başarısızlıkta ne yapacaklar merak ediyorum. 
Bugün Süper Ligi'mizi Avrupa'nın sayılı liglerinden gösterenler, Euroleauge'de dört takımla mücadele etmemizi yerlere göklere sığdıramayanlar önümüzdeki yıl A Milli Takımımızın Avrupa'daki sıralamasını nasıl izah edecekler? 
Acaba bu kişiler, kulüp başarısını milli formasının üzerinde mi görüyorlar? 
Bu yazdıklarım acı ama gerçek. 
Basketbol dolu günler dileğimle.

Yorumlar


denden Bizim bu amcalardan çektiğimiz nedir? Zamanında başarılı olmuşsun, katkı vermişsin basketbola tebrikler. Dünya değişti, sen ve senin gibiler ne kadar değişti?0. Ya gerçekten çağdışı ya da belli çevreler için spekülasyon yapma peşinde.Çıkmış 2017'ye az kaldı diye uyarıyor. Şimdi mi aklına geldi milli takım?Madem bu kadar kıymetliydi antrenörüne ana avrat küfür edilirken aklı neredeydi?Milli takım oyuncuları saçma sapan nedenlerle yerden yere vurulurken neredeydi?Ayıptır. 2001'de 2. olduk harika, herkes kendinden geçti teşekkürler. Peki ne pahasına? 10 yıllık planlama çöpe gitti daha fazla madalya alabilecekken ülke sınırları içindeki 2.'liklerle yetinmek zorunda kaldık.
12-10-2016 16:52
miller bu olayda para ve başarı odaklı takım yöneticileri ile onların baskısıyla yerlilere şans tanıyamayan teknik kadro ve sponsorluklar ve gelir hariç hiçbir şeyi umursamayan tbf ve yerlilere engel olan yabancı sayısı kadar gerek fiziğini gerek oyununu geliştirmek için ekstra çalışmayan,türk oyuncu kotasına güvenen yerli oyuncular da suçlu değil mi ? mesela fiziği gerçekten iyi yerli pivot var mı varsa kaç tane? hiçbir şey yapamıyorsan fiziğini geliştirirsin fiziğinle takım bulur,oynar,para kazanırsın! öyle yapan bir sürü yabancı oyuncu var!
08-10-2016 18:22
ballokum Bu zatın yorumları v.s. çok da önemli değil. Sade suya tririt şeyler... Bazı yerlerde haklı olsa da... mesela eskiden üst seviyede oyuncular yetiştirebiliyordu, İ. Kutluay, Harun Erdenay, Erman Kunter, Mehmet Okur, Hidayet, Kerem Tunçeri..." gibi.. Şimdi onların yerinde yeller esiyor. Ben diyorum ki, Milli Takımlar tamamen kalksın. Sadece takımlar olsun. EL falan da Milli Takım Şampiyonalarının yerini alsın.. FB falan alt yapıya önem veriyor da ne oluyor? Adam hemen kaçıyor gidiyor, NBA'e, eğer yetenekli ise.
08-10-2016 18:10
jojo Oyuncu sahada değil, salonda yetişir. Hakyemez zihniyeti, meydanın boş olduğu zamanlarda, -elbette ki tanıdıklık, eşlik dostluk bağlantıları yoluyla- gelişimini tamamlayamamış oyuncuları "salonda" değilde, "sahada" geliştirmeye çalışan bir zihniyeti temsil ettiler. Oyuncunun gelişimi için sahanın ne kadar önemli olduğunu görmezden gelmiyorum, dikkat çekmek istediğim husus, bizim salonlarımızda işlerin yeterince iyi yapılmaması, pek çok eksiğin varolması. Yani daha temel bir soruna işaret ediyorum ki iş burada çözülürse zaten yabancı serbestisi tartışması da anlamını kaybeder. Yabancı serbestisinden şikayet edenler, bir de hiç bir zaman paylaşmadıkları "millilik, yerlilik vs." kavramlarının sırtına basarak, gençlere değil, kendilerine bir alan açmak istiyorlar, uyarayım!
08-10-2016 14:22
jojo Döndük dolaştık mevzuyu yine "basketbolumuzun geleceği karanlık"a ve her zamanki gibi "yabancı serbestisi"ne getirdik. Koskoca Hakyemez'in söylediği lafa bakınız "Varsa yoksa Euroleague ve TBL" Sayın hocam, bu "varsa yoksa" ibaresi de ne oluyor? Neyi küçümsemeye çalışıyorsunuz? Hafife aldığınız şey Avrupa Kıtası'nın en büyük, dünyanın ikinci büyük basketbol organizasyonu. TBL, de Avrupa Kıtası'nın en iyi üç liginden biri, kimisine göre de en iyisi. "Varsa yoksa Euroleague ve TBL" imiş. Hocam kusura bakmayın da, sizlerin basketbol otoritesi olduğu dönemlerde doğru yetiştirilmiş bir tek oyuncu bile görmedik. Hani öyle bir konuşuyorsunuz ki, zannedersiniz yabancı serbestisi olmasa her yıl ligimizde, Luka Doncic'ler, Mario Hezonja'lar, Musa Canan'lar, Arapovic'ler, Ömer Faruk Yurtseven!ler yetişecek...
08-10-2016 14:14
kingjames35 Evet yine gevelemeler başlamış, kesin Aziz Başkan ve Obradoviç'in suçu, yoksa diğer takımlar , 2. lig takımları cayır cayır altyapıdan oyuncu yetiştiriyor. Mesela Ergin Ataman , Sinan Güler diye bir genci çıkarmayı başardı.
08-10-2016 13:53
Direkt Bazı ''adamlar '' ölüp gitmeden bir anca milli takımı sahada 5 yıldız oyuncusuyla görmek istiyor . Ama şundan habersiz ve şuursuz . Artık türk oyuncular avrupa ya veya kendini geliştirebilecekleri takımlara gitmeye başladılar ve çalışmaya başladılar. ilk te artık çoğu takımda türk oyuncu yok . Bunu gururlarına yediremediklerinde bizim milli sahada 5 türk bask olacak .Bu yabancı sınırlaması tembe basketçilerin işine gelmiyor Doğan Bey gibilerine baskı yapıyorlar . ama 6 yabancı bile yeterli değil . 8 e çıkması lazım . Az sabır gösterin Doğan Bey , bu işler sabırla tahammül le olur . Siz zevkle basket izlemek istemiyor olabilirsiniz . Ama bu ülkede genç nüfüs oranı fazla bilmiş ol .
08-10-2016 13:13
Beyaz gölge 70 li yıllarda yabancı hemen,hemen hiç yoktu ligimizde ! 80 li yıllarda tek,tüktü ! 90 yıllarda azdı ! Milli takımda Avrupa şampiyonu değildi ! Olimpiyatlarada gidemiyorduk ! Yani sanki eskiden sadece yerli oyuncularla oynanırken Avrupa yı,dünyayı kasıp,kavuruyormuşuz zannedecek insanlar ! Önemli bir konuyu hiç yazmıyor bu eskiler ! EĞİTİM ! Bakın ligimizde oynayan yerli basketbolculara kaç tanesi üniversiteyi bitirmiş ! Amerika da,Avrupa da üniversite mezunu olmayan basketbolcu yok denecek kadar azdır ! Buna koçlarıda ilave ediyorum ! Kaç yerli koç üniversite mezunu ! Bunu bir halledelim ilk önce ! Yoksa yok yabancılarmış,yok EL miş vs bunlar içi dolu olmayan konuşmalar !
08-10-2016 12:25
Mertbaba Bağzı! başkanların milli takım başarısı, egoları için hiç birşey ifade etmiyor.Bu yoldan prim sağlayamayıp tribünlere oynayamıyor.Bu yüzden tatmin olabilmek için ben başarılı olayım da gerisi ne yaparsa yapsın mantığı ülkenin milli duygularını yok sayıyor. Tabi buna rağmen "ben... hep ben zihniyetinin" hiçbir başarı sağlayamaması ve kör topal gitsede milli işlere burnunu sokması da ayrı bir tez konusu...
08-10-2016 11:23
Oktay Ya elinde omer asik varda ne oldu halen serbest atisi yok hala orta sutu yok hala idda ediyorum 0 yabanci olsa dahi bu turk oyuncular kendini gelistimez
08-10-2016 11:17

Yorum Yazın