'TBF mi menajerler mi yönetiyor?'
01.09.2016 - 11:39

Sitemiz sahibi ve başyazarı Ahmet Kurt, Arama Konferansı'nda sunum yaptı.

Sapanca'da düzenlenen 'Arama Konferansı: Basketbolun Yükselen Değeri Gençlerimiz' konferansında çalışma grubunun sözcüsü olan Ahmet Kurt, katılımcılara seslendi.

Kurt, menajer müessesesi ile ilgili sunum yaptı.

“18 yaş altında kontratları nasıl engelleriz, mevzuatla nasıl engelleriz o konuya baktık. İspanya’da, İtalya’da Finlandiya’da, insan hakları konusunda neler yapacağız bir araştırmak lazım... Oradan bir şey çıkartabilir miyiz... Mevzuatları gözden geçirelim ve bir şey bulalım. 18 yaş altındaki oyuncuların standart ücret alması konusunda bir öneri geldi. Sonuçta serbest piyasa ekonomisinde sen 100.000 dolar versen daha yüksek ücret vermek isteyen çıkacak. Bu dertleri herkes biliyor… Dertler elbette derin ama biz çözüm aradık. Düzgün yapılan menajerliğin yararlı, etik değerlerin dışına çıkanların büyük zararlar verdiğini biliyoruz. Menajer komisyonunun sadece oyuncudan alınması gerekiyor... Oyuncu, müşteri kabul edilmeli. Biz böyle düşündük. Ancak Türkiye’de bel altı sistem hep yürüdüğünden oyuncunun verdiğini, düşündüğü sistemi kulüp el altından verebilir. Biz derdimizi koyalım. Kulüp yöneticileri ve menajerleri bir araya getirebilirsek, onları kabul edip dışlamazsak, bazı şeyleri yapmamaları gereğini söyleyebiliriz. ‘Bunu, şunu yapabiliyorsun, şu çocuğu yok ettin...’ şu şekilde yönlendirirsek önemli... Menajerlerinde oyuncuya yatırım yapması gerekli... Aile baskısına karşı durup, çocuğun oynayacağı yere gönderiyorsa, aileler kontratları bozup menajerleri zorluyorsa bir şeyler çözümlenebilir."

"Federasyonunun bir komite kurması gerekiyor. Sonuçta burada büyük bir para var. Aileler küçücük çocuklarını; 18-22 yaşta ilk paralarını almaya çalışıyorlar. Menajerler de bunu bildiğinden oyunu geliştirmek 10 yıl 20 yıl para kazanmasını sağlamak yerine ilk paraları anne, baba, konu-komşuya dağıtarak menfaat sistemi kuruyor. Bu çocuklar sonrasında kayboluyor… Hak etmedikleri paraları alıyorlar. Buraya en son baktığımızda; federasyon ne yapabilir, bir de bu menajerleri içimize almamız lazım... Federasyondan kapı dışarı etmeyelim. Onlar ayrı bir gruptu ve basketbolu domine ediyorlardı... Federasyon mu yoksa menajerler mi basketbolu yönetiyor, bunu anlamış değiliz... Paket halinde takım kuruyorlar, antrenörler veriyorlar... Etik değerlere nasıl engel oluruz bilmiyorum ama antrenör ile oyuncu menajerliğinin aynı çatı altında olmasını doğru bilmiyoruz. Biz el altından neler yapılabileceğini biliyoruz ama bu sistemin basketbolda karar verici olduğunu biliyoruz. İçimize alıp çözelim.”

Yorumlar


denden Muazzam bir sunum tekniği gözlerim kamaştı.
01-09-2016 16:50

Yorum Yazın