Afrika Ligi'nde Jordan rüzgarı
31.07.2019 - 18:16

Bu yıl ilki düzenlenecek olan Basketbol Afrika Ligi (BAL) normal sezonuna ev sahipliği yapacak olan şehirler açıklandı. Açıklamaya göre normal sezona Kahire (Mısır), Dakar (Senegal), Lagos (Nijerya), Luanda (Angola), Rabat (Fas) ve Monastir veya Tunus (Tunus) şehirleri normal sezona ev sahipliği yapacak olup, BAL’ın final ve Dörtlü Finali ise Kigali (Ruanda) şehrinde düzenlenecek. Afrika’daki 12 takımın katılımıyla Mart 2020’de başlaması planlanan yeni profesyonel ligin ekipman tedarikçileri ise NIKE ve Michael Jordan’a ait olan Jordan markası olacak.

BAL ile ilgili duyuruların yapıldığı Dakar’daki resepsiyona BAL Başkanı Amadou Gallo Fall, Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Genel Sekreteri Andreas Zagklis, FIBA Afrika İcra Direktörü Alphonse Bilé, NBA Komiseri Adam Silver, NBA Yardımcı Komiseri Mark Tatum, efsanevi basketbolcu Michael Jordan ile mevcut ve eski NBA ve WNBA oyuncuları katıldı.

Normal sezon 2020 Mart’ta başlayacak olup, iki konferansa ayrılmış 12 takım normal sezonda mücadele edecek. Her konferans üç şehirde oynanacak. İki konferansta yer alan takımlar birbirleri ile 5’er adet olmak üzere toplamda 30 maç yapılacak ve her konferansın ilk üçü play-offlara kalacak. Play-offlara kalan 6 takım –“Süper 6”- arasında rövanş usulü oynanacak maçlarla Ruanda’daki finale kalan takımlar belirlenecek. BAL final ve Dörtlü Finali tekli eleme maçları üzerinden oynanacak. 

Ligde yer alacak 12 takımın 6’sının forma ve antrenman malzemeleri NIKE, diğer 6 takımın malzemeleri ise Jordan markası tarafından hazırlanacak.

NBA ile FIBA’nın birlikte başlatacağı BAL, NBA’in Kuzey Amerika dışında bir yerde düzenlediği ilk lig olacak. FIBA ve NBA, Afrika’nın basketbol ekosisteminin gelişimine katkı sağlamak amacıyla, maddi destek ve kaynak yardımı, sporcu, antrenör ve hakem eğitimleri gibi konularda da destek olmaya devam edecek. 
BAL ile ilgili detaylar daha sonra paylaşılacak.

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz