Avrupa Basketbolunu Bekleyen Büyük Tehlike / ERGİN ATAMAN
09.09.2017 - 16:32

Öncelikle bugünkü Avrupa ve Dünya Basketbol Şampiyonaları formatının kesin değişmesi gerektiğine inanıyorum. 24 takımlı turnuvada  evsahibi ekiplerin maçı dışında salonda gorevliler ve basın mensubu sayısı seyircilerden fazla oluyor. Taraftarı olmayan bir maçın hiçbir zevki yok. TOP 16 eleme maçında bile salon boş. NBA ve Euroleague ile kıyaslandığında herkes için müthiş bir motivasyon kaybı var. Bu kadar üst düzey oyuncuların böyle bir atmosferde oynamaları modern baskebola yakışmıyor. Hele ki  Avrupa ve Dünya Futbol Şampiyonaları ile kıyaslayınca bu gorüntü bence basketbolun değerine zarar veriyor.

Ancak bunu daha ileri götürecek formüller üzerinde calışılacağına durum bu şampiyonadan sonra daha da kotüye gidecek. 

Sezon içinde yapılacak eleme turu maçlarına NBA ile Euroleague’in oyuncu ve coachları katılamayacak.

Bu durumda hem Euroleague’de takımı olan ülkeler ile NBA’e oyuncu yollayan ülkeler mağdur olup haksız ve saçma bir rekabet ortaya çıkacak hem de bu oyuncular olmadan yapılacak maçlarda kalite daha aşağı düşecek.

Sonuçta Euroleague ve FIBA arasındaki bu çekişme Avrupa basketbolunu dolayısıyla ülkelerdeki milli takımlara olan ilgiyi giderek azaltacak.

Peki çözüm ne olmalı?  

Bence milli maçlar yine yazın 2 aylık bir süreye Ağustos – Eylül’e yayılmalı ve  şampiyona formatı yerine NBA modeli play - off uygulanmalı. Böylece her ülke kendi sahasında seyircisi ile birçok maç yapar ve sonu da belki Euroleague modeli bir Final Four ile hep üst düzey bir organizasyon olarak gorülür.

Bugün milli takımlarda oynayan  ve coachluk yapan birçok oyuncu ve antrenörde basın toplantılarında bunu dile getirmeye başladı. Tel Aviv’de İtalya Milli Takım Coachu ve San Antonio Spurs Yardımcı Antrenörü Ettore Messina bu konuda sert ve net açıklamalar yaptı.

Avrupa basketbol otoriteleri cok acil bu savaşı bırakıp gerçekçi çözümler bulmalı, yoksa milli takım olgusu yok olacak.

 

ERGİN ATAMAN

Yorumlar


Emre Aylara yayılan bir Eurobasket ilgi çekmez. Herkes kendi evinde bile olsa, sadece serilerin sonlarına doğru olan maçları seyreder. Toplamda da sadece Dörtlü Final seyredilir. Böyle iki üç hafta olunca bir heyecan oluyor. Bir de bilet fiyatlarına dikkat etmek lazım. Kim 60 TL para verip de iki tane yabancı takımın maçına gider?
11-09-2017 14:02

Yorum Yazın