BGL sonrası alınması gereken tedbirler / DOĞAN HAKYEMEZ
27.09.2017 - 18:25

BGL'nin (Basketbol Gençler Ligi) kurulması genç oyuncular açısından büyük şans. Sezon içinde oynayacakları maç sayılarının artması onların gelişimi açısıdan mükemmel. 
 
Ancak sistemin hayata geçirilmesi gençlerin Türk basketboluna kazandırılması için yeterli değil. 
 
Çok maç oynayarak gelişecek bu gençler, A takıma gelince yabancı kuralı değişmediğini düşündüğümüzde nasıl sürelerini arttıracak? 
 
BGL'nin tam anlamıyla başarılı olabilmesi için hemen bir kaç tedbirin daha aynı anda hayata geçirilmesi gerekir. 
 
Bana göre bu tedbirler aşağıdaki gibi olmalı. 
 
1- Gençler ve aileleri psikolojik eğitimden geçirilmeli. Oyuncu olmanın maddiyattan önce geldiği çok net anlatılmalı. 
 
2- Oyuncu menajerleri ile toplantılar yapılıp onlara da bu durum çok net açıklanmalı. 
 
3- BGL'de görev yapacak antrenörlerin belli seviyede eğitimden geçmiş, tecrübeli isimlerden oluşması kural haline getirilmeli. 
 
4- Yabancı kuralı sınırı belli bir seviyeye çekilmeli.
 
DOĞAN HAKYEMEZ
doğan hakyemez ile ilgili görsel sonucu

Yorumlar


Kamil Mataracı Recai Bey'e teşekkür ediyor, kendisine Kuzey Kore'deki yaşantısında başarılar diliyoruz.
28-09-2017 09:21
Efes Fan Taktın bir yabancı kuralına. İşin basitini görmek her zaman kolaydır. Sen gencleri eğitebiliyormusun, yabancılarla aynı seviyeye cıkarabiliyormusun? antrenörlerini eğitmelisin öncelikle. Yabancı kuralı hikaye, iyi olan her takımda oynar. Kenan'ı Okben'i 40 dk oynatsan yine turnike atamaz yıldız olamaz cunku becerileri belli bir yastan sonra yok. Eğitimleri oyle. Para ile şımartılıyor genclerimiz.
28-09-2017 08:51
cevdet Yerliler Doncic gibi uçtu da oynatılmadılar mı? Rubio 16 yaşında Badalona'da nasıl oynadıysa bizimkiler de çalışacak, cesaret edecek ve uygulayacak. Hangi genç cesaretle attı-tuttu da oynamadı. Kenan'ın hala düzgün şut mekanizması yok. Ahmet Düverioğlu bak nasıl oynadığında Obra tutuyor oyunda. Sen kendini oynatacaksın.
28-09-2017 08:36
tansel ünsal Oyuncular oynamak için çaba sarfetsin siz niye kurallar ile zorla ilk beşe yerli sokmaya çalışıyorsunuz anlamadım ki...o zaman milli takım iskelet kadrosu ile bir takım kur ekstra olarak lige bunu sok.hem çatır çatır oynasın ve rekabet etsin hem de hepsi oynamış olsun.
28-09-2017 07:31
Yerlici Recai İlk 3 madde zannedersem kimsenin tartışmayacağı gereklilikler. 4. madde ise burada bir çok kişinin fikir ayrılığına düştükleri kısım... Evet baylar beni bilen bilir. Bana kalsa yabancı sayısı komple 0'a indirilmeli ve tamamiyle yerli ve milli bir lige sahip olunmalıdır. Haa benim dediğim ağır mı geliyor? O zaman çözüm basit... Madem "yerliler süre alamıyor" sıkıntısının önüne geçilecek, o zaman 4+1i veya 3+2yi geri getir ama yabancı sınırı koymadan getir. Yani isteyen istediği kadar yabancıyı alsın yine ama maç içinde bu yabancıların sadece 3'ünü veye 4'ünü oynatabilsin. Böyle böyle bir süre sonra gelişim kaydeden yerliler arttıkça yabancıların yerlerini zaten almaya başlayacaklardır. Yineliyorum bana kalsa yabancı oyuncuyu bırak, yabancı dil konuşmak ve hatta Game of Thrones gibi yabancı dizileri izlemek dahi yasaklanmalı ama madem böyle olmuyor, bu şekilde herkes tatmin olacaktır.
27-09-2017 20:43

Yorum Yazın


Tweetlerimiz