Daha Yürekten, Daha Agresif / MÜGE BERKALP
27.06.2019 - 22:00

Sevgili basketbolseverler,

Son 10 yıla damgasını vuran Millilerimiz bugün maalesef grubundaki ilk maçında İtalya’ya 57-54 yenildi. Bu tip turnuvalarda ilk maçlar her zaman zordur. İtalyanlar maça 4-0’lık seriyle başladıysa da çok kısa sürede öne geçmeyi bildik. Boyalı alanda bize göre daha zayıf olan rakibimizi, Kiah Stokes’u kullanarak zorladık. Pelin Derya Bilgiç’in oyuna girmesiyle  aksayan savunmamı daha agresifleşti. İlk çeyreği 17-10 önde bitirdik.  

İkinci çeyrekte savunma anlamında asla yeteri derecede baskılı değildik, savunma rotasyonlarında sıkıntımız vardı. Hücumda potaya gitmeyi, uzunlarımızı kullanmayı unutunca 11 top kaybıyla devreyi 26-25 geride kapattık.

İkinci yarı savunmayı biraz daha sertleştirdik ama hücumda üstün olduğumuz boyalı alanı kullanmayı tamamen unuttuk. Ne Bahar’ı ne Kiah’ı kullandık. Buna karşın Olcay, Cansu ve Işıl’ın attığı üçlüklerle ayakta kaldık. Francesco Dotto’nun sakatlığından sonra oyuna giren Sottana gerçek bir lider gibi oynadı.   Özellikle maçın bitimine dört dakika kala oyuna ağırlığını iyice koydu.

Yolumuzun uzun olduğunu düşünürsek halletmemiz gereken sorunların başında, mutlak ve mutlak uzunlarımızın her hücum eline top değmesi, hücumda set oynarken cut’larımızın hızlı olması, kısa oyuncularımızın potaya dribblingi kesmeden gitmesi gerekiyor.

Hücumda tempolu, defansta da çok daha baskılı olmamız, belki zaman zaman üç uzunlu sistemin (Bahar-Tuğçe-Kiah) de kullanmanın yararlı olacağını düşünüyorum. Işıl’ın da bir sakatlığı yoksa olabildiği kadar sahada kalmalı. Onun saha içi tecrübesine ihtiyacımız var.

İlk maçın heyecan ve stresten dolayı bir kaza olduğunu, önümüzdeki maçlara çok daha yürekten, çok daha agresif oynayan bir milli takım olacağına sonsuz güveniyorum. Çok daha önem kazanan Slovenya maçında başarılar diliyorum.

Sevgiyle kalın.

MÜGE BERKALP

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz