FIBA bu sorunu çözmeli
15.08.2017 - 09:40

Basketbolda uluslararası milli organizasyonlarda inanılmaz bir eksiklik yaşanıyor.

Ülkeler, Olimpiyatlar-Dünya Şampiyonaları-Avrupa Şampiyonaları’nda başarılı olabilmek için hedeflerini belirler ve programlarını yaparlar.

Bu arada geniş kadrolarını açıklayarak çalışmalarına start verirler.

Gerekli hazırlık maçlarını yaparak şampiyona tarihi yaklaştıkça geniş kadrolarını indirmeye başlarlar.

Bu bölümde sakatlık yaşanırsa açıklanan geniş kadrodan takviye alabilirler.

12 kişilik maç kadrosu ise şampiyona başlamadan 24 saat öncesi organizasyon komitesine iletmek zorundalar.

Bu andan itiberen hiçbir şekilde kadroda değişiklik yapılamıyor.

Düşünebiliyor musunuz? 10-12 gün sürecek şampiyonada önemli oyuncularınızdan biri veya birkaçı sakatlansa ve oynamayacak konuma gelse 12 kişilik listede olmayan hiçbir oyuncuyu kadroya çağıramıyorsunuz.

Başarılı olmak için yıllar-aylar boyu programlar yapıp çalışıyorsunuz takımınızı hedefe götürecek oyuncularınızdan birileri sakatlanınca yandınız.

Bu acayip statüyü senelerdir dile getiriyorum ama FİBA bu konuda toplantılar yapmasına karşın hiçbir değişiklik yapmıyor.

Furbolda olduğu gibi geniş bir kadro kabul olsa hiç bir sorun olmayacak.

Dua edelim de Avrupa Şampiyonası’nda NBA oyuncularımızın yer almayacağı, yabancı oyuncu statüsü dolayısı ile liglerde az süre almış oyunculardan kurulu takımımız yaşadığı sıkıntılı bu döneme birde sakatlık sorunu eklenmesin.

Basketbol dolu günler dileklerimle.

Yorumlar


thance Hep söylerim Obradoviç şöyle 2 ay sadece altyapıları canlı canlı izlese tüm ülkede, çok farklı altyapı milli takımları yazar tahtaya şaşırırız. Onun yaptığı U18 mevcut U18 i sahadan siler diye tahmin ediyorum.(misal)
16-08-2017 07:24
thance Antrenmana en geç gelen ve en erken çıkan Türk oyuncular (bunu yabancı antrenörler söylüyor).(Tabi istisnalar elbetteki var). İzin gününde Ekpe Udoh kendi kendine şut antrenmanı yaparken, Melih Mahmutoğlu'nun havuz kenarında olması bize bütün hikayeyi anlatıyor aslında...Yetenek desen var, çalıştırılma, kondisyon yüklemesi var,oyun zekası ile ilgili set oyunları ve varyasyonlar illaha ki öğretiliyor ama gel gör ki yeterli hırs ve arzu yok...
16-08-2017 07:21
Efes Fan Cok sevdiginiz Turk oyuncular bos turnike bile atamıyor Dogan Bey. Sure ile alakası yok bu isin, istersen 40 dk ilk 5 oynat Turk oyunculari, yine degismez. Sorun altyapida ve karakterlerde. Surelerini kurallarla artirmak yabanci sinirini kisitlamak gibi demode kurallara basvurulacagina alt yapidaki hocalara kurallar getirilmeli.
15-08-2017 14:46
Exodus Yabancı oyuncu dolayısı ile değil kendileri o süreleri haketmedikleri için alamıyorlar ne zaman anlayacaksınız acaba sayın Doğan Hakyemez ?
15-08-2017 13:43

Yorum Yazın