Alışkanlık!
05.10.2016 - 21:50

Fenerbahçe belki de en iyi oynunu oynamadı ancak alışkanlıklar kupayı getirmeye yetti.
 
Uçuk kontratların kol gezdiği NBA'den teklif alan dört oyuncusunu kadrosunda tutmanın avantajlarını yaşadı Fenerbahçe... Geçen yıldan süregelen düzenleri işletti, topu dolaştırdı ve bunları tempolu yaptığı anlarda farkı 16 sayılara kadar çıkarttı.
 
 
Esas farkı ikinci çeyrekte Sloukas ve Ali Muhammed'i beraber kullanarak yarattı Fenerbahçe. Sloukas oyuna yön verip Heurtel'in savunmasına hücum ederken Ali Muhammed'in zayıf tarafta beklemesi boş alanları ortaya çıkardı. Muazzam alan paylaştılar. Peras çare bulmaya çalıştı ama nafileydi. Heurtel zayıf tarafta kalsa adam kaçırıyor; topun üstünde olsa baskı yapamayıp perdelerde kayboluyordu. Omic de yokken Efes kısalmayı denedi ama içeriyi koruyamadı. İçeri gömülüp boyalı alanı vermeyelim dediler ama bu kez de dış şutları yediler. Çünkü karşılarında oyunu sürekli okuyan, zeki oyuncular ve Obradovic vardı. 5 dakika 17 sayı ile kontrolü tamamen ele geçirdi Fenerbahçe.
 
Efes 1-3-1 ile belki bir süre şaşırttı; ilk yarı 0/6 dış atıştan sonra üçüncü çeyrekte Thomas ile dışarıdan isabetler de buldu ama yeterli olmadı. Ne zaman yaklaşsa Efes, bir çözüm bulabildi Fenerbahçe... Üstelik Bogdanovic ve Kalinic yokken...
 
Oturmuş bir düzenin, otomatik haline gelen hareketlenmelerin, saha yerleşiminin gözü kapalı yapılmasının getirilerini kuşkusuz yaşayacak Fenerbahçe. 
 
Anadolu Efes ise Derrick Brown'ın erken faul alması nedeniyle istediği tempolara ulaşamadı. Fenerbahçe'nin hücum ribauntlarına girme stratejisi nedeniyle net ribaunt alamadılar. Sete set kaldıklarında ise 'kötü' alışkanlıklar devreye girdi; tamamen Granger ile Heurtel'in yaratıcılığına kaldılar. Dışarıdan şutlar girmeyince yarı saha hücumları tıkandı ki Peras'ın çözmesi gereken sorunların başında bu geliyor.
 
Eğer net savunma ribaundundan sonra çabuk gelip rakibini dengesiz yakalayamıyorsa Efes, o zaman yarı saha için ekstra çözümler bulması gerekecek. Omic'in ritme girmesi, Cotton'ın kadroda yer bulması  belli sorunları çözecektir ancak Türkiye'de tribüne kim çıkacak? Peras belli ki her hafta bu sorunun yanıtıyla biraz zaman geçirecek.
 
Ne var ki bu gece olduğu gibi Cedi'nin 0/4, Honeycutt'ın 0/2 attığı, Brown'ın faul sorunu yaşadığı ya da ritme girmediği maçlar onlar için zor olacak.

Yorumlar


cenk efesten bu senede bir şey olmaz
06-10-2016 13:01
Tolga Bir GS'li olarak FB ve Obradoviç'i tebrik ederim gerçekten tecrübeli ve oturmuş kadroları var umarım bu yıl Euroleage'de diğer takımlarımızla birlikte yüzakımız olurlar.
06-10-2016 08:57
bascatizmir en zor denen lig. KATILMIYORUZ. fener, efes, birde parasıyla avrupa ligine katılan doğuş ligi domine eder. bu ligin nesi zor? zor olan 4,5,6,7,8 . sıralar. zevki kaçtı ligin. birde , hidayet tbf başkanı olursa anadoludan hiç şampiyon çıkmaz. aynı futbola benzedi basketbol. bunun için uğraşanlara teessüf ederiz
06-10-2016 03:31

Yorum Yazın


Tweetlerimiz