Ataman: Üst üste 2. şampiyonluğu kovalayacağız
15.09.2021 - 14:55

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, yeni sezon öncesinde açıklamalarda bulundu.

THY Euroleague’de şampiyonluk yaşayan Ataman, takımıyla üst üste 2. şampiyonluğu kovalayacaklarını dile getirdi.

Anadolu Efes'te mutlu olduğunu ve başka bir kulüpten teklif almadığını söyleyen tecrübeli başantrenör, "Sezon içinde Anadolu Efes ile olan sözleşmemi uzattım. Burada çok mutluyum. Anadolu Efes bana göre şu anda Avrupa'nın en organize ve kurumsal basketbol kulübü. Burada güzel bir aile ortamı oluşturduk. Bu sinerjiyi bozmak istemedim. Avrupa Ligi şampiyonu olan bir antrenöre bütün kulüplerin ilgisi olur ama bunun önünü sözleşme imzalayarak kesmiştik. Herhangi bir transfer görüşmem olmadı." diye konuştu.

"Geçen sezon Avrupa'nın en büyük kupasını kazandık." diyen Ataman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Antrenör olarak kariyerimdeki kupa koleksiyonunda eksik olan en büyük kupayı da kazandım. Sporda hedefler bitmiyor. Yeni bir meydan okuma başlıyor. İyi ve şampiyon bir takımımız var. Bunu tekrarlamaya çalışacağız. Bugüne kadar Avrupa Ligi'nde 2 kez üst üste şampiyon olan 2 takım (Olympiakos ve Maccabi Tel-Aviv) var. Biz bunu tekrarlamaya çalışacağız. Kendimizi pandemi nedeniyle tamamlanamayan sezonunun şampiyonu olarak görüyoruz. Bu sezonki meydan okumamız, THY Avrupa Ligi tarihinin en sürdürülebilir başarı grafiğini yakalamak olacak."

Ergin Ataman, THY Avrupa Ligi'nde yeni sezonda 6-7 takımın şampiyonluk şansı olduğunu söyledi.

Ergin Ataman, hem THY Avrupa Ligi hem de ING Basketbol Süper Ligi'nde rekabet içinde olacakları Fenerbahçe Beko'nun yeni başantrenörü Aleksandar Djordjevic ile ilgili düşüncelerini dile getirerek, "Çok değerli bir antrenör. Türk basketboluna ve Fenerbahçe'ye çok şey katacağına eminim. Böyle kaliteli yabancı antrenörlerle rekabet içinde olmak çok güzel. Bunu yıllarca Obradovic ile yaşadım. Geçen sezon Igor Kokoskov ile yaşadım. Geçmişte Türkiye'de David Blatt, Dusan Ivkovic, Velimir Perasovic gibi kariyerli yabancı antrenörler çalıştı. Djordjevic de onlardan bir tanesi. Kendisine başarılar diliyorum." diye konuştu.

Ataman, Amerikan Basketbol Ligi'ne (NBA) başantrenör olarak giden ilk Avrupalı olmak istediğini vurguladı.

"NBA'de takım çalıştırmak çok zor. Bugüne kadar Avrupa'da başarılı olmuş hiçbir Avrupalı başantrenör, NBA'e başantrenör olarak gidemedi." diyen Ergin Ataman, şu açıklamayı yaptı:

"NBA'in Avrupalı antrenörlerle ilgili daha kapalı bir tavrı var. Oyuncularla alakalı böyle değil. Bu çok zor gözüküyor ama ben hep zor konularda meydan okumalar yaptım. Bunu da özellikle dinlendiriyorum. Bazıları 'Hoca bazen uçuyor. Sürekli NBA'i söylüyor.' diyor. Ben, 2 sezon önce THY Avrupa Ligi'nde şampiyon olacağımızı söylediğimde de az kişi buna inanıyordu. Galatasaray'da iken 'Bizi Avrupa Ligi'ne almadılar, Avrupa Kupası'nda şampiyon olarak gideceğiz.' dediğimde de inanmadılar. Montepaschi Siena'daki ilk deneyimimde 'Biz Avrupa şampiyonu olacağız.' dediğimde oradaki insanların bir gülümsemesi vardı. Bunları söyleye söyleye başardım. Şimdi de söyleye söyleye bir algı yaratmak istiyorum. Şu anda seçicilik yapacak konumda değilim. İleride bir teklif gelirse seçici olmaktan ziyade NBA'deki ilk Avrupalı başantrenör olup, daha zayıf seviyedeki takımlarla da başarılı olunabileceğini ispat etmek istiyorum."

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz