Bench katkısı / ÖMER BUHARALI
27.06.2019 - 22:31

Grup liderliği yolunda en önemli rakibimiz olan İtalya karşısında maça iyi başladık. Özellikle Işıl’ın ikili oyunları ve Kiah Stokes’un etkili pota altı hücumu ile skor üretmekte ilk beş dakika zorluk çekmedik. Bunun yanında savunma sertliğimiz ve İtalya takımının tepeden oynadığı ikili oyunlarda değişmeli adam adama savunmamız rakibimizi durdurdu. Özellikle Kiah Stokes, toplu perdelemeler sonrasında rakip takım kısaları karşısında bire birde geçilmezken; içeri devrilen uzunlara kısalarımız başarılı savunma yaparak top aldırmadılar. Böylece zorlama atış sonrası alınan savunma ribauntları ile yüksek tempoda hücum edebildik. Her ne kadar Zandalasini’yi savunmakta zorlansak da Sottana’yı devre dışı bırakarak İtalya’ya karşı üstünlük sağladık.

Hücumda uzunlarını etkili kullanamayan İtalya karşısındaki savunmadaki bu stratejimiz son derece doğruydu. Ancak ikinci çeyrekten itibaren, Stokes’un kısalar karşısında tepede kalmasını; İtalya, her şuttan sonra hücum ribauntlarına girerek cezalandırdı. Kısa oyuncularımızın ribauntlardaki pozisyon hataları sonucunda rakibimiz, ikinci atış şansları ile oyunda kaldı. Oyunun son bölümünde Sottana, ikili oyunları Tuğçe Canıtez’in savunduğu uzun oyuncu üzerinden oynayarak skor buldu.

Hücumda ise maça etkili başlayan Kiah’a karşı uygulanan ikili sıkıştırmalarda hem çok top kaybı yaptık hem de dış atışlarda gereken cezaları kesemedik. Bu jenerasyondaki şutör oyuncu sıkıntısı bir kez daha ortaya çıktı. Kiah Stokes maça etkili başlayıp ilk çeyrekte 6 sayı bulmasına rağmen İtalyanların uyguladığı yardım müdafaası sonucunda oyunun geri kalanında sadece 4 sayı üretebildi. Hollingsworth’te görmeye alıştığımız rakip pota altındaki saldırganlığı Kiah Stokes’ta bu maçta göremedik. Stokes’a ribauntlarda en ciddi katkıyı Bahar Çağlar sağladı. Her ne kadar beraber oynadıkları için Tuğçe-Kiah ikilisi daha uyumlu gözükse de Bahar ile Kiah’nın birlikte oynadıkları sürenin artması milli takımımıza daha sonraki maçlarda olumlu katkı sağlayacaktır.

Bu maçtaki diğer sıkıntımız ise yeteri kadar bench katkısı alamamamız oldu. Daha ilk çeyrekte 9 oyuncu ile rotasyon sağlamamıza karşın devre bittiğinde kenardan gelerek sayı katkısı veren sadece Pelin Bilgiç oldu. Maç sonunda ise ona, ikisi serbest atıştan olmak üzere 4 sayı ile Bahar Çağlar katıldı. Özellikle Kiah Stokes’un kenarda olduğu yaklaşık 5 dakikalık sürede milli takımımız sadece 2 sayı üretebildi. Ceyhun Yıldızoğlu, yüksek tempolu hücumu ve baskılı savunmayı tercih eden ve bunu çalıştırdığı takımlarda başarıyla uygulayan bir antrenördür. Ancak kenar katkısı olmadan bu sistemin işlemesi pek kolay gözükmüyor. Sahaya sonradan giren oyuncularımızın önce savunmada sonra da hücumda muhakkak bu sisteme uyum sağlamaları gerekir.

Bununla birlikte Olcay Çakır ve Işıl Alben; oyunun ikinci devresinde hücumda aldıkları sorumluluğu daha erken almalılar. Öyle ki Işıl Alben, ilk devre sadece tek atış kullanırken, Olcay Çakır kaydettiği 13 sayının sekizini son periyotta buldu.

Şimdi önümüzde Macaristan’a son dakikada kaybeden Slovenya var. Baric ve Oblak gibi iki tecrübeli oyun kurucunun yönlendirdiği Slovenya takımı Evans ve Lisec ile iki uzunlu düzende etkili hücum edebiliyorlar. 10 sayı öndeyken önce Lisec’in sakatlanarak oyundan çıkması ardından Evans’ın faul sorunu yaşaması ile düzen dışına çıkarak maçı kaybettiler. İki oyun kurucunun oynayacağı ikili oyunların savunmasında başarılı olursak Slovenya maçını zorlanmadan kazanabiliriz.

ÖMER BUHARALI

 

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz