ATAMAN VE SİNAN GÜLER ŞAMPİYONLUĞU PERDE ARKASINI ANLATTI
28.04.2016 - 23:27

Eurocup'ı kazanarak tarihi bir başarı elde eden Galatasaray Odeabank'ta coach Ergin Ataman ve kaptan Sinan Güler, LİG TV 3'te şampiyonluğu değerlendirdi.

Şükran Albayrak, Murat Didin ve Murat Murathanoğlu'nun sorularını yanıtlayan Ataman ve Sinan Güler ilginç anektotlar paylaştı.

Ataman'ın satır başları şöyle:

Sezon başında bütçe düştü. Başkanla konuşup 6 milyon Dolar'a ikna ettik. Takıma ilk hedef Eurocup, sonra lig şampiyonluğu dedim. Bunu takıma hep hatırlattım. 

Rolleri çok iyi dağıttık. Herkesin nerede ne yapacağı belliydi. Takımda egosu yüksek bir isim yok. Bir tek McCollum belki öyle gözüküyor. Buna da ben neden oldum. Çünkü sayı atmazsa takımda işi yok. Onu özellikle iç sahada bençten getirdik. Benim gördüğüm en iyi faul alan oyuncu. 

Gönül ister ki 5-6 Türk oyuncu katkı versin. Ama Sinan ile Göksenin'den bu anlamda katkı alıyoruz. Buna da şükür.

İstediğiniz kadar iyi bir takım olun. Organizasyon kötüyse bir yere gidemezsiniz. Geçen sezon bunu yaşadık. Ama bu yıl Odeabank'ın da katkılarıyla bunu yaşamadık. Bu nedenle sıkıntı yaşamadık. 

Gelecek sezon farklı bir Euroleague sezonu var. Ligle beraber 80'e yakın maç olacak. Bunların 30-40'ı derbi niteliğinde maçlar olacak. 8-9 ana oyuncu ile buraya geldik. Ama Euroleague'de bana 12 iyi oyuncu lazım. 

Bu yıl bütçede geri adım attık. Ama seneye ileri bir adım atmalıyız. Başkan ve yönetimin demeçlerine baktığımda bunun farkında olduklarını görüyorum. Haziran yapılanma için geç. Bunu daha önce de tecrübe ettim. Mayıs ayında bu yapılandırılmanın oluşması gerekli. Euroleague'de başarılı olmak için bize 9-10 milyon Dolar'lık bütçe yeterli.

Galatasaray camiasının yönetime deskek olması gerekli. Taraftarımız da kombineler alarak destek olmalı. 

Efes, Lasme'yi bırakınca hemen devreye girdim. Böyle oyuncuları getirmek zordu. Çünkü geçen sezon bir çok oyuncu maddi zorluklar nedeniyle ayrılmıştı. Menajerleri bir kere oyuncuları buraya getirmek istemiyor. O yüzden Lasme'yi ikna etmek için epey çaba sarfettim. Efes'ten son anda dışlandığı için içerlemişti. Gel burada yeniden yıldız ol. Kendini göster dedim. 6 milyon Dolar'lık bütçemizin 1 milyon Dolar'ını onun için harcadık.

Sezon içinde antrenmanları kısa kesmeye başladım. Ya Sinan'a ya Lasme'ye bir şey olursa diye 1 saatte idmanları bitirdik.

Davis'i sezon başında da istemiştim ama basketbolu bırakmıştı. Sezon içinde Dorsey'nin gidecek gibi gözükmesi ve sakatlıklar nedeniyle iki pozisyonu kapatacak bir oyuncu istedik. Davis basketbola geri dönme kararı almıştı. Kendisini alıp, Dorsey de gidince 300 bin Dolar tasarruf ettik.

Jerrells oyunu kontrol etme anlarında yardımcı oldu. Sakatlığı nedeniyle 8 ay oynamamıştı. Bize Unics'ten teklif gelince biz aylık 30 bin Dolar verebileceğimizi söyledik. Transferin son günü kabul ettiler. Toplamda 90 bin Dolar'lık bir transfer oldu.

Fenerbahçe Euroleague'in en iyi takımı. Obradovic, Final Four'daki coachlara ağır basıyor. Başarılar diliyorum.

Bir hedefim daha var. O da Türkiye'yi olimpiyat oyunlarına götürmek.

Sinan Güler'in satır başları şöyle:

Ben hem saha içi hem saha dışında olabildiğince pozitif olmaya çalışan biriyim. Geçen sezon da o negatiflikleri hep dışarıda bırakmaya çalıştık. Benzer bir durumu bu sezon da yaşadık. Dorsey sahaya negatif havayı yansıtıyordu. Bu bizi etkilemeye başlamıştu. Hatta Ergin abiyle konuşmayı bile düşündük. 

Ergin Ataman'ın Avrupa'nın en iyi 2-3 coach olmasındaki en büyük neden oyuncuya verdiği rol tanımı. Kimden ne beklediğini net bir şekilde anlatıyor. 

Efes'le ikinci sezonumda önümde Rakocevic vardı. Onun önünde süre almam zordu. Ama ben o enerjimi idmanlarda verdim. Bunun örnek olması gerekir.

Fenerbahçe'ye Final Four'da başarılar diliyorum. Onların da bu kupayı kazanması Türk basketbolunun yükselişini sürdürecektir.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz