ATAMAN: Milli takımdan çok umutluyum
11.03.2016 - 11:40

Radyospor’da Senih Yurga ve Ümit Avcı’nın  sunduğu “Boyalı Alan” programına konuk olan A Milli Takım ve Galatasay Odeabank Antrenörü Ergin Ataman, Radyospor’a özel açıklamalarda bulundu. Nesine sponsorluğunda gerçekleşen programda öne çıkan başlıklar şu şekilde; 
 
“Hedefimiz Eurocup’ta kupayı Türkiye’ye getirmek”
“Türk Basketbol tarihinde Eurocup’ı kazanan takım yok. Futbolda da Galatarasay’ın kazandığı Uefa kupası var sonra başka kazanan takım yok. Bir kere öncelikle Eurocup şampiyonluğunu hedeflememiz, Eurolig’i önümüzdeki seneye bırakmamız gerekiyor çünkü önümüzde ciddi rakipler var. Bizim çeyrek finalde oynayacağımız Bayern Munich takımı son derece tehlikeli bir takım. Başlarında da çok tecrübeli bir antrenör var. Eurolig’den gelen bir takım. Onun için önümüzde son derece zor maç var. Bu turu geçmeye odaklanmalıyız. Bunu geçersek önümüzde yarı final ve final olacak. Bunu başarabilirsek bizim için Türk basketbol tarihi için bir ilk olacak. Galatarasay Eurolig’de zaten oynamayı hakeden bir kulüp. Galatarasaray son 4 yılın 3 yılında Eurolig’de yer aldı. Geçen yıl bir takım finansal krizler yaşandı, bir takım seyirci sıkıntıları yaşandı ve sonunda da Galatasaray’ın hakkı olan wildcard Galasaray’a verilmedi ve o şekilde Eurocup, Eurolig dışında kaldı. O gün de Eurolig’e tekrar döneceğimizi söyledim. Bunun yolu; Eurocup veya Türkiye şampiyonluğu da olabilir. Şu andaki hedefimiz Eurocup’ta o kupayı Türkiye’ye getirmek.”
 
“Eğitimini aldığım takdirde futbol antrenörlüğü yaparım”
“Benim futbol anrenörlüğü ile ilgili bir açıklamam olmadı. Bana bir muhabir arkadaşımız arayıp Galatasaray taraftarının benim futbol antrenörlüğü yapmamı istediğini ve yapıp yapamacağımı sordu. Bende yaparım dedim. Bunun taktik ve teknik eğitimini aldığım takdirde yapabileceğimi düşünüyorum. Aynı şekilde iyi bir futbol hocasının da basketbol antrenörlüğü yapmak isterse eğitim aldığı takdirde yapabileceğini de söyledim. Bugün dünyanın en büyük futbol antrenörü olarak konuşulan Mourinho futbol oynamamış bana gelen bilgiye göre. Onun için kendimizi sınırlamayalım ama Ergin Ataman basketbolu bırakıp futbol antrenörlüğü yapacak diye bir şey yok ama istersem bunu denerim. Ben hayatım boyunca hep cesur kararlar verdim. Kapalı bir insan olmadım. Hiç futbol oynamadım, basketbolu da alt yapıda oynaıdm profesyonel olmadım. Buna kafa yorarsam eğitim alırsam yapabilirim. Benim açımdan zor bir karar.”
 
“Türk Milli Takımı’ndan çok ümitliyim”
“Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan bana ilerisi ile alakalı hiç bir resmi  teklif yok. Onun için benim önümde sözleşmem gereği iki unsur var, Galatasaray için şu an çok önemli iki aya girdik. Bu biter bitmez de Olimpiyat elemeleri var. Biz 6 Haziran’da Türk Milli Takımı’nı kampa alacağız. Tabi o dönemde belki final serisi bitmemiş olabilir. Onu oynayacak oyuncular daha sonra buraya katılacaklar. Sonra yanılmıyorsam 28 Haziran’da Filipinler’e hareket edeceğiz. İklim sıkıntısı var, jetlag olayı var takımı adapte etmek için erken gidilecek. Sonra elemeleri oyanacağız, şansımız var ama çok güçlü de rakiplerimiz var. Türk Milli Takımı’ndan çok ümitliyim. Bir kere oyuncularımız tecrübe kazanıyor. Türk Milli Takımı’nın ciddi bir kadrosu var ve ben bu kadro ile olimpiyatları zorlayacağını ve 2017  Avrupa şampiyonasında da Türkiye’de saha avantajını kullanarak şampiyonluğun en büyük adayı olduğunu düşünüyorum. Benim şu andaki tek konsantrasyonum Galatasaray ile Eurocup ve Türkiye şampiyonluğu ve Türk Milli takımı ile Rio Olimpiyat oyunlarında ilk kez gidip orada yer alabilmek.”

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz