Anadolu Efes nasıl gruptan çıkar?
16.03.2016 - 15:43

THY Euroleague TOP 16 turunun son 4 haftasına girilirken Anadolu Efes TOP 8’e yükselme şansını Daçka’yı yenerek sürdürdü.

Anadolu Efes TOP 16 turu 10. hafta sonunda 4 galibiyet, 6 malubiyetle beşinci sırada yer alıyor.

TOP 16 turundaki performansıyla hayal kırıklığı yaratan Anadolu Efes’in TOP 8’e yükselebilmesi için en iyi ihtimalle geriye kalan 4 maçını da kazanması gerekiyor. Anadolu Efes’in geriye kalan Cedevita Zagrep, Unicaja Malaga, Fenerbahçe ve Panathinaikos maçlarını kazandığı senaryoda TOP 8’e yükselebilmesi için aşağıdaki ihtimallerin gerçekleşmesi gerekiyor:

EN İYİ NİYETLİ İHTİMAL: PANA İLE FİNAL MAÇI

Anadolu Efes, Kızıl Yıldız deplasmanında 91-82 ile kaybedince olası bir ikili averajda Sırbistan temsilcisine karşı dezavantajlı durumda yer alıyor. Buradan hareketle en iyi niyetli ihtimal Panathinaikos ile TOP 16’nın son hafta mücadelesinde Abdi İpekçi Arena’da ölüm-kalım maçına çıkmak gibi görünüyor.

Panathinaikos‘un kalan maçları:

17 Mart: Panathinaikos – Lokomotiv Kuban

24 Mart: Darüşşafaka Doğuş – Panathinaikos

01 Nisan: Panathinaikos – Cedevita Zagrep

07 Nisan: Anadolu Efes – Panathinaikos

Pana’nın son haftadaki Efes maçına gelene kadar en az 1 maçını kaybetmesi gerekiyor. Eğer 17 Mart’ta Lokomotiv Kuban OAKA’dan galibiyet çıkartabilirse 24 Mart’taki Daçka maçı Pana için final karşılaşması haline gelecek. Pana’nın her halükarda evinde Cedevita’yı yeneceği senaryoda Abdi İpekçi’ye 7 ya da 8 galibiyetle gelmesi için bir kez kaybetmesi gerekiyor.

Eğer Panathinaikos Lokomotiv ve Daçka’ya kaybederse Abdi İpekçi’deki maçta Efes’in 1 farklı galibiyeti bile yetiyor. Fakat Pana İstanbul’a 8 galibiyetle gelirse Anadolu Efes’in TOP 8 için rakibini en az 6 sayı farkla mağlup etmesi gerekiyor.

ÜÇLÜ AVERAJ İHTİMALİ DE VAR

Sırbistan temsilcisi iç sahadaki baskılı oyununu galibiyetlerle süsleyip bir de Panathinaikos’u hem içeride hem de dışarıda yenince 10. hafta sonunda avantajı eline geçirdi.

Kızıl Yıldız‘ın kalan maçları:

18 Mart: Unicaja Malaga – Kızıl Yıldız

24 Mart: Lokomotiv Kuban – Kızıl Yıldız

31 Mart: Kızıl Yıldız – Darüşşafaka Doğuş

08 Nisan: Cedevita Zagrep – Kızıl Yıldız

Kızıl Yıldız grupta 6 galibiyet, 4 mağlubiyetle üçüncü sırada yer alıyor. Kızıl Yıldız bu yıl Euroleague’de çıktığı 8 deplasman maçının 6’sını kaybetti. Bayern Münih ve Panathinaikos deplasmanlarından galibiyetler çıkartan ekibin TOP 16 turundaki son 4 maçından üçü deplasmanda oynanacak.

Eğer Kızıl Yıldız bu sezonki kötü deplasman performansını geliştiremez ve kalan dört karşılaşmadan sadece evindeki Daçka maçını kazanarak ayrılırsa Anadolu Efes TOP 8’e yükselebilir (Paragrafın başında belirttiğimiz Efes’in kalan 4 maçını da kazanma senaryosu için geçerlidir).

Peki TOP 16 maçlarının sonunda Anadolu Efes, Panathinaikos ve Kızıl Yıldız 8’er galibiyet alırsa ne olacak?

Bu durumda üç takımın kendi aralarında yaptığı maçlardaki galibiyetlere bakılacak. Yine Efes’in kalan 4 maçını da kazandığı senaryoda sıralama şöyle oluyor:

Grup 3.‘sü: Kızıl Yıldız: 3 G, 1 M

Grup 4.‘sü: Anadolu Efes: 2 G, 2 M

Grup 5.‘si: Panathinaikos: 1 G, 3 M

Hem Panathinaikos hem de Kızıl Yıldız ile oynayacak Darüşşafaka Doğuş’un bu maçlardan alacağı sonuç temsilcimiz Anadolu Efes’in TOP 8 ihtimalini doğrudan ilgilendirecek. Öte yandan Lokomotiv Kuban’ın Pana ve Kızıl Yıldız maçları Anadolu Efes için hayati öneme sahip.

EFES KAYBETMEYİ UNUTMALI

Anadolu Efes için gelecek 4 maçtan alınacak seri garlibiyetler beklentinin altında bir performansla oynanan TOP 16 maçlarına bir sünger çekebilir. Evinde Cedevita Zagrep, Unicaja Malaga ve Panathinaikos maçlarına çıkacak Lacivert Beyazlılar bir de deplasmanda Fenerbahçe’ye konuk olacak. Efes’in evindeki maçları kaybetmeye kesinlikle tahammülü yok. Pana ve Kızıl Yıldız’ın önümüzdeki iki haftada alacağı sonuçlara göre Fenerbahçe deplasmanından alınabilecek bir yenilginin tesellisi Abdi İpekçi’deki Panathinaikos maçı olabilir.

Kaynak: Fshaber.org / Sezgin Muratoğlu

Yorumlar


umut Lokomotif panayı yeneydi iyiydi :( daçka panayı yensin diye kastırıcazç
24-03-2016 18:13
Ali Kaptan Yazık buralarda olmamalıydı.efes ile fener final 4un daimilerinden olması yada en azından son guruptan çıkıp çeyrek final oynamaları gerekir.daçka ksk gs ve Banvit'te buralara yaklaşmalı.ligimizin kalitesini ve ülkedeki basketbol sevgisini artırır.tabii ülkemizin üzerindeki kara bulutlara moral olur.inşallah bugünler geçer.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
19-03-2016 18:28
tosko123 Efesi çok şişiriyorlar durumu ortada Daçka maçları olmasa galibiyeti yok gibi Fener Efesi yener boş yere tartışmayın
17-03-2016 17:46
ERSÖZ Efes adam gibi oynarsa FB'yi yener.
17-03-2016 13:33
serdar güzel habercilik . tebrikler
17-03-2016 00:34
Emre Fenerbahçeye kim acısın ...çıkacak bi üst tura sonra lastik patlıcak ve gelen giden tokatlıcak..emin olsun herkes
16-03-2016 23:51
I Love Chicago Fenerbahçe asla anadolu efes'e acımayacak ve yenecektir, 3 galibiyet ise yetermi gruptan çıkmasına çok şüpheliyim....
16-03-2016 22:14
Basketbolun gercekleri efes bu gruptan rahat cıkması gerekiyordu.Efes 4 olup bir mucize gercekleştirip Cska karşılaşacak büyük ihtimalle.Efes cska karşı kafa tutabilecek takım sağlam bir krsticler cok şey olabilir.aynı şekilde pana cıkarsa oda Cska zorlayacaktır.Cska 4ve 5 numaraları cok iyi değil
16-03-2016 21:52
Asabi Rizeli Harika bir habercilik :D
16-03-2016 16:13

Yorum Yazın


Tweetlerimiz