ANADOLU EFES'TE COACH KİM OLACAK? ALPER YILMAZ YANITLADI
20.05.2016 - 22:26

Ivkovic'in ayrılmasının ardından Anadolu Efes'in gelecek sezon hangi coachu takımın başına getireceği merak konusu...

Ahmet Çakı yönetiminde play off çeyrek final serisinde normal sezonda iki kez yenildiği Royal Halı Gaziantep'i 2-0 ile geçen Lacivert Beyazlılar bir yandan gelecek sezon için çalışmalarını sürdürüyor.

24 coach önerisiyle karşılaşan Efes'te şu anda aday sayısı 4'e kadar düştü. Lacivert Beyazlılar; Ahmet Çakı ile yola devam etme düşüncesini de 'adaylar arasına' yazarken, Velimir Perasovic, Georgios Bartzokas ve Andrea Trinchieri isimlerini gündeme taşıdı.

3 yabancı coach arasında Laboral Kutxa takımını çalıştıran Peras, en güçlü aday. Efes, daha önce çalıştığı Hırvat coach ile oldukça ilerledi ancak henüz hiçbir coachla anlaşmadı.

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Anadolu Efes Genel Menajeri Alper Yılmaz, 4 aday üzerinde düşündüklerini söyleyerek, 'Ancak kimse ile bir anlaşma yapmış değiliz. Bizim için temel konu; gelecek sezon takımı çalıştıracak olan coachun varolan kadroyu kabul etmesi. Kadro açısında çok büyük bir maceraya atılmak istemiyoruz. Örneğin bir Planinic vakası daha yaşamayı arzu etmiyoruz. Yabancılardan Diebler ve Tyus'ın opsiyonları var. Bu isimler için coach son kararı verecektir. Diğer yabancılarımızın sözleşmeleri var. Yerlilerden Doğuş ile Birkan'ın sözleşmeleri bitiyor. Onları takımda tutmak istiyoruz. Ancak bu konular gelecek sezon takımı çalıştıracak olan isim belli olduktan sonra netleşecek. Saric'in NBA'e gitme durumu olabilir. Yine Furkan Korkmaz'ın da NBA çıkışı var. Bu madde 2 milyon Dolar. Eğer çıkışını gündeme alırsa o zaman buradan gelecek bütçe ile transferde hareket alanımız doğabilir. Elbette biz kalmasını ve gelişimini sürdürmesini istiyoruz. Bunların hepsi sezonun sonunda verilecek kararlar. Henüz hiçbir oyuncu veya antrenörle anlaşma yapmadık. Görüşmelerimiz oldu. Ancak sezon bittiği zaman bazı kararlar vereceğiz. Takdir edersiniz ki; listemizde olan coachların da gelecek sezon takımlarıyla kontratı var. Bu anlamda çıkış opsiyonları ile ilgili net bir durum da yok' diye konuştu.

* Basket Dergisi Özel Haberidir.

Yorumlar


Şaşkın Ördek 1- Efes'in başarılı olması mümkün değil. İvkoviç gibi bir adam bile Kristiç yüzünden sezonu feda etti. İyi bir 5 numarası olan takımların hepsi Efes'i dağıttı. (Cedevita Zagrep) 2- Final Four a kalan takımların hepsinin kendi salonları ve kaliteli seyirci ortalamaları var. Efes İstanbul'da boş salona oynamaya devam etsin. 3- Bir sezon boyunca bir takımın oyun sistemi oturmaz mı arkadaş. Top oyun kurucuları elinde gidip geldi. Sezon boyunca Dibler gibi bir şutör için hazırlanmış oyun düzeni yoktu. 4- Euroleague'in son iki sezonunun savunma oyuncusu Dunston bile verimli kullanılamadı. Anlamadığım sadece Türk ağırlıklı oynansaydı yine bu kadar başarısızlık olur muydu? Yahu Cedi gibi bir oyuncu tam oyuna ısınıyor hooop 5 dakika sonra kenarda. 5- Tyus ve Heurtel'in kesinlikle gönderilmesi lazım. İkisinin yerine Bourisis ve Delaney iyi gider.
21-05-2016 15:13
Potaperest perasovic için doğru tercih demiştim ama sn. yılmaz'ın mevcut kadro korunacak açıklamasıyla birlikte fikrimi değiştiriyorum. perasovic kendi kadrosunu kuramadığı sürece efes'le 2. hüsranını yaşar. işbu şartlar altında keşke ahmet çakı'yla devam edilse diyorum ben de. ama efes yönetiminde bu istek pek de yok gibi... ligde şampiyon olunsa dahi yine yabancı bir koç tercihi yapılacak sanırım. tabi burada da en doğru tercih yapılmalı. bir kere malum kadro korunacağına göre yine bu kadroyu en optimal seviyede oynatabilecek bir koç gerekir. bunun için en doğru isim elbette ki georgios bartzokas'tır. zaten bartzokas'ın eline bourouisis'i de verdin mi efes her türlü final four takımı çehresine bürünür. dediğim gibi ahmet çakı ismi, buradaki bir çok arkadaşımızın da belirttiği gibi aslında hiç öyle yabana atılacak bir isim değil. adama bir kerecik önemli bir sorumluluk verilse bu zaten ortaya çıkacak. ama demek ki birilerine bir şeyleri kanıtlaması adına daha hala zamana ihtiyacı var.
21-05-2016 13:27
nihat Daha üç gün önce "hiç kimseyle görüşmedik" diye açıklama yapan Alper Yılmaz, bugün adaylarımız 4 tane diyor. Daçka'ya elendikten sonra da "yeni coach Perasoviç" diyecek - bunu artık sağır sultan bile duydu. Zaten üç tane taraftarınız var, bari onlara yalan söylemeyin! Bu arada Perasoviç seçimi bu kulübün artık kurumsal olarak bittiğini, uzatmaları oynadığını ve bir üst akıl tarafından değil, menajerler tarafından yönetildiğini gösteriyor. Trinchieri gibi bir profilin, Efes'e gelip kendini harcamaması en büyük dileğim...
21-05-2016 12:10
Mert Çakı'yla devam... Efes'in kadrosu kesinlikle iyi bir kadro, yalnızca bazı noktalarda yetersizlik var ki o isimlerle de kulüp opsiyonu varmış Alper Yılmaz'ın söylediğine göre. Kadro korunur, Alex ve Tyus yerine daha mantıklı ve yerinde 2 hamle gelirse Efes sınıf atlar.
21-05-2016 08:43
echo doğuş ile modern basketbol olmaz arık bu sevda bitmeli bence. saric olcu ve tyus da gitmeli ve yerine direkt burusis.. ben olsan heurtel'i 2 numara ve 2. gard onatır; granger yerine müthiş bir garda yatırım yaparım.
21-05-2016 03:41
winslow Kulübün yapısı değişmedikçe kim gelirse gelsin bir şey değişmez. Hala sorun, coach sorunu olarak gösteriliyor ki asıl sorumlular kendilerini gizlemeye devam etsin. Ahmet Çakı'nın emanetçi coach olması kariyerine zarar veriyor bence.
21-05-2016 02:56
ayzen receteyi yaziyorum : granger diebler tyus gitsin... delaney,carrol ve honeycutt (khimki). koç tercihimde bartzokas
20-05-2016 23:01
mehmet Trincheri diyorum ben de
20-05-2016 23:00
fb li efes tyus a yolları ayırıp orta mesafe şutu olan bi 5 almalı.
20-05-2016 22:17
tare7777 Bence Trinchieri en doğru karar olaccaktır. Brose basketi alıp getirdiği yer ortada. Hem de en düşük bütçeyle.
20-05-2016 21:42
Hollandali Ya yerli hoca ... o zaman sayin Caki hocamiz. yok yabanci olacaksa Trinchieri Efes Pilsene iyi gider. ayni sifir Ferrari gibi. Trinchieri gibi genc bir hoca ilazim Efes Pilsene.
20-05-2016 21:06
efesli tyus ve dıeblerla devam etmek akılsızlığın önde geleni .yeni gelecek koç kendi takımını kumak ister hiç kimse enkaz devralmaz,çakı kalsa heurtelle çok büyük sorun yaşar. ama savunma sertliği ni artırır.pera hızlı hücum oynatıyor.granger brown dunston heurtelin sözleşmeleri devam ,heurtelin nba çıkışı var,sarıc gider,2-5-4 numaralar 3 yabancı şart,sertbir 5 numara gerekli.
20-05-2016 19:44

Yorum Yazın


Tweetlerimiz