Cimbom ULEB'ın tarafını seçti
18.04.2016 - 13:27

Galatasaray Basketbol Şubesi Sorumlusu Can Topsakal, ULEB'in Eurocup için yaptığı daveti kabul edeceklerini söyledi, "Eurocup Şampiyonu olursak otomatik olarak Euroleague'ye katılacağımız için önümüzdeki sezon açısından bir sorun kalmayacak ancak biz şu anda Eurocup'a bir yanıt vermek durumundayız ve cevabımız 'Evet' olacak." dedi.
 
Euroleague'in önümüzdeki sezon 16 takımlı statünün ardından 2017-18'den itibaren ligi 20 takımdan oluşturacağını, her sezon 4 takımın düşeceğini ve Eurocup'ta ilk 4 sırayı alanların Euroleague'e yükseleceğini ifade eden Topsakal, Basketfaul'e şöyle konuştu:
 
"FIBA ortaya birşey koyamadı, belli ki FIBA'nın organizasyonu hayal edildiği gibi olmayacak. TBF de bu konuda geri adım atmış gözüküyor. Nitekim Eurocup'a katılma konusunda bir baskı yapmadılar. Onlar da gelişmelerin farkında. TBF'nin bir yaptırım yapacağını düşünmüyoruz.
 
Biz inşallah Eurocup Şampiyonu olarak gelecek sezon Euroleague'deki takımlardan biri olacağız. Ancak henüz final oynanmadığı için bize şu an için Eurocup daveti geldi ve bunu kabul edeceğiz. 
 
Euroleague 2017-18 sezonundan itibaren 20 takımlı oynanacak, 4 takım düşecek, Eurocup'tan 4 takım Euroleague'de oynayacak. Bizce bu çok doğru bir sistem. Tabii ki amacımız Euroleague'de sürekli yer almak." 

Yorumlar


Canberk Basketbolun artik bir anlami kalmadi. Ozellikle yerel liglerin.
18-04-2016 20:25
Kagan @Burcu Öyle bir şey yok. 16 takım çok az bunu herkes söylüyor. Uleb'in 2 yıl sonraki sezonda takım sayısında 20 takıma çıkacağı zaten konuşuluyordu. Garanti verilen takımlar şu an A lisansı bulanan takımlar. Diğer akımlardan düşen olunca onlar Eurocup'a katılacak. Çıkma düşme sistemi oldukça mantıklı. Zira EL'de iddiası olmayan alt sıra takımlarını da mücadeye devam etmeye zorlar. Daha zevkli bir lig olur böylece
18-04-2016 18:09
Potaperest Doğru olan da budur. Fiba Avrupa o bit kadar bütçeyle tercih edilmeyi beklemesin boşa.
18-04-2016 15:49
Burcu Bence Galatasaray sube sorumlusunu biri kandırmış gelicek sezondan sonra euroligin formatı değişmesi imkansız özelikle bahsettiği şekilde 4 takımın düşüp 4 takımın çıkma olayı imkansız çünkü eurolig yönetimi sanırım 10 takıma A lisansı tahüt edip 12 yıllıkmı ne sözleşme yaptı bu takımlara yani eurolig de bu takımların yeri 12 veya 10 yıl olması lazım anlaşma ile garantilendi.Biri beyefendiye yanlış bilgi vermiş.Yukarıdaki 10 veya 12 takım tam emin değilim öyle düşlemi sistemi kabul etmezler ki yapılan anlaşma da garanti verilmiş o takımlara.
18-04-2016 15:29

Yorum Yazın


Tweetlerimiz