AYDIN ÖRS: Ergin Ataman Türk koçların simgesi oldu
28.04.2016 - 15:49

Galatasaray Odeabank'ın büyük zaferi Türk basketbol tarihine geçerken bundan tam 20 yıl önce Koraç Kupası'nı Türkiye'ye getirerek büyük bir başarıya imza atan Efes Pilsen ve Aydın Örs'ü de bir kez daha akıllara getirdi. 

O dönem de Efes Pilsen'in teknik kadrosu içinde yer alan Ergin Ataman ve Galatasaray'ın başarısı hakkında Aydın Örs çarpıcı açıklamalar yaptı.

Galatasaray Odeabank'ın bu başarısnı nasıl yorumluyorsunuz?

"Öncelikle bu büyük başarı için Galatasaray ve Ergin Ataman'ı kutlamak istiyorum. Ergin önderliğinde sezon başından beri bu kupayı Türkiye'ye getirmek için çok emek gösterdiler ve bunun karşılığını da aldılar. Galatasaray taraftarı da özellikle çeyrek ve yarı final de çok iyi bir atmosfer yaratarak bu başarı da önemli bir katkı sağladı.

Türk basketbolunun son yıllardaki yükselişi hakkında ne düşünüyorsunuz?

"Çok ciddi yatırımlar var ve kulüp organizasyonları da artık daha profesyonelce. Türkiye Ligi'ndeki büyük rekabet Avrupa Kupaları'nda mücade veren takımlarımız için gayet olumlu oldu. Bu rekabet de dolayısyla başarıyı yanında getirmeye başladı.

Ergin Ataman'la ilgili düşünceleriniz nedir? 

"Ergin ile her maç öncesi ve sonrası konuştum ve sürekli olarak başarı diledim. Efes Pilsen ekolü için de Ergin ve Oktay gibi önemli isimler çıktı. Ergin kariyeri boyunca sürekli kendini geliştirmiş ve basketbol deneyimlerini çalıştırdığı takımlara çok iyi aktaran biri. Bir Türk antrenörün Avrupa Kupası kazanmasından dolayı da çok mutluyum. Ergin Türk antrenörlerinin simgesi haline gelmiştir.

Yiğit Yamaner / Ligtv.com.tr

Yorumlar


Clide Drexler Aydın Örs zamanında getirilen oyun disiplini ve savunma öğretisi harikaydı. Bu konuda Türkiye'nin en önemli koçudur, çağ atlatmıştır. Ergin ve Oktay Hoca'lar için ayrıca teşekkür etmek lazım. Eleştirilecek bir kaç yönü vardı, bunlar da tartışılır tabi. 1. hücum yönünde sadece Naumoski'ye bağlı bir sistem vardı. Bu yüzden gelen hiç bir oyuncu Naumoski'nin yerini dolduramadı. 2. Oyun içinde rakibe saygı sebebi ile şova yönelik hareket yapanı oyundan alırdı. (Seyirci bakımından ne kadar sıkıcı) 3. Faul atış kaçırmaları konusunda Efes'e çözüm bulabilseydi, başka Avrupa kupaları da gelebilirdi.
29-04-2016 09:50
BURAK ÖZDOĞAN üstad bu da senin eserin ve ne yazık ki senin kıymetin bilinmedi bu ülkede..
28-04-2016 21:33
bleda Yerli-yabancı ayrımı tabii ki doğru değildir ama bir ülkenin kendi üretimlerini dünyaya sunması önemlidir. Nasıl üst seviye yerli oyuncular yetiştiremiyor diye hayıflanıyorsak aynı durum koçlar için, hatta hakemler için geçerlidir. Uluslararası arenada boy gösteren ve kendi üretimimiz olan yerli oyuncularımız, koçlarımız, hakemlerimiz olmalıdır
28-04-2016 20:09
Ertan Ürkmez Yerli koç-yabancı koç ayrımı çok anlamsız. İyi koç ve kötü koç vardır...
28-04-2016 16:20

Yorum Yazın


Tweetlerimiz