TBF'ye çağrı: Örs milli takımlar teknik koordinatörü olmalı
16.12.2016 - 13:43

 

Göller Turnuvası'nın startı kapsamındaki söyleşide Türk Basketbolu'nun zirvedeki isimleri Aydın Örs ile Doğan Hakyemez'in 'milli takım' dialogu güne damgasını vurdu. Büyük bir ilginin olduğu organizasyonda, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de ders niteliğinde konuştu

Burdur Gölü'ndeki çekilme konusunda insanları bilinçlendirmek, alınabilecek önlemler için yetkilileri harekete geçirmek ve halkı Burdur Gölü ile yeniden barıştırmak amacıyla, Mayıs ayında düzenlenmesi planlanan Göller Turnuvası'nın startı kapsamında bir söyleşi düzenlendi.

Söyleşiye Aydın Örs ile Doğan Hakyemez anlattıklarıyla damga vurdu. Geçtiğimiz hafta Anadolu Efes Kulübü tarafından ismi Abdi İpekçi Spor Salonu'na asılan Aydın Örs, kamuoyunda son dönemde giderek artan, Milli takım'ın başına yeniden geçsin' çağrısının hatırlatılması üzerine, "Ben artık antrenör olarak sahaya çıkmama kararı aldım. Bu konuda fikrim kesin. Çok uzun yıllar görev yaptım. Çok güzel ekiplerle çalıştım ve büyük başarılar kazandık. Ben misyonumu tamamladığımı düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Ancak hem 1996'daki Koraç Kupası şampiyonluğunda, hem de 2001'de milli takımın elde ettiği Avrupa İkinciliği'nde genel menajer olarak Örs'ün yanında yer alan Doğan Hakmeyez buna itiraz etti. Tecrübeli basketbol adamı, "Aydın Örs, artık antrenörlük yapmak istemiyor. Buna saygı duyarım. Ancak milli takımlarla ilgili misyonu bitmemiştir. Böyle büyük bir değerin kenara çekilmesine karşıyım. Buradan Hidayet Türkoğlu'na ve yönetimine çağrıda bulunuyorum. Aydın Örs, milli takımların teknik koordinatörü olarak en başta olmalı, hem A Milli Takım, hem de alt yapı milli takımlarıyla ilgilenmelidir. Türk Basketbolu'nun Örs'e ihtiyacı vardır" dedi.

'Ataman başarısız değil'

Aydın Örs, Ergin Ataman'ın milli takımdaki kariyerinin başarısız olduğu eleştirilerine de karşı çıkarak, "Basketbol Federasyonu yeni bir karar alabilir, yeni bir antrenörle yola devam edebilir. Saygı duymak gerekir. Ancak ben Ergin Ataman'ın çok zor bir dönemde görevi üstlendiğini düşünüyorum. Geçiş jenerasyonlarında çalışmak çok zordur. Hele ki yeni yabancı kuralından sonra çok az oynayan Türk oyuncularla başarı yakalamak kolay değil. Buna rağmen, Almanya'da hedef maçları kazanan bir Türkiye izledik, İtalya ve Almanya'yı yendik. Ancak diğer maçlarda alınan ilginç sonuçlar sonrasında ev sahibi Fransa ile eşleştik, çeyrek finalde elendik. Manila'daki olimpiyat elemelerinde de aynı sorunları yaşadık, yine Fransa ile oynadık. Ergin Ataman, çok değerli bir antrenör. Ona haksızlık yapılmamalı" ifadelerini kullandı.

Aydın Örs, ayrıca Hidayet Türkoğlu ve ekibinin de ligler başladıktan, Avrupa Kupaları'nda maçlar oynandıktan sonra görevi devraldığını, çok kısa bir süre sonra 2017 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapılacağını hatırlatarak, "Bu ortamda hemen radikal kararlar almaları, her şeyi bir anda düzene sokmaları beklenmemeli ve kendilerine süre verilmeli. Ben bu ekibin başarılı olacağına yürekten inanıyorum" diye konuştu.

***

Başkan'dan mesaj

Şehirlerine gelen basketbol adamlarına çok güzel bir misafirperverlik örneği gösteren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de panelde bir konuşma gerçekleştirdi ve "İşimiz sadece asfalt dökmek, kaldırım yapmak, kanalizasyon yapmak değil. Sosyal hayatta kaybettiklerimizi yerine getirmek ve mutlu bireyin mutlu Burdur’da yaşaması için her ortamda çalışmalarımızı sürdüreceğimizi söylemiştik. Bugün burada basketbolun duayenleri ve basketbol yazarları bizimle. Kendi çabalarımızla amatörce bir şeyler yaparken bunu bir ülke projesi, hatta ilerleyen yıllarda uluslararası bir projeye dönüştürerek asıl hedefimiz olan spordan kopmuş gençlerimizi tekrar spora döndürebilmektir. Bir diğer hedefimiz ise çekilen Burdur Gölü’ne dikkat çekmek. Mayıs ayında yapacağımız Göl Festivali içerisinde Türk Basketbolunun duayenlerinin katılımları ve katkılarıyla Ulusal Göller Arası Basketbol Turnuvası düzenleyeceğiz. Burdur Gölü başta olmak üzere çekilen göllerimize dikkat çekmek amacıyla gölü olan illerimizin basketbol takımlarını Burdur’a davet edeceğiz. Bu turnuvada sportif faaliyetin ötesinde halkımızı Burdur Gölü’yle tekrar barıştırmak istiyoruz. Burdur sevdamızı duyurmak istiyoruz. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi

***

Keyifli saatler

Burdur Belediyesi Kültür Merkezi'ndeki söyleşiye Türk Basketbolu'nun efsane ismi, Antalyaspor Basketbol Takımı Başdanışmanı Aydın Örs, yine elde edilen tarihi başarılarda büyük emek sahibi olan Antalyaspor Genel Menajeri Doğan Hakyemez, basketbol antrenörü ve yöneticisi olarak önemli başarılar yaşayan Murat Özyer ile Milliyet Gazetesi Basketbol Editörü Ümit Avcı, Haber Türk Gazetesi Basketbol Yazarı Gökhan Türe ve Fanatik Gazetesi Basketbol Yazarı Gökhan German katıldı.

Yorumlar


Erdi ÇATAN Aydın Örs konusunda Doğan Hakyemez'e yüzde yüz katılmaktayım. Sayın Örs'ün deneyim ve tecrübelerinden yararlanmak milli takıma olumlu katkı sağlayacağını ve Milli takıma gelecek koçu rahatlatacağını kesinlikle düşünmekteyim. Fakat Engin Ataman'ın seçmiş olduğu kadro yanlışlıkları mola dönüşlerinde alınan kötü sonuçların ayrıca stratejik dakikalarda almış olduğu milli takımı olumsuz etkileyen teknik faulleri unutmamak gerekir. Yerli koç mu yabancı koç'mu sorusundan ziyade deneyimli tecrübeli başarılı koç mu sorusunu baz almak gerektiğini düşünüyorum. Fakat Aydın Örs gibi bir doğayenin milli takıma katkısı muhteşem olacağına her basketbol sever gönül rahatlıkla onay verecektir.
28-12-2016 02:50
selo Efes Pilsen ve Aydın Ors bu ülkeyi basketbola sevdiren isimlerdir, bu kesin, yeri de ayrıdır tüm basketbolseverlerin kalbinde, eski kulübü tarafında onore edilmesi de cok güzel ve anlamlıdır , ancak Socrates'in önceki sayısında 79 jenerasyonu ile ilgili yazı sonrası ( http://basketdergisi.com/ahmet-kurt-yazdi-iskalamisiz.html ) bakış açım biraz değişti açıkcası, o jenerasyonun kaybedilmesinde, gençleri oynatma konusunda cesur davranmadığı onun da suçu olduğu yorumuna katılıyorum, özellikle avrupa 2. oldugumuz sene için. Bir de Dogan Hakyemez de ahbap çavuş işlerine girmeye başladı yine, milli takımlar koordinatörü , ombusmandı gibi gereksiz yer kaplayan işler bırakılsın artık , bizim iş yapan genç vizyonlu insanlara ihtiyacımız var
16-12-2016 14:43

Yorum Yazın


Tweetlerimiz