Detaylar Önemlidir / Hakan Yavuz
21.11.2020 - 02:00

Fenerbahçe Beko maça iyi başlayamadı. Ancak 3.dakikadan sonra çembere giderek arka arkaya sayılar buldu. İlk periyod Real sanki daha deplasman takımı gibi oynayıp hücum da çok pas yaparak oyunu kontrolüne aldı. Temsilcimiz de uzun set hücumlarından ziyade kısa oyunlar ile sonuca gitmeye çalıştı. Fenerbahçe Beko yine bu maçta da off pick çıkışlarını kötü savundu. Kolay sayı yiyip rakibi istedikleri gibi oynattılar.

Öğrendiğime göre Kokoskov antrenmanlarda detaylara çok önem veriyormuş. Ancak maçlarda bu detayların oyuncular tarafından uygulandığını göremiyoruz.Hem hücum da hem savunmada bir çok hata yapılıyor.Mesela savunmada çok yapılan hatalardan bazıları : Top tarafından çok yardıma geliniyor. Ve köşelerden sürekli boş atış yeniyor. Rakip tepe pick and roll oynadığında yardım tarafı tekli ise devrilen uzuna sürekli pas gitti. Bu maçta en çok yedikleri yer ise yine tepe pick and roll de keeper ( kaleci ) yapıldığında ki maç boyunca yaptılar toplu kısa oyuncu boyalı alana girdiğinde switch ( protect ) yapmaya çalıştılar. Ancak başarılı olamadılar. Mesela hücum da ise en çok top kayıplarının olduğu yerlerden biri hand off paslaşma sırasında pası verecek uzun oyuncunun vücudunu kullanmaması. Bir diğeri baskı veya double team yiyen toplu kısa oyuncunun driblingi erken kesmesi.

İşte bunlar maç kazandıracak veya kaybettirecek bazı önemli detaylar. Basketbol senkronize bir oyundur. Maç kazanmak için birbirine bağlı olan hem savunmayı hem hücumu sürekli iyi yapmak gerekir.


Hakan Yavuz

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz