Alışkanlıklar / Hakan Yavuz
27.11.2020 - 00:27

Basketbol alışkanlıklar oyunudur denir. Bu oyunun sonundaki ihtimallerden biri olan kazanmak iyi bir takım olmanın önemli özelliklerinden biridir. Anadolu Efes'in yaşadığı sakatlık ve hastalıklar nedeni ile 5 eksik çıktığı ve de milli takım haftasına denk gelen Kızılyıldız deplasmanı zor gözüken kolay bir maç oldu.Maç öncesinde stratejiyi doğru kurgulayan Efes teknik ekibi ve doğru oynayan oyuncu grubu hak ettikleri bir galibiyet aldılar. Şöyle ki; ilk iki periyod Gazi hariç dokuz oyuncu da süre aldı ve bu süreler çok sık değişiklik yapılarak verildi. İlk periyodda daha çok savunmacı oyuncularını kullanan Anadolu Efes, aynı zamanda sert bir şekilde savunma yaparak rakibine mesaj vermek istedi (14 / 16 ). İkinci periyodu daha hücumcu beşler ile oynayarak skoru yukarı çekmeye çalıştılar (36 / 40). Maçın başında dışarıdan dörtte sıfır atarak başlayan Efes sokmaya başladıkça rahatladı.

İlk periyod savunmada dikkati çeken ve maçın sonuna kadar en iyi yaptıkları şey close out savunmasını mükemmele yakın gerçekleştirmeleriydi. Savunmadaki en büyük zaafları ise tersten veya tepeden yedikleri penetreler de dip cut'ların kontrol edilemeyişi oldu.Bütün maç boyunca rakip beş kez oradan sayı buldu. İleriki maçlarda topsuz adam savunmasına daha çok dikkat etmeleri gerekir diye düşünüyorum.

İkinci periyodda kısalar penetre pası iyi oynayıp Singleton ve Moerman ile isabetli dış atışlar buldular. Dış atışla yakaladıkları fark yine dış atışların (0 / 4) kaçması ile eridi.İlk iki periyod çok rotasyonla oynayan Efes, üçüncü periyod beş değişiklik, dördüncü periyod sadece dört değişiklik yaptı. Bunlar da kısa süreli ve hep aynı oyuncular arasında yapılan değişikliklerdi. Böylelikle hem faul problemine girmediler, hem de yorgunluk sorunu yaşamadılar. Üçüncü periyodun ilk beş dakikası iki dört numara ile oynadıklarından savunma ribaundlarında sıkıntı yaşadılar. Daha sonra kısaların da katılımı ile sorun çözüldü. Bu periyodda hücum da sürekli çembere atak yapmayı düşünen temsilcimiz, Simon'un da devreye girmesi ile farkı yirmilere getirdi. Bu periyodun rakip açısından en ilginç istatistiği Efes'in sıfır top kaybı idi. Son periyodda aynı senaryo oynandı ve bir kez daha Anadolu Efes zor zamanlardaki tecrübesini gösterdi.

Sağlıkla kalın.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz