De Colo'yu tut maçı kazan / HAKAN YAVUZ
23.10.2020 - 00:09

Hakemlerinde müsadesiyle maça daha sert başlayan Panathinaikos oldu. Bir kere De Colo'yu oyundan düşürdüler. O da yarışa girip sinirlenince zararlı çıktı. Daha sonra da coach Kokoskov bence haklı olarak tepki gösterince iki teknik faulden oyun dışı kaldi. Burada akla şu geliyor: Kenarda Obradoviç olsa o teknik fauller o kadar kolay çalınır mıydı ?
Ben burada sorumluluğu hakemlere yüklerim. Tamam coach EL'in yenisi ama avrupa da tanınan birisi. Bence onun eksiği EL'in dinamiklerini yeni tanıması.
Bir EL maçinda ilk defa FB Beko'nun yıllardır yaptığı switching mtm ilk defa bu kadar kötü yaptıklarını gördum. Pana o uzun Ahmet olduğunda ya şutu tercih etti, ki o kadar hücum ribaundu yapmalarınin esas nedeniydi. Uzun yukarıda olduğu için. Ayrica tepeden üzerine drive ederek çembere gittiler. O uzun Vesely ise çabuk pas ile week side ta boş dış atış buldular. Halbuki bir ara tepe Ahmet ve Brown ikilisi pick and roll savunma da yönlendirme ve yüksek kaleci yaptıklarında başarılı olmuşlardı. Bu taktik mi idi doğaçlama mi yaptılar bilemem. Bu maç iyi oynayan Ahmet'i oyunda tutmak için tercih edilebilirdi diye düşünüyorum.
Maçin başinda sürekli De colo'ya hücum eden Panathinaikos maçın genelinde pick and roll'ün yanında hem ona hem diğer oyunculara da 1e1 oynayarak hücum da zorlanmadi. FB Beko nun ilk yarida 30 sayıda kalmasının en önemli nedenlerinden biri sırtı dönük oyunun oynanmamasi idi. Bu da hücum da iceri dişari oyunu oynamayip 2/3 pas sonra içeri penetreyi  ve kolay sayıyı bulamayışlarıydı. Böyle olunca da FB Beko rotasyon için değil doğru beşi bulmak için oyuncu değişikliklerine gitti. Böyle olunca da 1/2 oyuncu hariç takım ritim bulamadi.
Transation savunmasi kötü olan Pana geriye iyi koşup FB Beko nun en büyuk kozu olan ribaund üstünlüğünü de alınca yakalandığı bölümleri de çok rahat oynadı.
FB Beko nun tepe de oynadiği pick and rolllerde De colo'ya yapilan yüksek show up ve double team lerde pasin çabuk elden çıkması, boş atış ve sayi buldurdu. Geç çıkan paslarda ise iyi rotasyon yapan Pana o atışlara izin vermedi.
FB Beko'nun bu sezon ki kadro yapısı birbirine çok yakın oyunculardan kurulu olduğu için böyle giden maçlarda bazen coach'un kafasini karıştırabilir. Belki de bazen dar rotasyon ile oynamak gerekebilir.
De colo, Brown, Vesely. EL'de FB Beko nun maç kazanmasi için bu üçlüden birinin iyi oynaması yetmez.
Ya da De colo'yu tutan kazanacak mi ?


HAKAN YAVUZ

Yorumlar


bülent sayar anlaşılması bir hayli yorucu , çok teknik ingilizce basketbol terimleriyle dolu bir yazı. her basketbol izleyicisi basketbol ün ingilizce terimlerini bilmek zorunda değil. yorum çok iyi ancak ifade tarzı çok yanlış ve yetersiz.
24-10-2020 18:58
engin Takımda çok net kalite eksikliği var. İlk 2 maçta bunu enerjimizle kapatmaya çalıştık ancak takımlar oynayama ve form tutmaya başladıkça bu enerjimiz, kalitemizin düşüklüğünü gizleyemeyecek ve nitekim son 3 maçta bu net görüldü. En az 1 ama olursa 2 tane A seviye transfer şart. Diğer seçenek de bu seneyi 8-12 aralığında bitirmek ve takıma bi kaç takviye ile seneye başarı beklemek.
23-10-2020 19:32
Ergün Kaya Bu nebiçim yorum.Okumayı yarıda bıraktım.Yorumcu kendi egosunu tatmin etmek için yorum yazmuş,herhalde.Snki yazıyı okuyacakların hepsinin ömrü basketbolün içinde geçmiş.Onlara taktik anlatıyor.Böyle yorumlara izin verirseniz sizin sayfanızı da asla birdaha okumam.
23-10-2020 14:00
oktay fenerbahçe beko bitik boşuna hiç kendimizi kandırmayalım....çünkü lorenzo gibi colo gibi ediee gibi savunmadan bir haber oyuncuların varsa ......pierre gibi bartgel gibi hucumu yavaş oyuncun varsa boşuna hayal kurmayın...ahmet i saymadım bu sefer zaten ölüydü çünkü..... bu takımda vesely ve ulunovas var sadece.................... son nokta
23-10-2020 08:47

Yorum Yazın


Tweetlerimiz