Geciken beyin fırtınası
01.09.2016 - 20:12

Turgay Demirel 1992 yılında Basketbol Federasyonu Başkanı olduğunda basketbol bir kaos içindeydi. Günün şartlarına bakıldığında halledilmesi gereken bir sürü problem vardı. O dönemde basketbol camiasının tüm ögelerinin katıldığı bir BEYİN FIRTINASI yapılmıştı.  
İki gün süren toplantıda her kesimin mutabık kaldığı yanlış hatırlamıyorsam acil çözülmesi gereken 15 madde belirlenmişti. 
Kontrat sistemi, oyuncuların sigortalı olması gibi öncelikli sorunlara çözüm getirilerek basketbolun önü açılmıştı.  
O günden bugüne 24 sene geçmiş. Eğer her beş senede bu Beyin Fırtınası yapılsaydı sorunlar bu kadar büyümeyecekti. 
Biriken sorunlar içinde  en önemlilerinden biri yabancı oyuncu sayısının 6'ya yükselmesiydi. Bu durum altyapılardan yetişen oyuncuların  kendi A takımlarında yeterli süre bulamaması sonucu A Milli Takıma olumsuz yansıyınca  Harun Erdenay bu konuya el attı. 
Sapanca'da iki gün sadece yukardaki konu etrafında bir 'Beyin Fırtınası' yapıldı. Yönetim kurulu üyeleri Efe Aydan ve Akın Süer'in önderliğinde yapılan toplantı konu biraz dağılsa da sonuçta ortak paydada buluşuldu.
Yetişen genç oyuncuların kendi takımlarında süre almaları ve A Milli Takıma kazandırılma konusu 80 kişinin katılımıyla her yönüyle tartışıldı. 
Sonuçta ortaya çıkan çözümler kısa, orta ve uzun vadeli olarak önem sırasına göre belirlendi. Alınan bu kararlar hukuki alt yapısı düzenlenerek hayata geçirilmesi bekleniyor. 
Eğer verimli geçen Beyin Fırtınası diğer sorunlarları da kapsayacak şekilde  belli aralıklarla yapılırsa Türk Basketbolu sağlam bir yapıya oturur diye düşünüyorum.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz