ÖMER ARAZ yazdı: Umutlu bir başlangıç
25.11.2017 - 14:49

2019 Dünya Şampiyonası elemelerine Letonya galibiyeti ile başladık.Bu galibiyetli başlangıç Basketbolümüz için umut veren ve yeni bir açılım yapmamıza fırsat verecek bir momentum olacağı inancındayız.

FIBA ve Euroleague çekişmesinin detaylarına girmiyeceğiz ...Kısaca FIBA'nın uygulamasını doğru bulmadığımızı söyleyerek özetliyelim.

Son Avrupa Şampiyonası'nda elde ettiğimiz dereceden sonra tüm camianın takım üzerindeki beklentisi yüksekti.Euroleague as oyuncularının Milli takıma katılamamaları bir handikap olsada.Sahaya yansıyacak görüntü merak konusuydu.

Her ne kadar rakibimizin as oyuncularının  da kadroda olamamaları bizim için bir avantaj gibi gözüksede maç sahada mücadele ederek kazanılacaktı.

İlk değerlendirmemiz Ufuk Sarıca nın takım üzerindeki en önemli etkisi Milli oyuncuların her top için mücadele etme disiplini idi.Son topa kadar maçın içindeydiler ve bir an konsantrasyon kaybı yaşamadan maçı tamamladılar.

Savunma da bireysel ve takım halinde ortaya konulan performans maçın kazanılmasında en önemli etkendi.İkinci periyot daki rakip 21 hücümünda sadece 14 sayı yiyerek maçın kazanımında önemli bir emek ortaya koydular.

Bizi ileriye dönük umutlandıran en çarpıcı notumuz ilk iki periyotda hücümü organize etmekte zorlansak da ve özellikle kısalarımızın forse ederek bulduğu sayılar olsa da maçın ikinci yarısında oyuncularımızın sayı üretmede ciddi sorumluluk almaları oldu.Takım halinde hücüm  pozisyonları  yaratır bir noktaya gelmemiz ve üçüncü periyotdaki 22 hücümdan 30 sayı üretmemiz ve bunu ilk kez ciddi dakikalar alan yeni oyuncularla yapıyor olmamız gelecek için seyredenleri umutlandırdı.

Mutlaka hücümda takım halinde %50 isabet ile oynamamız Melih Mahmutoğlu nun ikinci yarıda kaldığı 14 dakikada 16 sayı üretmesi maçı 24 sayı ile tamamlaması çok önemli istatistik değerler olsada Barış, Metecan, Sertaç ve özellikle Göksenin nin performansları son derece değerli idi.

Bu eleme turnuvası yeni bir başlangıç yapmamız adına ciddi bir fırsat dünkü galibiyet bizi umutlandırdı ancak sadece milli maçlar için iki üç günlük toplanmaların dışında Ufuk Sarıca nın takvimin her boş zamanında bu takımı toplıyarak felesefesini ve oynuyacagımız düzeni ezberletmesi şart.Takımlarında süre bulamıyan Millilerimizin oyuncu olma platformu bu yapılanmada Milli takım alanı olacak bu gerçeği kabul etmek zorundayız.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın