Basketbol Gençler Ligi'nde Anadolu Efes şampiyon oldu
12.05.2018 - 18:14

Basketbol Gençler Ligi Dörtlü Finali’nde Darüşşafaka Basketbol’u 81-71 skorla mağlup eden Anadolu Efes şampiyonluğa ulaştı.

Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan mücadeleyi Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, TBF CEO’su Ömer Onan ve Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri de takip etti.

Mücadeleye Çağdaş Atbaş ve Muhammet Kalkan’ın sayılarıyla hızlı başlayan Darüşşafaka 6.dakikayı 11-9 önde geçti. Yiğitcan Saybir’in üç sayılık basketiyle Anadolu Efes skor üretirken, ilk periyot 17-17 eşitlikle tamamladı. Efe Arıkan ve Ömer Can İlyasoğlu’nun karşılıklı basketleriyle başlayan ikinci çeyreğin 14.dakikası 24-24 eşitlikle geçildi. Oyunun temposunun yükseldiği bölümde iki takımda hücumda kolay skor üretti. Mücadelenin ilk yarısını Anadolu Efes, 44-38 önde kapattı.

Üçüncü periyotta ilk sayıları Berkay Bayar ve Çağdaş Atbaş ile bulan Darüşşafaka Basketbol, aradaki farkı da 1 sayıya indirdi (44-43). Arda Erdoğan ile skor üreten Anadolu Efes, İsmet Baran Avşar’ın da sayılarıyla 24.dakikada 10 sayılık farkı yakaladı (55-45). Hücumda skor üretmekte zorlanan rakibi karşısında kontrolü elinde tutan Lacivert Beyazlılar, son 10 dakikalık bölüme de 63-55 üstün girdi. Karşılaşmanın dördüncü periyotu büyük bir çekişmeye sahne olurken, 35.dakikada Anadolu Efes 68-63’lük üstünlüğünü korudu. Son bölümde skor üstünlüğünü koruyan Anadolu Efes, karşılaşmadan da 81-71 galibiyetle ayrıldı.

Darüşşafaka Basketbol (71): Çağdaş Atbaş 10, Doruk Dora 10, Mert Akay 10, Muhammet Engin Kalkan 15, Berkay Bayar 9, Can Kaan Turgut 6, Denizhan Ene, Efe Arıkan 5, Mahmut Can Çelik 2, Ralf Stümer, İbrahim Furkan Çevikel 4, Sadık Yağız Sadıker

Anadolu Efes (81): Arda Erdoğan 13, İsmet Baran Avşar 16, Mert Camcı 18, Mustafa Kurtuldum 5, Yiğitcan Saybir 19, Doğukan Eren Üzüm, Eren Has, Göktuğ Baş 2, Nadir Keloğlu, Ömer Can İlyasoğlu 8, Tarık Sezgün, Abdülkadir Gülşen

Yorumlar


emirt Altyapıdan A takım seviyesine çıkış hem oyuncu hem de kulüp için zor bir süreç. Ancak bardağın dolu tarafına bakınca bunu en iyi başaran kulüp Efes demek pek yanlış olmaz. Her yıl 1-2 oyuncusunu A takıma alır, sorumluluk verir. Buraları oynamayı başaran oyuncu yıldız olur, milli takımın değişilmezi olur. Başaramayanlar ve A takıma çıkamayanlar ise ligin diğer takımlarına transfer olur. Bu durum yıllardır böyle. En basiti FB'nin Türk oyuncu kadrosuna bakabilirsiniz. Melih, Ahmet, Barış, (tam altyapı olmasa da Sİnan). Bardağın boş tarafına bakıp da aşağıdan 15 adam yetiştiriyorsun her yıl, sadece 1-2 tanesi A takımı görüyor ve genelde tutunamıyor en fazla demek bence insafsızlık olur.
14-05-2018 10:10
Levo Oynadıkları basketbol harikaydı ama basketbolu boşverin.. Esas olarak bütün oyuncuların sportmenlikleri, karşı takımdakiler dagil hepsinin birbirlerine davranışları , hakemlere davranışları, maç sonu birbirlerini tebrikleri yıllardır özlediğimiz gibiydi. Bütün turnuva sportmence ve centilmence geçti. Antrenörlere, yöneticilere ve bu genç aslan gibi çocukları yetiştiren ailelerini tebrik ederim.
13-05-2018 12:42
jojo Efes altyapısını ve ekibini tebrik ederim. Şimdi sıra oyuncuları üst yapıya entegre etme sınıf atlatma sorununu aşmaya geldi. Yani işin en zor tarafı... Bunu sadece sınırlı sayıda oyuncu başaracak belki ama olsun. Altyapıdan üstyapıya geçiş sürecinde, daha doğrusu geçemeyiz sürecinde ortaya çıkan sorunlar sanırım Türk basketbolunun en büyük problemi. Bu arada BGL organizasyonunu da tebrik ederim; her ne kadar çok geç kalınmış bir uygulama olsa da, altyapı oyuncularının kendilerini gösterebileceği bir platformun oluşması çok olumlu bir gelişme. BGL kendi çarkını döndürebilecek bir ekonomi oluşturabilirse ve gelecekte daha profesyonel, daha sistematik bir kimlik kazanırsa, inanıyorum ki Avrupa'nın en önemli basketbolcu üretim merkezlerinden biri haline gelebiliriz. Yani Slovenya'nın, Sırbistan'ın başardığını bizim başaramıyor olmamız başlı başına bir utanç sebebi. Tabi bence.
12-05-2018 18:45

Yorum Yazın


Tweetlerimiz