2019'a Hazırlanalım / DOĞAN HAKYEMEZ
11.09.2017 - 12:00

Avrupa Şampiyonasında ortaya koyduğumuz arzulu,istekli ve maçın skoru ne olursa olsun mücadele hırsımızla takımımızı ayakta alkışladık. 
 
Organizasyon, yenilenen 12 Dev Adam şarkısı ve  ufak tefek aksaklıklar dışında mükemmeldi. 
 
 
NEDEN DERECEYE GİREMEDİK
 
Milli Takım oyuncularımızın Liglerde az süre alması, NBA oyuncularının Milli Takıma sıcak bakmaması ve oyun kurucu Baby Dixon'ın son andaki sakatlığı bizi ilk çeyrek dışında bıraktı. 
 
Bu arada Dixon sakat olmasa, Nba oyuncuları Ersan İlyasova ve Ömer Aşık gelselerdi, bir çok yıldızın  gelmediği bu turnuvada ilk dört içinde yer alırdık. Sonuç olarak ülkemizde yapılan 2001 Avrupa, 2010 Dünya Şampiyonaları ikinciliği ardından ilk defa dereceye giremedik. 
 
YABANCI KURALI
 
2010'dan sonra Turgay Demirel federasyonunun klüplerin baskısı ile değiştirdiği yabancı kuralı dereceye giremememizin en büyük nedeni. 
 
Hidayet Türkoğlu bu sorunu elinde buldu. Bu konuda çalışmalar yaptığını biliyorum. 
 
Bu sezon hayata geçirelecek olan Gençler Gelişim Ligi bu Federasyonun çalışmalarından  biri. 
 
2015 Avrupa Şampiyonasında aşağıdaki yazıyı yazmıştım. 
 
Bu yazıyı aynen koyuyorum. 
 
Ümit ediyorumki gerekli tedbirler alınır. 
 
2019 Avrupa Şampiyonası sırasında aynı sorunları dile getirmeyiz. 
 
2015 AVRUPA ŞAMPİYONASI SONRASI YAZIM
 
SORUNLARIMIZ VAR
 
Sırplara yenildik, yenmemizin zor olduğunu yazmıştım. Herkes şunu konuşuyor. İtalya'yı yeniyoruz, İspanya'dan fark yiyoruz, ev sahibi Almanya'yı yeniyoruz, Sırplara farklı yeniliyoruz. Bu nasıl oluyor. Tek maç oynasak bu kadroyla bu sıkıntıların en azını yaşarız. Ama turnuva oynuyorsanız kadronuzda en az dokuz oyuncunuzu her an sahaya sürebilcek kadroya sahip olmanız gerekir.  İtalya ve Almanya'yı yendiğimiz karşılaşmalarda dar rotasyon yüzünden sahada 25-30 dakika kalan beş-altı oyuncumuz vardı. Yenildiğimiz İspanya ve Sırbistan karşısında bu oyuncularımız yorgunlukları yüzünden gerçek performanslarını ortaya koyamadılar. Ergin Ataman da diğer oyunculara şans verince derin kadrolara sahip ve birbiri ayarındaki oyunculardan kurulu rakiplerimize farklı yenilmek zorunda kaldık. Bu problemizi çözmemiz gerekiyor. Ancak şu anda iki ana sorunumuz var. 
 
Birinci sorun Milli Takımımız kabuk değitiriyor. Bu güne kadar takımızın yükünü taşıyan Hidayet Türkoğlu, Kerem Tunçeri, Ömer Onan Ender Arslan ve Kerem Gönlüm ün yerine genç yıldızları kadromuza almamız ve onların Milli Takıma adaptasyon süreci. Bu konuda zamana ihtiyaç var. Birde buna yabancı oyuncu fazlalığından Genç ve Ümit Milli takımımızın yıldız oyuncularının Ligde süre alamamaları. 
 
İkincisi sorun Nba oyuncularımız Milli Formaya sıcak bakmamaları. Sakatlanma riskine Milli Takım yerine NBA'i tercih etmeleri. Eğer şu anda problemsiz bir Enes Kanter ve Ömer Aşık Milli Takımınızda yer alsaydı aldığımız sonuçlar daha değişik olabilirdi. 
 
Sonuç olarak üst düzey Basketbol Ligimiz var ama yukardaki sorunlar yüzünden aynı düzeyde bir Milli Takım yaratamıyoruz.
 
Baketbol dolu günler dileklerimle

Yorumlar


kingslayer Yabancı sınırı kesinlikle kalkmalı. Türk oyuncular büyük takımlardan kontrat alıp yatacaklarına Yeşil Giresun Belediyenin geçen sene yaptığını başaran takımlara gitsinler. Bakalım Okben ve Emircan bu sene ne kadar süre alabilecek? Avrupa da oynayan takımlar zaten Türk oyuncu oynatmıyor. Kafayı değiştirin Sayın Hakyemez. Çünkü basketbol değişti. İstanbullu1deli nin yorumlarına da aynen katılıyorum.
12-09-2017 10:29
Efes Fan Hep aynı kandırmacalarla oyalıyorsunuz Türk Basketbolunu. İspanya, yunanistan, rusya vb güçlü milli takımı olanlar da yabancı sınırsız ama masallah yerlileri nasıl da oynuyor. Bizim Türk oyuncular çalışmıyor demiyorsunuz da, yabancı sorunu diyorsunuz. Madem yetenek bol bizde neden yurtdışında oynamıyorlar?? Kimse almaz cunku turnike atamayan oyuncu. Alt yapımız eksik altyapı!
12-09-2017 08:53
İstanbullu1deli Tabi ya sayın Hakyemez haklisiniz değişen yabancı kuralı çok etkili oldu elenmemizde..İspanyada mesela sıfır yabancı kuralı var.adamlar yabancıya kesinlikle karşı. Keza almanya aynı durumda.italya o kadar karsi ki yabancıya. Ülkeye girisleri bile yasak..benim sizlerle ilgili anlamadigim şu...neden diyemiyorsunuz. .70 milyonluk ülkede bir tane eli düzgün gard olmaz ya da iyi bir 5 numara neden çıkmaz. Forma, uyruk dinlemez..Senelik milyon euro alıp hicbisey yapmayan basketbolcumuz olacağına, yurt dışına çıkıp mücadele edecek, kendini geliştirecek basketbolculara sahip olmamız gerekmiyor mu sizce???
11-09-2017 18:55
Gökhan CANTÜRK Yılda 15M avro bütçesi olan Fenerbahçeye Türk oyuncu oynat dayatması yapamazsınız. Başarı hedefleyen klüplerimizde, ki bunların sayısı ligimizde çok fazla, Türk oyuncuların aldıkları süreler içler acısıdır. Bırakın ligimizde yatırımlar ve hedefler bu kadar yüksekse oyuncularımız yurt dışında tam rekabet ortamında oynasın. Sadece federasyona verilen kağıdı doldurup ortalama 5 dk. süre almasınlar.
11-09-2017 17:07
Gökhan CANTÜRK Bence ikinci sorunumuz guard sorunu. Oyuna yön verecek, kritik anlarda topu eline verebileceğimiz 1-2 numaramız yok. Birinci temel problem ise ligimizdeki yatırımların oyuncu kalitesine göre yüksek olması. Bu nedenle Türk oyuncular yurt dışında rekabet ortamına girmektense ülkemizde yedek oyuncu olmayı tercih ediyorlar. Eskiden oyuncu kalitemiz lig yatırımlarına göre yüksekti ve İbrahim Kutluay Pana'da, Mirsad CSKA'da takımlarının en önemli oyuncularından biriydiler. Demem o ki tam rekabet için yabancı sınırlamasını tamamen serbest bırakmalı. Böylece örn. Melih Mahmutoğlu Bilbao basketin lider oyuncusu olarak Eurocup kazanır, Okben PAOK'da ciddi süreler alır, Kenan seviyesi daha düşük bir ligde lider oyuncu olabilir. Tam rekabet ortamında sadece Türk oyuncu sayısını dolduran oyuncu olmak yerine, kişiliklerine, oyun karakterlerine uygun, takımın önemli parçası olarak kendilerini daha çok geliştirebilirler.
11-09-2017 17:07
semih Ust duzey basketbolligimiz varolmasina varda, bu ligden yetisen gelisen oyuncularimiz nerede hocam ?
11-09-2017 15:14
Serdar Topaloğlu Doğan hocaya tüm konularda katılmamak mümkün değil. Ancak kendisi dile getirdiği için, ben de jenerik müziğine yönelik düşüncelerimi yazmak istedim. Bir rap grubu olan Ceza'nın jenerik müziği eşliğinde bizim için kötü geçen bir turnuvayı kapattık. Garanti bankası bu müzik grubunu seçerek, seyirciye de cezasını vermiş oldu.
11-09-2017 12:53

Yorum Yazın


Tweetlerimiz