Altyapı transferleri hakkında kulüplerin ortak açıklaması
25.10.2019 - 23:34

Darüşşafaka Tekfen'in eski oyuncusu Mert Akay'ın transferi sonrası ING BSL kulüpleri ortak bir açıklama yayınladı;

ING Basketbol Süper Ligi’ne katılan kulüpler olarak, basketbolumuzun büyümesi ve daha iyi yerlere gelmesi için her zaman çaba göstermekteyiz ve aynı vizyon doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz. Basketbola hizmet veren kulüpler olarak çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren hem iyi bir insan hem de iyi bir sporcu olmaları için yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu amaç doğrultusunda yatırımlarımıza yön vermekteyiz.
ING Basketbol Süper Ligi’ne katılan kulüpler olarak, son yaşanan Darüşşafaka Basketbol Takımı / Mert Akay ve gelecekte diğerlerine emsal teşkil edebilecek oyuncu transferine istinaden ortak bir basın açıklaması yapma gereği duyulmuştur.
Türk altyapılarında oynayan oyuncuların eğitilmesi, A takımlara hazırlanması, A takım kadroları içerisinde yer almaları, başka takımlara transferleri gibi konuların, yetiştirici kulüplerin menfaati açısından yeniden düzenlenmesi ve bu yatırımların profesyonel bir yapıya oturtulması gereği oluşmuştur. Bu bağlamda, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun, yetiştirici kulüplerin menfaatlerini korumak ve üstlendikleri misyonu devam ettirebilmeleri adına;
1.     Federasyon yönetmeliklerindeki ilgili maddelerde yukarıda bahsedilen konulara ait değişiklikleri ve düzenlemeleri, kulüpler, oyuncular, antrenörler ve oyuncu resmi temsilcilerinin ortak diyaloğu ile tekrar oluşturması, bu düzenlemelerin, taraflar üzerinde bağlayıcı olması, ihlal durumunda caydırıcı yaptırımlar uygulaması,
2.     FIBA nezdinde konuya ait yeni bir düzenlemeye zemin araması şart olmuştur.
Türkiye Basketbol Federasyonu’nun gerekli düzenlemeleri yapması için, ING Basketbol Süper Lig kulüpleri olarak destek vereceğimizi ve ortak çözüm arayışı içerisinde olacağımızı belirtiriz.

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz