Aydın Örs: ABD ile aynı grupta olmamız avantaj
05.07.2019 - 11:00

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) tarafından 2005 yılından bu yana organize edilen 13. Uluslararası Basketbol Antrenör Semineri, İstanbul'da başladı.

Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ve 7 Temmuz Pazar günü sona erecek seminere 750 basketbol antrenörü katılıyor.

TBF Eğitim Kurulu Başkanı Aydın Örs, seminerin, TBF'nin koordinatörlüğünde Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD) ve TBF Eğitim Kurulunun iş birliğinde organize edildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bu seminere herkes çok emek verdi. TBF'de başta başkan Hidayet Türkoğlu olmak üzere bütün çalışanlarına, TÜBAD Yönetim Kuruluna ve Eğitim Kurulundan mesai veren herkese teşekkür ediyorum. 750'ye yakın antrenör katılımcı olarak yer alıyor. Çok değerli eğitici antrenörler görev yapacak. Oldukça önemli bir organizasyon. Umarım katılımcı arkadaşlar bundan faydalanır ve bilgi dağarcığını genişletirler. Amacımız, Türk antrenörlerinin daha donanımlı ve nitelikli hale gelmesi. Bunun için çaba gösteriyoruz."

Yabancı başantrenörlere yönelik kriterlerin önemine değinen Örs, "İki Türk takımının THY Euroleague'de Dörtlü Final'inde olması, Anadolu Efes'in final oynaması çok önemli kazanımlar. Federasyonun yeni kuralları neticesinde yabancı antrenörlere getirdiği kriterler, Türk antrenörlerin değerini ortaya çıkardı. Başta Ergin Ataman olmak üzere Orhun Ene, Ufuk Sarıca, Ertuğrul Erdoğan, Hakan Demir çok başarılı bir grafik yakaladı. Bunlar önemli kazanımlar. Buraya gelen antrenörlerin, bu seminer ve uyguladığımız kurslar sayesinde daha iyi yerlerde olacağına inanıyorum." diye konuştu.

A Milli Takım'ın Çin'de düzenlenecek FIBA Dünya Kupası'ndaki şansını da değerlendiren Aydın Örs, "ABD ile aynı grupta olmamız bir avantaj. İkinci olarak üst gruba çıkabilirsek yolumuz açık. Genç bir jenerasyon var. İyi bir takım kimyası oluştu. Ufuk hoca ile elemelerde başarılı oldular. Dünya Kupası kolay bir şampiyona değil ama ne olursa olsun bu jenerasyonun arkasında durmamız gerek. Bu milli takım, ilerleyen zamanlarda çok iyi yerlere gelecek." şeklinde görüş belirtti.

TÜBAD Başkanı Çetin Yılmaz da semineri düzenleyen kurumlar arasındaki uyuma değinerek, şunları kaydetti:

"Çok mutlu ve heyecanlıyız. TBF Eğitim Kurulu ile TÜBAD'ın birlikte gerçekleştirdiği seminer, çok faydalı ve Avrupa standartlarının üzerinde. Seminer, hem Avrupa kupalarında hem de Türkiye'de üst düzey deneyime sahip antrenörler tarafından verilecek. Genellikle tüm kurumlar birbiriyle organizasyon yaparken yaşadığı sorunların hiçbirini yaşamadığımız gibi hem Antrenörler Derneği hem Basketbol Federasyonu hem de Eğitim Kurulu olarak çok iyi bir harmoni içinde olduğumuzu düşünüyorum. Birkaç senedir başarıyla yaptığımız bu seminerlerin altında yatan şey; bu takım olgusu. Uyum içinde çalışıyoruz ve bu uyum kendisini buraya yansıtıyor."

 

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz