DİDİN'DEN ÇAKI'YA ALMANYA TAVSİYELERİ
21.06.2016 - 14:43

Basketbolumuzun duayen coachlarından ve Lig TV yorucumusu Murat Didin, Ahmet Çakı'nın Alba Berlin'in başına geçmesini yorumladı.

Almanya'da daha önce Deutsche Bank Skyliners Frankfurt ve Giants Düsseldorf takımlarını çalıştıran Didin, bu ülkedeki tecrübelerini aktardı. Alba Berlin'in yapısını ve ligin organizasyonunu anlatan Didin, Ahmet Çakı'ya önemli tavsiyelerde bulundu.

 

İşte Didin'in sitemiz özel verdiği röportaj:

 

- Alba Berlin'de Çakı'yı neler bekliyor? Berlin nasıl bir organizasyon?

 

MURAT DİDİN: Berlin, yaklaşık 20 yıl önce bayrağı Leverkusen'den alan, Alman basketboluna ilk adı O2 Arena, şimdilerde Mercedes Benz Arena'yı kazandıran bir basketbol merkezi... Takım menajeri Marco Baldi ilk birkaç yıl adeta ofiste yatıp kalkarak bugünkü Alba Berlin'i yarattı. 

Daha sonra, bir çok Avrupa takımı gibi tek menajer etrafında dönmeye başlayınca duraklama devrine girdiler. İşleri "daha ince eleyip, sık dokuyan" Bamberg bir anda, hem Alba'yı, hem de Bayern'i sildi süpürdü. 

Şu anda asansör -2. katta... Ahmet'in yapacağı doğru hamleler, ozellikle 'ÖZGÜR DAVRANABİLME' şansını yarattıkça başarıları artacaktır.

 

- Almanya Ligi'nin organizasyon olarak Avrupa'nın önde gelen ligi olduğunu her zaman söylersiniz? Almanya, Çakı'ya neler katar?

 

MURAT DİDİN: Organizasyon olarak çok mutlu olacaktır. Harika bir calışma ortamı... Orada da Obradovic'in takimi cok sert yöneterek sevgi bağlarını zedelediği bir gerçek... Efes'te bu davranışın getirdiği handikapları canlı yaşayan Ahmet, mutlaka çok yapıcı başlayacaktır.

Oyuncu - coach kavgasının bankta fiziksel itişmelere kadar gittiği bir ortamı, güvenilir bir basketbol ilişkisine çevirmesi çok zor olmayacaktır diye inanıyorum. Bu artılar Ahmet'e itibar kazandırır. Kötü neticelerde negatif hareketi olmayan, sabırlı davranma refleksi olan kulüp yapısı da çok büyük güven katacaktır. 

 

- Çakı'nın Almanya'da başarılı olması için neler yapması gerekir?

 

MURAT DİDİN: Özel bir şey yapmasına gerek yok. Avrupa'nın bir çok kulübünü teslim alan, oyuncuların büyük bölümünü tek menajerden;

'Biz seni alırız, oyuncuları veririz, sen onları iyi yönet...' BİR ÇOK COACH'un başını yedi ve yiyecek... 

Kendi doğruları, seçimleri, inançları ile kalabilidiği ölçüe başarısı artacaktır... Ben saha içinden ziyade, incelikle şablonu doğru oturtabilmenin önemli olduğuna inanıyorum... 'Buranın koçu benim, asılacaksam kendi ipimle asılırım' demek diyebilmek çok ARTI BİR BAŞLANGIÇ YAPACAKTIR.

 

- Çakı'ya vereceğiniz en önemli tavsiye ne olur?

 

MURAT DİDİN:  İlk 3 soruda fikirlerimi ilettim zaten...

Çok sevecen bir ortamda calışmanın artılarını yaşayacak... 

Yabancı bir ülke olsa da özellikle Berlin'deki Türklerin çok büyük motivasyon sağlayacağına inanıyorum...

 

- Berlin'le ilgili güzel anılarınız vardır...

 

MURAT DİDİN:  Euroleague Final Four'undan önce ben Düsseldorf'tayken Berlin'deydik. İki VIP biletimiz arttı 2. gün... Boşa gitmesin diye Alman güvenliğini güç bela ikna edip 'tabii ki para ile vermeyeceğim' inancını sağladım ve çocuklu bir ikili aradım.  Bir baba ile oğluna verdim. Zevkle bizle beraber maçı izlediler; özel garsonları ile... :)

Sezon içinde Alba maçına gittiğimizde, basketbol grubu olan Albatroslar'a dahil olan baba ve oğlu sonradan teşhis edebildiğim grup beni tribüne çağırdı. Küçük basketbolcu elinde kocaman bir pasta ve tribünde 'Danke Didin' pankartı ile. 

Dostluklarını unutmayıp değer görmesi 10 numara bir davranış. 

 

- Son olarak ne eklersiniz?

 

MURAT DİDİN:  Ahmet'e ve ailesine çok başarılı bir sezon diliyorum, can-ı gönülden. 

 

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz