2018'den beklentilerim / DOĞAN HAKYEMEZ
29.12.2017 - 13:20

2017 biterken basketbolumuzun durumuna baktığımızda acil olarak alınması gereken tedbirlere ihtiyaç duyulduğunu çok açık görebiliyorum. 2018 e girerken  bu konularda  görüşlerimi sizlerlerle paylaşmak istedim. 

 

MALİ DİSİPLİN:


Bu konu çok önemli. Federasyon mutlaka kulüp bütçelerinin karşılığını aramalı, bütçelerinin gelirleri kadar giderlerinden  oluşmasının Lige katılmanın birinci şartı olmalı. Ayrıca belirledikleri bütçe karşılığında banka teminatı Federasyon tarafından mutlaka alınmalıdır. Bu şartın sağlıklı bir şekilde işlemesi ve hayali bütçelerin kökünün kazınması için de kulüp bütçelerinin tümününden Başkan  ve Yönetim Kurulu Üyelerinin  bire bir sorumlu olması kuralının acil olarak yürürlüğe sokulması lazım. 

 

YABANCI OYUNCU SAYISI:


Alt yapı Milli Takımlarımızda başarılı  olup A Milli Takımlarımıza çıkamayan yüzlerce gencimizin önünün açılması için YABANCI SAYISININ mutlaka gözden geçirilmelidir. Sayısının belli sayıya çekilmesinin yanınsıra Takımlarının ilk beşinde oynaması sağlanmalı. 

 

BÖLGESEL LİG YENİDEN:


Federasyon çok doğru bir kararla Süper Lig deki takımlarının belli şartlarda genç takım kurmaları kuralı getirerek Türkiye Basketbol Gençler Ligi kurdu. Ayakta alkışlıyorum. Ancak bu organinasyonun bütçesi için Bölgesel Ligin kaldırılmasını doğru bulmuyorum. Her mahaleye pota kurulması hedeflenirken, yetişen oyuncular nerede oynayacak. Bu arada binlerce oyuncu Bölgesel Ligin kaldırılmasıyla mağdur olması basketbolumuza zarar veriyor. Anadoluda basketbolun canlı tutulması için Bölgesel Lig tekrar hayata geçirilmelidir. 

 

TÜBAD DAHA AKTİF OLMALI:


Antranörler birliği kurulduğu günden beri epey mesafe aldı. Ancak daha aktif olmasının Türk Antranörlerin önünü açacağını ve onların haklarını daha kuvettli güvence altına alacağını umuyorum. Bu arada tüm antranörlerin Tübad a üye olarak derneklerini daha güçlü bir konuma getirmesi lazım. 

 

BASKETBOLCULAR DERNEĞİ:


Bu derneğinde daha aktif olabilmesi için  Federasyon tarafından önü açılmalı ve şu anda uykuda olan bu Dernek, Tübad gibi basketbolda faydalı olabilecek bir konuma getirilmeli. Bu arada basketbolcu  kardeşlerimizin tümünün üye olarak Derneklerine sahip çıkmaları kendi menfaatlerine olacaktır. 

 

SPOR OKULLARI:


Spor okullarının bir kısmı oyuncu yetiştirmek yerine para tuzağı haline gelmiş. Aileler çocuklarını basketbolcu olsun diye yolladıkları bu okulların bazılarındaki tek amaç ne kadar maddi kazanç elde edebiliriz olmuş. Federasyon bu konuda ayrı bir bölüm kurmalı ve bu okulları denetlemeli, sertifa vermeli, sertifikasız hiç bir okul açtırmamalıdır.


2018'in basketbolumuz için başarılı bir yıl olmasını diliyorum.

Yorumlar


sporsever Efes Fan 30 yıldır hangi gezegende yaşıyorsun, liberalizm bütün dünyada iflas etti kokusu çıktı tüm aklıbaşında ülkeler fakiri-zengini ekonomisini de sporunu da basketbolunu da kısıtlamalarla koruyor. Sınır varken dünya şampiyonu olamadık evet ama az daha oluyorduk, ikincisi olduk. Ondan da mı haberin yok ? Bu ortamda yedek bekleyenlerle çık oralara da görelim.
30-12-2017 02:41
Efes Fan Eski kafalarla olmuyor bu olaylar. yabancı sınırı ispanyada sınırsız ama her zaman güçlüler. Turkiyede yabancı sınırı varken dünya şampiyonuyduk zaten:) Yabancı sınırı bahane, asıl olay OYUNCU YETİŞTİREBİLECEK ANTRENÖRLER YETİŞTİRMEK ve PARAYLA ŞIMARTMAMAK GENÇLERİMİZİ!
29-12-2017 14:59
mete Geçen gün Eskişehir'in İspanyol koçuyla yapılan röportajı okudum (yine İspanya'da bir basketbol sitesiydi), "Türkiye'de oyuncuların maaşları İspanya'dan yüksek" demiş. Büyük paralar veriyoruz ama gelirler çok az, seyirci çok az, geçen hafta FB - Uşak maçını izledim, tribünler boştu, maç sonu röportajda FB'li tribünlerin boş kalmasına değinip taraftarını maçlara çağırdı, Avrupa şampiyonu FB'de durum bu, gerisini siz düşünün, neticede zarar etmeyen kulüp yok, bazıları iflasın eşiğinde. Kısacası durum vahim.
29-12-2017 14:07

Yorum Yazın