"Böyle maçları kazanabileceğimizi gösterdik"
24.10.2019 - 00:32

Galatasaray Doğa Sigorta'nın EuroCup D Grubu dördüncü hafta mücadelesinde Buducnost VOLİ karşısında aldığı 84-83’lük galibiyetin ardından koç Ertuğrul Erdoğan ve Greg Whittington açıklamalarda bulundu.

Ertuğrul Erdoğan şunları söyledi:

“Öncelikle oyuncularımı tebrik etmek istiyorum. Geçen seneyi hatırlarsak geçen sezon EuroCup’ın başlarında kafa kafaya giden maçlarda üç tane mağlubiyet almıştık. Bunlardan bir tanesi iki uzatmaya giden Andorra maçı, bir tanesi Almanya’da kaybettiğimiz maç. Bu mağlubiyetler nedeniyle geçen sezon EuroCup’ta gruptan çıkamamıştık. Bu sezon böyle maçları kazanabileceğimizi gösterdik, bu bizim için güzel bir şey.

Basketbol açısından çok memnun olduğumu söyleyemem. Çok daha akıllı ve iyi bir basketbol oynayabilirdik. Özellikle maç sonunda verdiğimiz kararlar biraz tecrübe ile alakalıydı. Son çeyrek boyunca sadece bir maç yapıp, maç sonunda faul yapmamamız; son topta hücum süresi lehimizeyken topu elimizde tutmamak gibi hatalarımız oldu. Bunlar tecrübe ile alakalı şeyler ancak bunları da geliştireceğiz.

Sonuçta EuroCup’ta evimizde oynadığımız bir maçı daha kazandık. Bugünkü en önemli şey buydu, biz bunu başardık. Pazar günü ligimize döndüğümüzde EuroLeague’in en kaliteli ve en tecrübeli takımlarından biri olan Fenerbahçe Beko ile oynayacağız. Bu da kendi seviyemizi görmemiz açısından önemli olacak. O maçı da dört gözle bekliyorum.

Savunmada birçok problemimiz vardı bugün. Sanıyorum bizde, bir takım arka arkaya kaybettiği zaman grubun en kötü takımı gibi bir algı oluyor. Buducnost öyle bir takım değil. Tek tek oyunculara bakarsanız yerli oyuncularının çoğu geçen sene EuroLeague oynamış, Justin Cobbs ve Bamforth Scott gibi isimler EuroCup’ın önemli oyuncuları. Hassan Martin çok tecrübeli bir oyuncu. Dolayısıyla çok kaliteli bir kadro. Sezon başında neler yaşadıklarını bilemiyorum ama erken bir koç değişikliği yaşadılar. Koç değişikliği genelde maçlara pozitif yansır. Bizim maçtan önce olması da bizim açımızdan bir dezavantajı getiriyor. Ancak bizim bugün savunmamızdan ziyade basit fauller ve verdiğimiz hücum ribaundları sorun yarattı. Bunların üzerine eğilmemiz lazım. Türkiye ligi ve EuroCup arasında temaslar konusunda çok temel farklılıklar var. Bunlara henüz alışamadık. Ben savunma anlamında çok büyük bir problemimiz olduğunu düşünmüyorum. Maç maç değişen bir performansımız var. Bugün rakibimiz çok yüzdeli şut attı. Akıllı oynamadık derken bunu kastediyorum, faul yaparken de akıllı değildik. Bu konuları düzeltmemiz gerekiyor.”

Greg Whittington ise şu ifadeleri kullandı:

“Momentumun çok el değiştirdiği bir karşılaşma oldu. Maç boyunca çok mücadele ettik. Normal sürenin sonunda bazı basit hatalar yapsak da uzatma çeyreğinde gösterdiğimiz reaksiyon önemliydi. EuroCup’ta ilerlemek istiyorsak yakın geçen maçları kazanmamız gerekiyor. Bugün bunu başardığımız için mutluyuz. Önümüzde pazar günü ligde oynayacağımız Fenerbahçe Beko maçı var. Tüm taraftarımızı bizi desteklemek için salona bekliyoruz.”

Yorumlar


göçmen Lazeric Jones un yerine iyi bir oyun kurucu gerekiyor.Takım daha iyi olur.
24-10-2019 15:06

Yorum Yazın


Tweetlerimiz